Ամալ Քլունին հրաժարվել է պատվավոր պաշտոնից՝ վիճահարույց օրինագծի պատճառով
Բրիտանացի իրավապաշտպան Ամալ Քլունին հրաժարվել է մամուլի ազատության հարցերով Մեծ Բրիտանիայի հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնից: Հոլիվուդյան դերասան Ջորջ Քլունիի կինը արտաքին գործերի նախարար Դոմինիկ Ռաաբին ուղարկած հրաժարականի նամակում պարզաբանում է, որ իր որոշումը կապված է վիճահարույց օրինագիծ ընդունելու բրիտանական կառավարության մտադրության հետ, որը խախտում է Brexit-ի համաձայնագրի պայմանները:
«Ինձ սարսափեցրեց այն լուրը, որ կառավարությունը մտադիր է ընդունել ներքին շուկայի մասին օրինագիծ, որը «խախտում է միջազգային իրավունքը»՝ հենց կառավարության խոստովանության համաձայն»,- ասում է Քլունին Իրավաբանների միջազգային ասոցիացիայի կողմից շրջանառվող նամակում: Իրավապաշտպանը նշել է, որ այլևս չի կարող «այլ պետություններին կոչ անել հարգել և կատարել միջազգային պարտավորությունները, երբ Միացյալ Թագավորությունը հայտարարում է, որ ինքը դա չի անի»:
Brexit-ի վերաբերյալ երկկողմ համաձայնագրերի դրույթները շրջանցելու բրիտանական ղեկավարության մտադրությունը կտրուկ արձագանք է առաջացրել Բրյուսելի և Վաշինգտոնի, Շոտլանդիայի և Ուելսի ղեկավարության, ինչպես նաև Մեծ Բրիտանիայում իշխող Պահպանողական կուսակցության շատ անդամների կողմից:
Քննադատներն առաջին հերթին նշում են հեղինակության այն վնասը, որը երկիրը կրելու է խախտելով ընդամենը մեկ տարի առաջ ԵՄ-ի հետ կնքված համաձայնագիրը: Անգլիայի և Ուելսի փաստաբանների խորհուրդը նախազգուշացրել է, որ «խախտելով օրենքի գերակայությունը սկզբունքը»՝ թագավորության իշխանությունները վտանգի տակ են դնում բրիտանական դատական համակարգի նկատմամբ մարդկանց վստահությունը:
Օրինագիծը նախատեսված է կարգավորել Միացյալ Թագավորության բաղկացուցիչ մասերի միջև առևտրային կապերը 2020թ․ դեկտեմբերի 31-ի Brexit-ի անցումային շրջանի ավարտից հետո: Այն նաև ծառայում է որպես ապահովագրություն՝ ԵՄ-ի հետ առևտրային բանակցությունների ձախողման և Brexit-ի գործարքի պայմանները արմատապես մեկնաբանելու Բրյուսելի փորձերի դեպքում՝ եթե խոչընդոտներ ստեղծվեն Մեծ Բրիտանիայից Հյուսիսային Իռլանդիա ապրանքների տեղափոխման համար: Վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը և նրա համախոհները ասում են, որ կառավարությունը ձգտում է ԵՄ-ի հետ առևտրային գործարք կնքել և չի ցանկանում խախտել միջազգային օրենսդրությունը: Միևնույն ժամանակ, նրանք պնդում են, որ Բրյուսելն անբարեխիղճ է գործում՝ ակնկալելով, որ թագավորությունը նույնիսկ Brexit-ից հետո հետևելու է ԵՄ կանոններին և ուղենիշներին: Կառավարության ղեկավարի խոսքով, ներկայացված օրինագծի հաստատումը «կենսական նշանակություն ունի» «Միացյալ Թագավորության տնտեսական և քաղաքական ամբողջականությունը երաշխավորելու համար»:

Британская правозащитница и юрист Амаль Клуни отказалась от почетной должности
Британская правозащитница и юрист Амаль Клуни отказалась от должности специального представителя Великобритании по вопросам свободы прессы. В прошении об отставке, которое супруга голливудского актера Джорджа Клуни направила главе МИД королевства Доминику Раабу, говорится, что ее решение связано с намерением британского правительства принять спорный законопроект, нарушающий условия соглашения о Brexit, передает ТАСС.
"Меня ужаснуло известие о том, что правительство намерено принять билль о внутреннем рынке - законопроект, который "нарушает международное право", согласно признанию самого правительства", - говорится в письме Клуни, распространенном Международной ассоциацией юристов. Правозащитница отметила, что больше не может "призывать другие государства уважать международные обязательства и следить за их соблюдением, когда Соединенное Королевство объявляет о том, что оно само этого делать не будет".
Намерение британского руководства обойти положения двусторонних договоренностей по Brexit, приняв спорный билль, вызвало острую реакцию со стороны Брюсселя и Вашингтона, руководства Шотландии и Уэльса, а также многих членов правящей в Великобритании Консервативной партии. Против законопроекта высказались все пять ныне живущих политиков, ранее занимавших пост премьер-министра Великобритании. Прежде всего критики указывают на репутационный ущерб, который понесет страна, нарушив букву соглашения с ЕС, заключенного всего год назад. Совет адвокатов Англии и Уэльса предупредил, что, "подрывая принцип верховенства права", власти королевства рискуют уничтожить и доверие людей к британской судебной системе.
Билль призван регулировать торговые отношения между составными частями Соединенного Королевства с момента завершения переходного периода после Brexit 31 декабря 2020 года. Он также служит страховкой на случай провала торговых переговоров с ЕС и попыток Брюсселя радикально трактовать условия сделки о Brexit, создавая препятствия для перемещения товаров из Великобритании в Северную Ирландию. Премьер-министр страны Борис Джонсон и его сторонники заявляют, что правительство стремится заключить с ЕС торговую сделку и не хочет допускать нарушений международного права. При этом они утверждают, что Брюссель действует недобросовестно, ожидая от королевства следования правилам и предписаниям ЕС даже после Brexit. По словам главы правительства, утверждение представленного билля "жизненно необходимо", чтобы "гарантировать экономическую и политическую целостность Соединенного Королевства".