Ռուստամ Բադասյանն ընդունել է Միացյալ Թագավորության գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Հելեն Ֆեյզիին:
Նախարարը շնորհավորել է տիկին Ֆեյզիին առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ տիկին Ֆեյզիի պաշտոնավարման ընթացքում հատկապես արդարադատության ոլորտում կարձանագրվեն համագործակցության խորացմանն ու ընդլայնմանն ուղղված հաջողություններ։
Ռուստամ Բադասյանը հակիրճ ներկայացրել է Հայաստանում 2018 թվականի ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունից հետո իրականացվող հավակնոտ բարեփոխումների օրակարգը՝ ուղղված կոռուպցիայի դեմ պայքարին, դատական իշխանության անկախության ամրապնդմանը, ոստիկանության բարեփոխումներին և մարդու իրավունքների պաշտպանությանը։ Արդարադատության նախարարն ընդգծել է նաև, որ այդ բարեփոխումների ճանապարհին Կառավարությունը՝ ի դեմս Արդարադատության նախարարարության, սերտորեն համագործակցում է միջազգային գործընկերների հետ՝ այդ համատեքստում կարևորելով Միացյալ Թագավարության հետ իրականացված մի շարք ծրագրերը՝ ուղղված սնանկության ոլորտի բարեփոխումներին, մարդու իրավունքների պաշտպանության արապնդմանը, ընտանեկան բռնության կանխարգելմանը և այլն։
Միացյալ Թագավորության գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը շնորհակալություն է հայտնել նախարարին ընդունելության և բարեփոխումներին ուղղված աշխատանքները համալիր ներկայացնելու համար ու ընդգծել, որ կանի առավելագույնը Արդարադատության նախարարության և դեսպանության միջև առկա արդյունավետ համագործակցությունը շարունակելու համար։
Հանդիպման ավարտին անդրադարձ է կատարվել նաև ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման և իրական սեփականատերերի բացահայտման ոլորտներում բրիտանական փորձի ուսումնասիրության հնարավորություններին։

Министр юстиции Армении принял временного поверенного в делах посольства Великобритании
Министр юстиции Армении Рустам Бадасян принял временного поверенного в делах посольства Соединенного Королевства в Армении Хелен Фейзи.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства юстиции, министр поздравил г-жу Фейзи с принятием миссии и выразил надежду, что во время пребывания в должности г-жи Фейзи будут достигнуты успехи в углублении и расширении сотрудничества, особенно в области правосудия.
Рустам Бадасян кратко представил повестку амбициозных реформ, осуществленных в Армении после ненасильственной бархатной революции 2018 года и направленных на борьбу с коррупцией, укрепление независимости судебной системы, реформы полиции и защиту прав человека.
Министр юстиции подчеркнул, что правительство в лице министерства юстиции тесно сотрудничает с международными партнерами в направлении этих реформ, в этом контексте используя ряд реализуемых с Соединенным Королевством программ, направленных на реформы в области банкротства, усиление защиты прав человека, предотвращение насилия в семье и др.
Хелен Фейзи поблагодарила министра прием и за всестороннее представление реформ, подчеркнув, что сделает все возможное для продолжения эффективного сотрудничества между министерством юстиции и посольством.
В конце встречи были затронуты возможности изучения британского опыта в области конфискации имущества незаконного происхождения и выявления реальных владельцев.