ԵՄ հինգ երկիր հրաժարվել է Լուկաշենկոյին նախագահ ճանաչել
Գերմանիան, Սլովակիան, Լիտվան, Լատվիան եւ Էստոնիան երդմնակալությունից հետո հրաժարվել են Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին Բելառուսի օրինական նախագահ ճանաչել, հայտնում է TUT.by հարթակը:
«Ինչպիսի ֆարս: Կեղծ ընտրություններ: Կեղծ երդմնակալության արարողություն: Բելառուսի նախկին նախագահը պակաս նախկին չի դառնում»,- հայտարարել է Լիտվայի ԱԳՆ ղեկավար Լինաս Լինկյավիչուսը:
Էստոնիայի արտգործնախարար Ուրմաս Ռեյնսալուն ասել է, որ Բելառուսի ղեկավարը հակասում է ժողովրդավարության բոլոր սկզբունքներին, եւ կոչ է արել ազատ եւ արդար ընտրություններ անցկացնել հանրապետությունում:
Գերմանիայի կառավարության ներկայացուցիչը Շտեֆեն Զայբերտը նույնպես հայտարարել է, որ Բեռլինը Լուկաշենկոյին Բելառուսի նախագահի պաշտոնում չի ճանաչի նույնիսկ նրա երդմնակալությունից հետո:
Սեպտեմբերի 23-ին Լուկաշենկոն գաղտնի ստանձնել է Բելառուսի նախագահի պաշտոնը: Երդմնակալության արարողությունը տեղի է ունեցել Մինսկի Անկախության պալատում:

Пять стран Евросоюза отказались признавать Лукашенко президентом
Германия, Словакия, Литва, Латвия и Эстония отказались признавать Александра Лукашенко легитимным президентом Белоруссии после его инаугурации. Об этом сообщает портал TUT.by.
"Какой фарс. Поддельные выборы. Поддельная инаугурация. Бывший президент Белоруссии не становится менее бывшим", — заявил глава литовского МИД Линас Линкявичус.
Он отметил, что нелегитимность Лукашенко является фактом со всеми вытекающими последствиями.
Глава МИД Эстонии Урмас Рейнсалу заявил, что белорусский лидер противоречит всем принципам демократии, и призвал к свободным и справедливым выборам в республике.
Официальный представитель правительства ФРГ Штеффен Зайберт также заявил, что Берлин не признает Лукашенко президентом Белоруссии даже после инаугурации.
23 сентября Лукашенко тайно вступил в должность президента Белоруссии. Церемония инаугурации прошла во Дворце Независимости в Минске.