Փաշինյանի գլխավորությամբ քննարկվել է 2021թ. պետական բյուջեի նախագիծը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ 2021թ. պետական բյուջեի նախագծի վերաբերյալ: Այս մասին տեղեկանում ենք կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանն անդրադարձել է 2021թ. բյուջետային գործընթացին, ներկայացրել մակրոտնտեսական և հարկաբյուջետային շրջանակը: Նա նշել է, որ բյուջեի նախագծի մշակման աշխատանքներն իրականացվում են՝ հաշվի առնելով Հայաստանի և աշխարհի տնտեսական զարգացումներն ու կանխատեսումները:
Քննարկումը ծավալվել է կանխատեսվող մակրոտնտեսական ցուցանիշների, հարկաբյուջետային քաղաքականության ուղղությունների, կապիտալ ծախսային ծրագրերի, կառավարության առաջնահերթությունների, նպատակադրումների և հակաճգնաժամային միջոցառումների շուրջ: Ներկայացվել են մի շարք առաջարկներ:
Վարչապետը կարևորել է ծրագրային բյուջետավորման տրամաբանությամբ ոլորտային ուղենիշների նպատակադրումը և այդ բաղադրիչի ակտիվ կիրառումը բյուջեի նախագծի մշակման գործընթացում: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է շարունակել քննարկումները և ապահովել պետբյուջեի նախագծի փոխգործելիությունը ռազմավարական մյուս փաստաթղթերի հետ:

Обсуждены макроэкономические и налогово-бюджетные рамки проекта госбюджета Армении на 2021 год
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве сегодня состоялось совещание по проекту государственного бюджета на 2021 год.
Министр финансов Атом Джанджугазян коснулся бюджетного процесса 2021 года, представил макроэкономические и налогово-бюджетные рамки бюджетного процесса. Он отметил, что процесс разработки проекта бюджета осуществляется с учетом экономических развитий и прогнозов по Армении и миру.
В ходе совещания состоялось обсуждение относительно прогнозируемых макроэкономических показателей, направлений налогово-бюджетной политики, программы капитальных расходов, приоритетов правительства, таргетирования и антикризисных мероприятий. Был представлен ряд предложений.
Премьер подчеркнул важность обозначения отраслевых направлений программного бюджетирования и активного применения этого компонента при разработке проекта бюджета. Никол Пашинян поручил продолжить обсуждения и обеспечить взаимодействие проекта госбюджета с другими стратегическими документами.