Իրարանցում Ադրբեջանում. դասագրքերում «հայտնաբերվել են» հայկական դրոշի գույները
Ադրբեջանում իրարանցում է սկսվել դպրոցական դասագրքերում հայկական դրոշի գույների «հայտնաբերման» հետևանքով, փոխանցում է News.am-ը:
Ի պատասխան սոցիալական ցանցերում տիրող խառնաշփոթի՝ կրթության նախարարությունն անհրաժեշտ է համարել հերքել նման իրադարձության հնարավորությունը: Նախարարությունից APA-ին հայտնել են, որ ոչ մի դասագրքում կամ հրատարակության մեջ չկան հայկական դրոշի գույները, ինչպես գրում են սոցիալական ցանցերում:
«Ցանկացած գիրք համարվում է հրատարակչական արտադրանք, և հրատարակության համար նախատեսված նյութերի գրաքննությունը, օրենսդրությանը համապատասխան, դրա պատրաստման ընթացքում չի թույլատրվում: Հրատարակչական արտադրանքի պատվիրատու կարող է լինել ցանկացած իրավաբանական կամ ֆիզիկական անձ»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ համացանցում տարածվել էր տեսանյութ, որում ադրբեջանական մանկապարտեզում երեխաներին սովորեցնում են ատել հայերին:

Азербайджанская трагедия: в учебниках ''обнаружены'' цвета армянского флага
В Азербайджане разыгрывается нешуточная трагедия – в школьных учебниках ''обнаружены''цвета армянского флага, передает News.am.
В ответ на ажиотаж в соцсетях в министерстве образования сочли необходимым опровергнуть саму возможность такого события. Как сообщили АПА в министерстве, ни в одном учебнике или издании миноразования нет цветов армянского флага, как пишут об этом в соцсетях.
''Любая книга считается издательским продуктом, и цензура материалов, предусмотренных для издания, в соответствии с действующим законодательством при ее подготовке не допускается. Заказчиком издательского продукта может быть любое юридическое или физическое лицо'', - говорится в заявлении.
Цвета армянского флага – красный, синий, оранжевый. Сложно представить детский учебник без этих цветов.
Ранее интернет облетел видеоролик, на котором детей в азербайджанском детском саду учат ненавидеть армян.