Մեկտեղելու ենք ջանքերը՝ Արցախի և Հայաստանի թռիչքաձև զարգացումն ապահովելու համար. Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Արայիկ Հարությունյանի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում առաձնազրույց է ունեցել Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ:
«Արցախի Հանրապետության մեծարգո նախագահ, ուրախ եմ Ձեզ ընդունել Երևանում՝ Հայաստանի Հանրապետության անկախության 29-րդ տարեդարձի օրը: Այդ իրադարձությունը մեր պատմության մեջ ունի առանձնահատուկ տեղ, և մեր խնդիրն է՝ 1991 թվականին մեր ժողովրդի միահամուռ կամքով ստեղծված պետականությունը դարձնել հարատև գործոն: Կարծում եմ՝ մեր բոլորի համար միանշանակ է, որ մենք միայն պետականության առկայությամբ է, որ կարող ենք երաշխավորել մեր ժողովրդի զարգացումը:
Իհարկե, Արցախն այսօր մեր համազգային օրակարգի ամենակարևոր խնդիրն է, և ես ուրախ եմ, որ մենք ինչպես նախկինում, այսօր էլ, ապագայում էլ մեկտեղելու ենք մեր ջանքերը տարածաշրջանում կայունության, խաղաղության երաշխավորի մեր դերակատարումն իրականացնելու, Արցախի և Հայաստանի բնականոն և թռիչքաձև զարգացումն ապահովելու համար: Շնորհավորում եմ բոլորիս ևս մեկ անգամ և ուրախ եմ կրկին Ձեզ ողջունել»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
«Շնորհակալություն մեծարգո վարչապետ, օգտվելով առիթից ես էլ եմ շնորհավորում բոլորիս: Վստահ և համոզված կարող եմ ասել, որ, այո, հայկական աշխարհի՝ Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության ապագան ոչ միայն երաշխավորված է, այլ նաև ունենալու ենք զարգացման դինամիկ այնպիսի աճի տեմպեր, որ այն դառնալու է մեր բոլոր հայերի երազանքի երկիրը:
Պարոն վարչապետ, օգտվելով առիթից ուզում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել մեր հերթական հանդիպման համար: Իմ պաշտոնավարման այս կարճ ժամանակահատվածում սա արդեն հերթական հանդիպումն է, որովհետև պաշտոնական և ոչ պաշտոնական շատ հանդիպումներ ենք ունեցել, և սա այն վկայությունն է, որ ամենայն գիտակցությամբ և պատասխանատվությամբ ենք մոտենում մեր հայրենիքի ճակատագրին, մանավանդ, որ մեր հիմնական հանդիպումների թեման, առանցքը լինում է մեր անվտանգությունը, Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության սոցիալ-տնտեսական բազմաթիվ ծրագրերը: Բայց մենք հասկանում ենք, որ այսօր՝ քաղաքական այս ծանր ժամանակահատվածում, մենք պարտավոր ենք անել առավելագույնը, ավելին քան հնարավոր է, որպեսզի այսօրվա, այս պահի կայուն խաղաղությունը հարատևի:
Պարոն վարչապետ, շնորհակալություն եմ հայտնում հանդիպման համար, նաև ուզում եմ վստահեցնել, որ մեր ամեն մի հանդիպում իր արդյունքն է տալիս, իր պտուղն է տալիս հետագա մեր գործունեության առումով»,- իր հերթին նշել է Արայիկ Հարությունյանը:
Հայաստանի վարչապետն ու Արցախի նյախագահը քննարկել են երկկողմ համագործակցության զարգացմանն ուղղված մի շարք հարցեր:

We Will Join Efforts To Ensure Artsakh’s And Armenia’s Development: Nikol Pashinyan Meets With Arayik Harutyunyan
Prime Minister Nikol Pashinyan today had a private meeting with President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan in the Office of Government.
“Dear President of the Artsakh Republic, I am pleased to host you in Yerevan on the 29th anniversary of Armenia’s independence. It was a landmark event in Armenia’s history, and our task is to ensure the continuity and eternity of the statehood we created in 1991 through the unanimous will of the Armenian nation. It is obvious that statehood is the only pledge for the development of our people. Artsakh is the most important issue on our national agenda, and I am glad that in the past, today and in the future as well, we will combine efforts to fulfill our role as a guarantor of stability in the region, to ensure the normal development of Artsakh and Armenia. Congratulations and I am glad to welcome you again,” Prime Minister Pashinyan said in his greeting remarks.
“Thank you Mr. Prime Minister. Taking the opportunity, I would like to congratulate all of us on this nice holiday. I am convinced that we have not only guaranteed the future of the Armenian world - Armenia and Artsakh, but we are also going to have such development dynamics as will make our homeland the country of our dreams. Mr. Prime Minister, I wish to thank you for this meeting. This is another evidence that we treat the fate of our homeland with high sense of responsibility, especially as our meetings are mainly focused on security and on the joint social and economic projects of Armenia and Artsakh. In the meantime, we are well aware that at this difficult period we must do our best to achieve a lasting peace for our countries,” the President of Artsakh said.
Armenia’s Prime Minister and the Artsakh President discussed a number of issues of bilateral cooperation.