Ֆրանսիան և Հայաստանը կարող են հպարտանալ պատմական կապերի, համատեղ հիշողության և ընդհանուր տեսլականի վրա հիմնված հագեցած փոխհարաբերությունների համար. Էմանուել Մակրոն
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին Հայաստանի Անկախության տոնի առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնը։
«Պարոն նախագահ, սիրելի բարեկամ,
Հայաստանի Հանրապետության Անկախության տոնի առթիվ իմ և ֆրանսիացի ժողովրդի անունից Ձեզ եմ հղում իմ ամենաջերմ շնորհավորանքները:
Ֆրանսիան և Հայաստանը կարող են հպարտանալ պատմական կապերի, համատեղ հիշողության և ընդհանուր տեսլականի վրա հիմնված հագեցած փոխհարաբերությունների համար: Այս առանձնահատուկ կապերն առավել քան երբևէ կազմում են մի հարստություն, որը մենք պարտավոր են զարգացնել: Դրանք մեզ դարձնում են ավելի ուժեղ՝ դիմագրավելու այն մարտահրավերներին, որոնք ծառացել են մեր երկրների առջեւ:
Ցանկանում եմ Ձեզ վստահեցնել, որ Ֆրանսիան վճռական է՝ աջակցելու Հայաստանին փոփոխությունների այն խիզախ գործում, որ ձեռնարկել է Հայաստանի կառավարությունը 2018 թվականից ի վեր: Ֆրանսիան ձեր կողքին է՝ նպաստելու ձեր տնտեսության նոր վերելքին, ինչպես նաև աջակցելու Հայաստանին՝ ներդնելու երկարատև կոնկրետ ծրագրեր առողջապահության ոլորտում և կլիմայական փոփոխությունների հետևանքների դեմ պայքարում: Առավել քան երբևէ մեր երկկողմ հարաբերությունների բոլոր դերակատարները պատրաստ են աջակցել բարեփոխումներին եւ մասնակցել տնտեսական վերելքին: Հակառակ COVID-19 համավարակի հարկադրանքին, ես գոհունակություն եմ հայտնում համալսարանական, կրթական եւ մշակույթի ոլորտներում մեր համագործակցության վերջին ձեռքբերումների կապակցությամբ:
Առիթից օգտվելով՝ ուզում եմ ընդգծել, որ Ֆրանսիան, որպես Մինսկի խմբի համանախագահ, ոչ մի ջանք չի խնայի՝ հասնելու կողմերի միջեւ բանակցությունների արագ վերսկսմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ եւ տևական կարգավորման հույսով:

Франция и Армения могут гордиться основанными на исторических связях, общей памяти и совместном видении насыщенными взаимоотношениями: Макрон
Президенту Республики Армену Саркисяну по случаю Праздника Независимости поздравительное послание направил президент Французской Республики Эммануэль Макрон.
"Господин президент, дорогой друг,
По случаю Праздника Независимости Республики Армения от имени народа Франции и от себя лично шлю Вам свои самые теплые поздравления.
Франция и Армения могут гордиться основанными на исторических связях, общей памяти и совместном видении насыщенными взаимоотношениями. Эти привилегированные связи более чем когда-либо составляют богатство, которое мы обязаны развивать. Они делают нас сильнее, чтобы противостоять тем вызовам, которые стоят перед нашими странами.
Хочу Вас заверить, что Франция решительно настроена помогать Армении в том смелом деле изменений, которое правительство Армении предприняло после 2018 года. Франция рядом с вами, чтобы содействовать вашему новому экономическому подъёму, а также помочь Армении предпринять долгосрочные конкретные программы в сфере здравоохранения и в борьбе с последствиями климатических изменений. Более чем когда-либо все акторы наших двусторонних отношений готовы помогать реформам и участвовать в экономическом подъёме. В противовес вынужденным мерам пандемии COVID-19, я выражаю удовлетворение в связи с последними достижениями сотрудничества в университетской, образовательной и культурной сферах.
Пользуясь случаем, хочу подчеркнуть, что Франция, как сопредседатель Минской группы, не пожалеет усилий, чтобы достигнуть скорого возобновления переговоров между сторонами, с надеждой на мирное и долгосрочное урегулирование Нагорно-Карабахского конфликта.