Անկախ պետություն կառուցելը, հզորացնելն ու պաշտպանելը, Աստծու կամքով, ժամանակակիցներիս պարտքն ու պարտականություն են. Սերժ Սարգսյան
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության անկախության 29-րդ տարեդարձի առթիվ:
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ Հայաստանի Հանրապետության Անկախության տոնի առթիվ:
Շուրջ երեք տասնամյակ մենք կառուցում ենք մեր անկախ պետությունը, որ  համայն հայության իղձն է եղել և դարձել Հայաստանի ժողովրդի միասնական կամքի արտահայտությունը:
Այդ կամքն անցած տարիների ընթացքում անասելի փորձությունների ենթարկվեց և ավելի ամրացավ՝ անցնելով դաժան պատերազմի, շրջափակման, սոցիալական ու տնտեսական բազում դժվարությունների միջով, որոնց առջև մեր ժողովուրդը ոչ մի վայրկյան չընկրկեց:
1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին  հայ ժողովրդին հազարամյակների իր ճանապարհին պատմական ևս մեկ հնարավորություն ընձեռվեց՝ վերականգնելու ինքնիշխան պետությունը, որ այսօր՝   21-րդ դարում անգամ, ոչ բոլոր ժողովուրդներին է վիճակված:
Անկախությանն «ԱՅՈ» ասելը նաև  մեծագույն պատասխանատվություն էր հետագա սերունդների առջև, որոնք բարեբախտություն ունեն ժառանգելու ազատ և անկախ պետականություն:
Անկախ պետություն կառուցելը, հզորացնելն ու պաշտպանելը, Աստծու կամքով, ժամանակակիցներիս պարտքն ու պարտականություն են: Եվ մենք՝ բոլորս միասին, տարիներ շարունակ քարը քարի վրա դնելով, դժվարություններ հաղթահարելով, ամուր հիմքի վրա կառուցել ենք մեր պետականությունը՝ ստեղծել և կայացրել հպարտության արժանի սեփական զինված ուժեր, կենսունակ պետական ինստիտուտներ, այդ կառույցների միջոցով հաջողությամբ ապահովել պետության անվտանգությունն ու կենսագործունեությունը, դարձել միջազգային իրավունքի լիիրավ սուբյեկտ,  և որպես կայացած ու ամուր պետություն՝ դիմագրավել արտաքին մարտահրավերները, դարձել Արցախի մեր քույրերի և եղբայրների անվտանգության երաշխավորը:
Այդ դժվարին ճանապարհին, իհարկե, անխուսափելիորեն եղել են նաև սխալներ ու բացթողումներ:
Մի բան, սակայն, ակնհայտ է՝ ավանդույթներ և երկարամյա պատմություն ունեցող ցանկացած պետության հաջողության հիմքում, ի թիվս այլ կարևոր գործոնների, շարունակականությունն է և ոչ երբեք՝ մինչ այդ եղած ամեն ինչ քանդելն ու զրոյական կետից սկսելը, ինչը անդառնալի հետևանքներ կարող է ունենալ:
Մաղթում եմ, որ բոլորս պետության քաղաքացու գիտակցումով և սրտացավությամբ մոտենանք պետականաշինության սուրբ գործին, որտեղ յուրաքանչյուրս ունի իր պատասխանատվությունը և անելիքը, պահենք ու պահպանենք մեր ազգային արժեքները, որ մեր ինքնության առհավատչյան և մեր անկախության գրավականն են:
Աշխարհը, ինչպես նաև մեր տարածաշրջանն այսօր նոր մարտահարվերների ու վտանգների առջև են կանգնած, որոնց մեր պետությունը կարող է դիմագրավել միայն ազգային նպատակների շուրջ համախմբվածությամբ, ապազգային կործանարար երևույթների դեմ միասնական պայքարով և երկրի զարգացման ուղղությամբ ամենօրյա տքնաջան աշխատանքով:

В основе успеха любого государства лежит преемственность и никогда не стремление все до сих пор бывшее разрушить: Серж Саргсян
3-ий президент Армении Серж Саргсян сегодня направил поздравительное послание по случаю Дня Независимости.
Сердечно поздравляю вас с Праздником Независимости Республики Армения!
Почти три десятилетия мы строим наше независимое государство, которое было чаянием всего армянства и стало выражением единой воли народа Армении. Эта воля в течение прошедших лет подверглась несказанным испытаниям и ещё более окрепла, пройдя через жестокую войну, блокаду, многие социальные и экономические трудности, перед которыми наш народ ни на секунду не отступил.
21 Сентября 1991 года армянскому народу на его тысячелетнем пути представилась ещё одна историческая возможность восстановить суверенное государство, что сегодня, даже в XXI веке, не всем народам выпадает на долю.
Сказать независимости "ДА" было также величайшей ответственностью перед будущими поколениями, которым повезло унаследовать свободную и независимую государственность. Строительство, укрепление и защита независимого государства, по воле Бога, является долгом и обязанностью современников.
И мы все вместе на протяжении лет, кладя камень на камень, преодолевая трудности, строили на прочном фундаменте нашу государственность: создавали и взращивали собственные достойные гордости вооруженные силы, жизнеспособные государственные институты, посредством этих структур успешно обеспечивали безопасность и жизнедеятельность государства, стали полноправным субъектом международного права и, как состоявшееся и прочное государство, противостояли внешним вызовам, стали гарантом безопасности наших арцахских сестер и братьев.
На этом трудном пути, конечно, неизбежно были также ошибки и упущения. Одно, однако, очевидно: в основе успеха любого государства, имеющего традиции и многолетнюю историю, наряду с другими важными факторами лежит преемственность и никогда не стремление все до сих пор бывшее разрушить и начать с нулевой точки, что может иметь необратимые последствия.
Желаю, чтобы все мы с сознательностью и заботливостью гражданина государства подходили к святому делу государственного строительства, в котором каждый имеет свою ответственность и дело, чтобы мы хранили и оберегали наши национальные ценности, которые являются залогом нашей самобытности и гарантией нашей независимости.
Мир, также как наш регион сегодня стоят перед новыми вызовами и опасностями, которым наше государство может противостоять только сплоченностью вокруг наших национальных целей, общей борьбой с разрушительными антинациональными явлениями и каждодневным усердным трудом в направлении развития страны.