Սուրեն Պապիկյանը Վիեննայում հանդիպել է ՌԴ ՌՈՍԱՏՈՄ պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրենի հետ
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության 64-րդ համաժողովի շրջանակներում նախարար Սուրեն Պապիկյանը հանդիպում է ունեցել ՌԴ ՌՈՍԱՏՈՄ պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովի հետ: Այս մասին հայտնում են ՏԿԵ նախարարությունից։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայկական ԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի նախագծային շահագործման ծրագրի ընթացքին վերաբերող հարցեր:
Նախարար Պապիկյանն անդրադարձել է ՀՀ կառավարության որոշմամբ պետական բյուջեից բյուջետային վարկի տրամադրմամբ ատոմակայանի արդիականացմանն ուղղված մնացյալ աշխատանքների իրականացման մանրամասներին:
Զրուցակիցներ քննարկել են Ռուսատոմ Սերվիս ընկերության հետ կնքված շրջանակային համաձայնագրով նախատեսվող միջոցառումները սահմանված ժամանակցույցին ավարտելու հարցը։
Հաշվի առնելով ԱԷԿ-ի դերը Հայաստանի էներգահամակարգում՝ կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել նախանշել «Ռոսատոմ» կորպորացիայի հետ համագործակցության հնարավոր ուղղությունները:

Armenia Minister Meets With ROSATOM Director General in Vienna
Minister of Territorial Administration and Infrastructure of Armenian Suren Papikyan today had a meeting with Director General of ROSATOM State Atomic Energy Corporation of the Russian Federation Alexey Likhachev on the sidelines of the 64th session of the General Conference of the International Atomic Energy Agency (IAEA), as reported the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure.
Issues related to the course of implementation of the program for design operation of the active energy block of the Armenian Nuclear Power Plant were discussed during the meeting.
Minister Papikyan touched upon the details about the joint activities for modernization of the nuclear power plant through budgetary loan granted from the State Budget upon the decision of the Government of Armenia.
The interlocutors also discussed the issue of completing the actions provided for by the framework agreement concluded with ROSATOM Service according to the prescribed timetable. Taking into consideration the role of the Armenian Nuclear Power Plant in Armenia’s energy system, the parties expressed willingness to earmark the possible directions for cooperation with ROSATOM.