Ֆրանսիան և Հայաստանը կարող են հպարտանալ պատմական կապերի, համատեղ հիշողության և ընդհանուր տեսլականի վրա հիմնված հագեցած փոխհարաբերությունների համար. Էմանուել Մակրոն
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին Հայաստանի Անկախության տոնի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնը։
«Պարոն նախագահ, սիրելի բարեկամ,
Հայաստանի Հանրապետության Անկախության տոնի առթիվ իմ և ֆրանսիացի ժողովրդի անունից Ձեզ եմ հղում իմ ամենաջերմ շնորհավորանքները:
Ֆրանսիան և Հայաստանը կարող են հպարտանալ պատմական կապերի, համատեղ հիշողության և ընդհանուր տեսլականի վրա հիմնված հագեցած փոխհարաբերությունների համար: Այս առանձնահատուկ կապերն առավել քան երբևէ կազմում են մի հարստություն, որը մենք պարտավոր են զարգացնել: Դրանք մեզ դարձնում են ավելի ուժեղ՝ դիմագրավելու այն մարտահրավերներին, որոնք ծառացել են մեր երկրների առջեւ:
Ցանկանում եմ Ձեզ վստահեցնել, որ Ֆրանսիան վճռական է՝ աջակցելու Հայաստանին փոփոխությունների այն խիզախ գործում, որ ձեռնարկել է Հայաստանի կառավարությունը 2018 թվականից ի վեր: Ֆրանսիան ձեր կողքին է՝ նպաստելու ձեր տնտեսության նոր վերելքին, ինչպես նաև աջակցելու Հայաստանին՝ ներդնելու երկարատև կոնկրետ ծրագրեր առողջապահության ոլորտում և կլիմայական փոփոխությունների հետևանքների դեմ պայքարում: Առավել քան երբևէ մեր երկկողմ հարաբերությունների բոլոր դերակատարները պատրաստ են աջակցել բարեփոխումներին եւ մասնակցել տնտեսական վերելքին: Հակառակ COVID-19 համավարակի հարկադրանքին, ես գոհունակություն եմ հայտնում համալսարանական, կրթական եւ մշակույթի ոլորտներում մեր համագործակցության վերջին ձեռքբերումների կապակցությամբ:
Առիթից օգտվելով՝ ուզում եմ ընդգծել, որ Ֆրանսիան, որպես Մինսկի խմբի համանախագահ, ոչ մի ջանք չի խնայի՝ հասնելու կողմերի միջեւ բանակցությունների արագ վերսկսմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ եւ տևական կարգավորման հույսով:

France Determined to Support Armenia in Reforms Process: Macron Sends Congratulatory Message
President of France Emmanuel Macron sent a congratulatory letter to Armenia’s President Armen Sarkissian on the occasion of the Independence Day, the Presidential Office told Armenpress.
Dear friend,
On behalf of myself and the French people I address you my warmest congratulations on the occasion of Armenia’s Independence Day.
France and Armenia can be proud of the mutual relations which are based on historic ties, joint memory and common vision. These unique ties are a wealth more than ever which we are ought to develop. They make us stronger to resist the challenges facing our countries.
I want to assure you that France is determined to support Armenia in this courageous process of reforms launched by the government of Armenia since 2018. France stands by you to contribute to the new progress of your economy, as well as to support Armenia to invest in concrete long-term healthcare projects and the fight against climate change. More than ever the role players of our bilateral relations are ready to assist the reforms and participate in the economic progress. Despite the COVID-19 situation, I praise the latest achievements of our cooperation in university, educational and cultural spheres.
By using this chance I want to state that France, as a Minsk Group Co-Chair, will spare no effort to achieve the quick resumption of negotiations between the sides, with the hope of peaceful and lasting settlement of the Nagorno Karabakh conflict.