Իրարանցում Ադրբեջանում. դասագրքերում «հայտնաբերվել են» հայկական դրոշի գույները
Ադրբեջանում իրարանցում է սկսվել դպրոցական դասագրքերում հայկական դրոշի գույների «հայտնաբերման» հետևանքով, փոխանցում է News.am-ը:
Ի պատասխան սոցիալական ցանցերում տիրող խառնաշփոթի՝ կրթության նախարարությունն անհրաժեշտ է համարել հերքել նման իրադարձության հնարավորությունը: Նախարարությունից APA-ին հայտնել են, որ ոչ մի դասագրքում կամ հրատարակության մեջ չկան հայկական դրոշի գույները, ինչպես գրում են սոցիալական ցանցերում:
«Ցանկացած գիրք համարվում է հրատարակչական արտադրանք, և հրատարակության համար նախատեսված նյութերի գրաքննությունը, օրենսդրությանը համապատասխան, դրա պատրաստման ընթացքում չի թույլատրվում: Հրատարակչական արտադրանքի պատվիրատու կարող է լինել ցանկացած իրավաբանական կամ ֆիզիկական անձ»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ համացանցում տարածվել էր տեսանյութ, որում ադրբեջանական մանկապարտեզում երեխաներին սովորեցնում են ատել հայերին:

Tragedy in Azerbaijan: Colors of Armenian Flag 'Discovered' in School Textbooks
A serious tragedy is being played out in Azerbaijan after the colors of the Armenian national flag were ‘detected’ in school textbooks, News.am reports.
In response to the commotion on social networks, the Ministry of Education of Azerbaijan deemed it necessary to refute the possibility of a tragedy. The ministry told APA that the colors of the Armenian national flag can’t be detected in any school textbook or other book, as posted on social networks.
''All books are considered publishing products, and censure over materials to be published isn’t allowed during preparation of the particular materials, in accordance with the legislation. The client of a publishing product can be any legal or natural person,'' the statement of the Ministry of Education reads.