Հայաստանը պատվաստանյութ ձեռք բերելու համար բանակցում է մի քանի ուղղություններով
Հայաստանը հետևում է աշխարհում պատվաստանյութերի ստեղծման հետ կապված գործընթացներին և բանակցություններ է վարում մի քանի ուղղություններով:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում այս մասին նշել է ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի համաճարակաբանության բաժնի պետ Լուսինե Պարոնյանը:
«Արդեն 8 պատվաստանյութ անցել է փորձարկումների երրորդ փուլ, որը վերջինն է: Տեսնենք՝ քանի պատվաստյութ վերջնական կհաստատվի: Ուշադիր հետևում ենք, թե որ դեպքում գործընթացն ինչպես է ընթանում: Երբ կունենանք ամբողջական փաթեթն այն մասին, թե ինչպես անցան փորձարկումները, նոր միայն կկարողանանք կողմնորոշվել: Իհարկե, մի քանի ուղղություններով բանակցություններ են վարվում, որպեսզի ռիսկի խմբերի համար կարողանանք արագ ապահովել պատվաստանյութ:  Կարծում եմ մինչև գարուն հստակեցումներ կլինեն»,-ասել է Լուսինե Պարոնյանը:
Այն հարցին, թե արդյոք Ռուսաստանից պատվաստանյութ ձեռք կբերվի՞, Լուսինե Պարոնյանը նշել է, որ դեռ այդպիսի միջոցառումներ չկան:

Восемь вакцин прошли на третий этап испытаний, Армения ведет переговоры по нескольким направлениям
Армения следит за процессами, связанными с созданием вакцин и ведет переговоры по нескольким направлениям.
Как передает ''Арменпресс'', об этом на пресс-конференции сказала начальник отдела эпидемиологии Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Минздрава Армении Лусине Паронян.
“Уже 8 вакцин прошли на третий этап испытаний, который является последним. Мы внимательно следим за всеми процессами. Когда у нас будет полный пакет заключений, как прошли тесты, только тогда мы сможем сориентироваться. Конечно, ведутся переговоры по нескольким направлениям, чтобы мы смогли в скором времени предоставить вакцину для групп риска. Думаю, что к весне будут уточнения”, - сказала Лусине Паронян. На вопрос, будет ли вакцина приобретена от России, Лусине Паронян отметила, что таких разговоров пока нет.