Անկախ պետություն կառուցելը, հզորացնելն ու պաշտպանելը, Աստծու կամքով, ժամանակակիցներիս պարտքն ու պարտականություն են. Սերժ Սարգսյան
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության անկախության 29-րդ տարեդարձի առթիվ:
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ Հայաստանի Հանրապետության Անկախության տոնի առթիվ:
Շուրջ երեք տասնամյակ մենք կառուցում ենք մեր անկախ պետությունը, որ  համայն հայության իղձն է եղել և դարձել Հայաստանի ժողովրդի միասնական կամքի արտահայտությունը:
Այդ կամքն անցած տարիների ընթացքում անասելի փորձությունների ենթարկվեց և ավելի ամրացավ՝ անցնելով դաժան պատերազմի, շրջափակման, սոցիալական ու տնտեսական բազում դժվարությունների միջով, որոնց առջև մեր ժողովուրդը ոչ մի վայրկյան չընկրկեց:
1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին  հայ ժողովրդին հազարամյակների իր ճանապարհին պատմական ևս մեկ հնարավորություն ընձեռվեց՝ վերականգնելու ինքնիշխան պետությունը, որ այսօր՝   21-րդ դարում անգամ, ոչ բոլոր ժողովուրդներին է վիճակված:
Անկախությանն «ԱՅՈ» ասելը նաև  մեծագույն պատասխանատվություն էր հետագա սերունդների առջև, որոնք բարեբախտություն ունեն ժառանգելու ազատ և անկախ պետականություն:
Անկախ պետություն կառուցելը, հզորացնելն ու պաշտպանելը, Աստծու կամքով, ժամանակակիցներիս պարտքն ու պարտականություն են: Եվ մենք՝ բոլորս միասին, տարիներ շարունակ քարը քարի վրա դնելով, դժվարություններ հաղթահարելով, ամուր հիմքի վրա կառուցել ենք մեր պետականությունը՝ ստեղծել և կայացրել հպարտության արժանի սեփական զինված ուժեր, կենսունակ պետական ինստիտուտներ, այդ կառույցների միջոցով հաջողությամբ ապահովել պետության անվտանգությունն ու կենսագործունեությունը, դարձել միջազգային իրավունքի լիիրավ սուբյեկտ,  և որպես կայացած ու ամուր պետություն՝ դիմագրավել արտաքին մարտահրավերները, դարձել Արցախի մեր քույրերի և եղբայրների անվտանգության երաշխավորը:
Այդ դժվարին ճանապարհին, իհարկե, անխուսափելիորեն եղել են նաև սխալներ ու բացթողումներ:
Մի բան, սակայն, ակնհայտ է՝ ավանդույթներ և երկարամյա պատմություն ունեցող ցանկացած պետության հաջողության հիմքում, ի թիվս այլ կարևոր գործոնների, շարունակականությունն է և ոչ երբեք՝ մինչ այդ եղած ամեն ինչ քանդելն ու զրոյական կետից սկսելը, ինչը անդառնալի հետևանքներ կարող է ունենալ:
Մաղթում եմ, որ բոլորս պետության քաղաքացու գիտակցումով և սրտացավությամբ մոտենանք պետականաշինության սուրբ գործին, որտեղ յուրաքանչյուրս ունի իր պատասխանատվությունը և անելիքը, պահենք ու պահպանենք մեր ազգային արժեքները, որ մեր ինքնության առհավատչյան և մեր անկախության գրավականն են:
Աշխարհը, ինչպես նաև մեր տարածաշրջանն այսօր նոր մարտահարվերների ու վտանգների առջև են կանգնած, որոնց մեր պետությունը կարող է դիմագրավել միայն ազգային նպատակների շուրջ համախմբվածությամբ, ապազգային կործանարար երևույթների դեմ միասնական պայքարով և երկրի զարգացման ուղղությամբ ամենօրյա տքնաջան աշխատանքով:

Building, Strengthening and Defending Our Sovereign Statehood is the Duty and Responsibility of Each of Us.: Serzh Sargsyan
Armenia’s third president Serzh Sargsyan addressed a congratulatory message on the occasion of 29th anniversary of Armenia’s independence.
I cordially congratulate you on the Independence Day of the Republic of Armenia
For almost three decades now, we have been building our independent statehood, which was dreamt of by all Armenians and became the expression of the united will of the people of Armenia. Prone to unspeakable trials, our collective will grew stronger as it went through war, blockades, socioeconomic difficulties, in the face of which our people did not back down for a second.
On September 21, 1991, the Armenian nation was given a historic opportunity to restore its sovereign statehood, which even today, in the 21st century, is not available to all peoples. Independence implies great responsibility before the generations who are fortunate enough to inherit a free and independent state.
Building, strengthening and defending our sovereign statehood is the duty and responsibility of each of us. For almost three decades, we defied many hardships, laid our statehood on a solid foundation, created proud armed forces, viable state institutions, a powerful security system, and became a full-fledged entity of international law. By establishing a strong statehood amid external challenges, we became the guarantor of the security of our brothers and sisters in Artsakh.
Of course, there were inevitably mistakes and omissions on that difficult path. However, one thing is clear: no nation can succeed without continuity in state policies and institutions. Breaking them down and starting from scratch can lead to irreversible consequences.
I wish that the full awareness of civic duties could make us approach with a sense of high responsibility the sacred mission of state-building. We are bound by duty to safeguard our ethnic values, which are the guarantor of our identity, our independence.
Today the entire world and our region are facing new challenges that cannot be defied successfully unless we all rally around the national goals. We have to oppose a united front to destructive anti-national phenomena and develop our statehood through daily hard work.