Ադրբեջանին խորհուրդ եմ տալիս վերադառանալ կառուցողական դաշտ, չգնալ տրորված ճանապարհով. Փաշինյանը հանդիպել է Արցախի ԱԺ պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կառավարությունում ընդունել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանի գլխավորած պատվիրակությանը, որը Հայաստան է ժամանել պաշտոնական այցով: Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև Հայաստանի Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը և խմբակցության քարտուղար Հակոբ Սիմիդյանը:
Վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել բացման խոսքով, որում նշել է.
«Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի մեծարգո նախագահ,
Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հարգելի ներկայացուցիչներ,
Շատ ուրախ եմ այսօրվա հանդիպման համար: Արցախում տեղի ունեցած ընտրություններից հետո սա նման ներկայացուցչական պատվիրակության առաջին այցն է Հայաստան: Ուրախ եմ այս ավանդույթի համար, որովհետև մենք նաև խորհրդարանների միջև գործակցության շատ մեծ օրակարգ ունենք: Ընդ որում՝ նկատի ունեմ ոչ միայն օրենսդրությունների սինխրոնացումը, այլև մենք ունենք անվտանգային ընդհանուր մարտահրավերներ և ռազմավարական ընդհանուր տեսլական, և այդ ռազմավարական տեսլականը պետք է անընդհատ համակցվի, քննարկվի և ձևավորվի ընդհանուր ռազմավարական բովանդակություն: Ես ուրախ եմ արձանագրել, որ Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի միջև գործակցությանը նոր լիցք է հաղորդվել, և փոխվստահության շատ բարձր մակարդակ կա, ինչը, իհարկե, շատ հեշտացնում է մեր բոլորիս աշխատանքը և նախադրյալներ ստեղծում դրա արդյունավետության համար:
Գիտեք, որ տարածաշրջանում, ցավոք, բավական լարված իրավիճակ է հաստատված: Ըստ էության, մենք բանակցային գործընթացն արդյունավետ դարձնելու խնդիր ունենք, և շատ կարևոր է արձանագրել, թե ինչն է խանգարում այդ գործընթացի արդյունավետ լինելուն: Այս վերջին շրջանում Ադրբեջանի ղեկավարությունը փորձում է մեզ մեղադրել բանակցությունները վիժեցնելու մեջ՝ այն տրամաբանությամբ, որ մենք արել ենք և անում ենք հայտարարություններ, որոնք անիմաստ են դարձնում բանակցությունները:
Ես ուզում եմ հստակ արձանագրել, որ Հայաստանի և Արցախի դիրքորոշումը խիստ կառուցողական է: Էլի ուզում եմ ընդգծել, որ Հայաստանի վարչապետի պաշտոնն ստանձնելուց հետո ես արել եմ աննախադեպ հայտարարություն մեր իրականության և ընդհանրապես հակամարտության պատմության ողջ ընթացքի համար՝ ասելով, որ Արցախի հարցի որևէ լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի ժողովրդի համար, Ադրբեջանի ժողովրդի համար և Արցախի ժողովրդի համար՝ ակնկալելով, որ այս հայտարարությունը համարժեք արձագանք կգտնի Ադրբեջանի ղեկավարության շրջանում, ինչը բանակցություններում ճեղքում արձանագրելու մեծ հնարավորություն կտար:
Բայց ո՞րն էր Ադրբեջանի արձագանքը՝ այն էր, որ Ղարաբաղի հարցը կարող է լուծվել բացառապես Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակում: Ըստ էության, այս հայտարարությունը նշանակում է հետևյալը, որ Ադրբեջանը, որպես նախապայման, առաջադրում է Ղարաբաղի հարցի կարգավորման մի բանաձև, որի էությունը 1988 թվականի ստատուս քվոյին վերադառնալն է: Հետևաբար, հարց՝ ինչպե՞ս կարելի է կարգավորել որևէ հակամարտություն՝ վերադառնալով նրա ակունքներին: Այսինքն՝ սա դուրս է տրամաբանությունից, որ որևէ հակամարտություն հնարավոր է կարգավորել՝ վերադառնալով նրա ծագման իրավիճակին: Այսինքն՝ ոչ թե հակամարտությունը լուծել, բերել զրոյական կետի, այլ սկսել նոր հակամարտություն:
Ի՞նչ իմաստ ունի որպես հակամարտության կարգավորման նպատակ ձևակերպել նոր հակամարտության մեկնարկը: Սա, իհարկե, անտրամաբանական և ապակառուցողական մոտեցում է, և ուզում եմ ընդգծել, որ մեր բոլոր այն հայտարարությունները, որոնք, այսպես ասած, ականջահաճո չեն Ադրբեջանի ղեկավարությանը, մեր համարժեք արձագանքն են նրանց արած ապակառուցողական հայտարարություններին: Ընդ որում՝ ուզում եմ էլի հստակ ասել, որ Ադրբեջանը փորձում էր բանակցային գործընթացի հիմքում դնել հետևյալ տրամաբանությունը՝ միակողմանի զիջումներ արեք, թե չէ Ադրբեջանն ուժային մեթոդներով կլուծի հարցը:
Մենք ամենասկզբից ասել ենք, որ Հայաստանի հետ պետք չէ ուժի և սպառնալիքի լեզվով խոսել: Դա անիմաստ գործ է, որովհետև մեզ հետ այդպես խոսել չի կարելի: Մենք շատ երկար՝ և՛ անձամբ, և՛ հեռակա, և՛ հրապարակային, փորձել ենք այս դիրքորոշումները ներկայացնել. մեզ հետ պետք չէ սպառնալիքի լեզվով խոսել: Եվ շատերին թվում էր, թե սա ընդամենը հռետորաբանություն է, բայց հուլիսյան դեպքերը ցույց տվեցին, որ այն, ինչ մենք ասում ենք, 100 տոկոսով համապատասխանում է իրականությանը: Եվ էլի նույն կերպ խորհուրդ եմ տալիս չշարունակել նույն տրամաբանությունը, որովհետև նույն տրամաբանությունը բերելու է նույն հետևանքի:
Նաև հրապարակային եմ ասել, մեր դիրքորոշումը հետևյալն է՝ Ղարաբաղի հարցը չունի ուժային լուծում: Եթե Ղարաբաղի հարցն ունի ուժային լուծում, ուրեմն Արցախի ժողովուրդը կասի՝ ես վաղուց դա լուծել, ավարտել եմ: Վերջ: Էլ ինչ ենք քննարկում: Բայց մենք ասում ենք՝ ոչ: Մենք համաձայն ենք, որ պետք է երկարատև, կայուն խաղաղություն հաստատվի տարածաշրջանում, և դրա համար առաջարկում ենք բանաձև, որևէ լուծում: Սա Ադրբեջանի, Հայաստանի և Արցախի ղեկավարների անձնական պատասխանատվությունն է, և մենք պետք է չարչարվենք, աշխատենք՝ գտնել այնպիսի լուծում, որն ընդունելի կլինի Հայաստանի ժողովրդի համար, Արցախի ժողովրդի համար, Ադրբեջանի ժողովրդի համար: Ընդ որում՝ թվարկումների հերթականությունն այստեղ բացարձակապես էական չէ: Մենք կարող ենք հակառակն ասել: Նկատի ունեմ՝ այստեղ թվարկումը ոչ թե ըստ կարևորության է, այլ բոլորը նույն հարթության վրա են:
Բայց, ցավոք, Ադրբեջանի ղեկավարությունը շարունակում է գնալ հին ճանապարհով՝ ավելացնելով մի նոր կոմպոնենտ: Վերջին շրջանում, եթե ուշադրություն եք դարձրել, ադրբեջանական լրատվամիջոցները, իշխանական շրջանակները, Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը նոր կոմպոնենտ է մտցրել քարոզչական արշավի մեջ, այսպես ասած՝ կոնֆիդենցիալ ինֆորմացիաների բացահայտում: Ես ադրբեջանցի գործընկերներին խորհուրդ եմ տալիս չգնալ այդ ճանապարհով, որովհետև եթե մտանք այդ դաշտ, սկսեցինք կոնֆիդենցիալ ինֆորմացիաներ տարածել, վախենամ՝ դրանից Ադրբեջանի ներքաղաքական վիճակը հուսահատորեն ապակայունանա: Այնպես որ խորհուրդ եմ տալիս վերադառանալ կառուցողական դաշտ, չգնալ տրորված ճանապարհով: Ես ակնկալում եմ, որ Ադրբեջանի նախագահը, ի վերջո, արձագանքի՝ ասելով, որ, այո՛, ինքը համաձայն է, որ Ղարաբաղի հարցի որևէ լուծում պետք է ընդունելի լինի և՛ Ադրբեջանի ժողովրդի համար, և՛ Հայաստանի ժողովրդի համար, և՛ Արցախի ժողովրդի համար: Սա կնշանակի, որ մենք ունենք հնարավորություն՝ ճեղքում արձանագրել բանակցային գործընթացում: Այո՛, ես համարում եմ, որ կա հնարավորություն դա անելու, և Հայաստանն ասել է, որ մենք պատրաստ ենք լինել մաքսիմալ կառուցողական:
Ընդ որում՝ ուզում եմ շատ կարևոր մեկ բան արձանագրել, որ մեր գործերը, ասելիքը, ասածները, մեր հաղորդած բովանդակությունը բաց և փակ սենյակներում որևէ կերպ իրարից չեն տարբերվում՝ ինչպես մնացած բոլոր դեպքերում, այնպես էլ այս դեպքում: Կարծում եմ, որ որևէ մեկը սրանում պետք է չկասկածի: Ինչքան էլ մենք տուժում ենք, մենք մեր ժողովրդի հետ խոսում ենք միայն ճշմարտության լեզվով: Կարող եմ ձեզ բերել օրինակ՝ կորոնավիրուսի վիճակագրությունը: Կորոնավիրուսի հետ կապված չկա մի տեղեկատվություն, որին ես անձամբ տիրապետում եմ, Հայաստանի Հանրապետության որևէ քաղաքացի չի տիրապետում՝ այն տարբերությամբ, որ ես միգուցե մի քանի ժամ առաջ եմ իմանում, մյուսները՝ մի քանի ժամ հետո: Մենք նաև դրա արդյունքում տուժում ենք, բայց, միևնույն է, չենք կարող գնալ այլ ճանապարհով և մեր ժողովրդի հետ խոսել հանելուկների, գլուխկոտրուկների լեզվով:
Կրկին ուրախ եմ տեսնել ձեզ: Իհարկե, մենք այս ընթացքում նաև այլ ֆորմատներով հանդիպելու առիթ ենք ունեցել: Ուրախ կլինեմ լսել նաև ձեզ՝ եթե կան հարցեր, որոնց կարող եմ պատասխանել, հաճույքով կպատասխանեմ»:
Արցախի ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ վարչապետին ջերմ ընդունելության համար և ևս մեկ անգամ շնորհավորել Հայաստանի անկախության 29-ամյակի առիթով: Նա բարձր է գնահատել Հայաստանի և Արցախի միջև փոխգործակցության մակարդակը, այդ թվում՝ միջխորհրդարանական ձևաչափով, ինչը վկայում է հայրենիքը հզորացնելու մեր միասնական կամքի մասին, և ընդգծել, որ Արցախի ԱԺ-ն ջանք չի խնայելու՝ Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք կապերն ամրապնդելու և խորացնելու համար: Ա. Թովմասյանը նշել է, որ Արցախի նորընտիր խորհրդարանի ներկայացուցիչների այցը Հայաստան և հանդիպումները բարձրագույն ղեկավարության հետ լավ հնարավորություն են համագործակցությունը զարգացնելու համար:
Հանդիպմանը վարչապետը պատասխանել է Արցախի ԱԺ պատգամավորների հարցերին, անդրադարձել Արցախի հիմնախնդրի բանակցային գործընթացին, Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության ամրապնդմանը, տարբեր ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումներին, համազգային նպատակներին ու խնդիրներին:

The July Events Proved that Armenia Cannot be Talked to in the Language of Force and Threats: PM Receives Artsakh National Assembly Delegation
Prime Minister Nikol Pashinyan today received a delegation led by Artsakh National Assembly Speaker Artur Tovmasyan, who is in Armenia on official visit. Leader of Armenia National Assembly My Step faction Lilit Makunts and faction secretary Hakob Simidyan were in attendance.
Prime Minister Pashinyan delivered opening remarks, in which he stated:
“Distinguished Chairman of the National Assembly of the Republic of Artsakh,
Dear representatives of the National Assemblies of the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh,
I am happy to see you today. This is the first visit of such a representative delegation to Armenia after the latest elections held in Artsakh. I am pleased with this tradition, because we have a hectic agenda of cooperation between the two parliaments. I mean not only the synchronization of legislation: we are facing common security challenges and have a shared strategic vision, which needs to be coordinated, discussed on a regular basis in order to form a common strategic content.
I am glad to state that the cooperation between the Republic of Armenia and Artsakh has been reinvigorated, and there is a very high level of mutual trust, which facilitates our work and creates preconditions for effective interaction.
You know that, unfortunately, the situation is tense in the region. In fact, as we face the task of making the negotiation process effective, we should understand what prevents it from being productive. The leadership of Azerbaijan has recently been trying to blame us for undermining the negotiations, based on the allegation that the statements issued by the Armenian side make the negotiations meaningless.
I wish to make it clear that our position is very constructive. I would like to reiterate that when I assumed the position of Prime Minister of Armenia, I made an unprecedented, namely that any solution to the Artsakh issue should be acceptable to the people of Armenia, the people of Artsakh and the people of Azerbaijan. I expected my statement to be reciprocated on the part of Azerbaijan’s leadership, which would provide a great opportunity to achieve a breakthrough in the negotiations. But their reaction consisted in that the Karabakh issue could only be resolved within the framework of Azerbaijan’s territorial integrity. In fact, they thereby set a precondition, which implied going back to the status quo of 1988.
The question may arise whether a conflict can be resolved by returning to its origins? This is beyond logic as instead of settling the conflict they actually want to trigger a new conflict. What is the point of setting the start of a new standoff as a goal for resolving a standing conflict? This is, of course, an illogical and destructive approach, and I consider it important to emphasize that our statements are an adequate response to Azerbaijan’s destructive approach.
At the same time, it should be clearly stated that Azerbaijan was just trying to build the negotiation process on the following logic: make unilateral concessions, otherwise we will solve the issue by force.
We stated from the very outset that Armenia should not be talked to in the language of force or threats. We have been trying for a long time to present this position both personally, remotely and publicly. May thought that this was just rhetoric, but the July events came to prove that what we said reflected the reality by 100%. Accordingly, I would advise them to give up this logic as it will lead to the same consequence.
I have repeatedly stated our position in public: the Karabakh issue has no military solution. If it were to be resolved through force, the people of Artsakh could say that they have solved it long ago. And that is all. But we say no. We believe that a lasting peace needs to be established in the region, and therefore we propose a working formula, we propose a solution. This is the personal responsibility of the leaders of Azerbaijan, Armenia, Artsakh, and we must work hard to find a solution acceptable to the people of Armenia, the people of Artsakh and the people of Azerbaijan. Moreover, the order of listing is not at all important here. It could be said in the opposite order.
But, unfortunately, Azerbaijan’s leadership continues along the old path, adding a new component. Mass media outlets, government circles, the military and political leadership of Azerbaijan have recently added a new component to their propaganda - the so-called disclosure of confidential information.
I would advise my Azerbaijani colleagues not to follow this path, because if we enter this jungle and start spreading confidential information, I am afraid that the internal political situation will be hopelessly destabilized in Azerbaijan. Therefore, I advise them to return to the constructive field, and refrain from following the beaten path.
I expect the President of Azerbaijan to finally agree that any solution to the Karabakh problem should be acceptable to the people of Azerbaijan, the people of Armenia and the people of Artsakh. This would allow us to record a breakthrough in the negotiation process. Yes, I do believe that there is such a possibility, and Armenia has stated its readiness to be as constructive as possible.
At the same time, I would like to make the following statement: our actions have never been at odds with our statements made both openly and behind closed doors. I think no one doubts this. We only tell the truth to our people no matter we lose or win by doing so.
Here is an example related to coronavirus statistics. Any information about the epidemiological situation available to me is open to the public at large, with the difference that I may learn it a couple of hours earlier. We may suffer from it, but we cannot go another way and speak to our people in the language of puzzles and riddles.
In conclusion, I wish to reiterate that I am glad to see you. During this time, we had the opportunity to meet in other formats as well. I would be pleased to answer any questions of interest to you.”
The Artsakh National Assembly Speaker thanked the Armenian Prime Minister for a warm welcome and took the opportunity to congratulate him on the 29th anniversary of Armenia’s independence. Artur Tovmasyan hailed the current level of cooperation between Armenia and Artsakh, including the one underway in the inter-parliamentary format, which testifies to our shared determination to strengthen the homeland.
Artur Tovmasyan stressed that Artsakh’s National Assembly will spare no effort to further enhance and deepen the Armenia-Artsakh-Diaspora linkages. He stressed that their visit and the meetings held with the top leadership of Armenia provide a good opportunity for the furtherance of cooperation.
Answering the questions asked by the members of the Artsakh National Assembly delegation, Prime Minister Pashinyan touched upon the negotiation process, the strengthening of the Armenia-Artsakh-Spyurk Trinity, the reforms being implemented in different spheres and the national goals and objectives.