Արցախի ժողովրդին չի կարող շեղել ընտրած ճանապարհից. նախագահ Հարությունյանն ընդլայնված խորհրդակցություն է հրավիրել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը սեպտեմբերի 25-ին աշխատանքային ընդլայնված խորհրդակցություն է հրավիրել:
Մինչ օրակարգային հարցերի քննարկմանն անցնելը՝ նախագահը հանդես է եկել քաղաքական հայտարարությամբ: Նա նշել է, որ վերջին ժամանակներում հաճախակի են դարձել պաշտոնական Բաքվի՝ հակամարտության սրացմանը նպաստող հայտարարությունները, որոնք, սակայն, ոչ մի պարագայում Արցախի ժողովրդին չեն կարող շեղել ընտրած ճանապարհից: Նախագահ Հարությունյանի խոսքով՝ հակառակորդի կողմից հնարավոր ցանկացած սադրանքի դեպքում Պաշտպանության բանակը պատրաստ է պատվով դուրս գալու իրավիճակից՝ թշնամուն կրկին պարտադրելով խաղաղություն:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված էր ԱՀ պետական մարմինների կառուցվածքային և առանձին ստորաբաժանումներին ներկայացվող պահանջները և պահպանման ծախսերի հաշվարկման նորմաները սահմանելու մասին կառավարության որոշման նախագծի քննարկումը, որի հիման վրա մինչև տարեվերջ պետք է կազմվի երկրի գլխավոր ֆինանսատնտեսական փաստաթուղթը:
ԱՀ նախագահն ասել է, որ սկսված են 2021 թվականի պետական բյուջեի նախագծի կազմման աշխատանքները, որոնց զուգահեռ՝ գրեթե պատրաստ է միջնաժամկետ ծախսային ծրագրերի փաստաթուղթը: 2021 թվականի պետական բյուջեի ձևավորման և ադյունավետության բարձրացման առումով տարբեր ձևաչափերով քննարկումներ են եղել կառավարության ներկայացուցիչների և քաղաքական ուժերի հետ:
Նախագահի խոսքով՝ «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» դաշինքի և «Միասնական հայրենիք» կուսակցության միջև կնքվել է հուշագիր, որի արտացոլումը պիտի լինի նաև պետական բյուջեի նախագիծը, որը կազմելուց հետո կներկայացվի ԱՀ Ազգային ժողով, իսկ ընդունվելուց հետո այն կլինի հանրապետության գլխավոր ֆինանսական փաստաթուղթը:
Խորհրդակցության ընթացքում Արայիկ Հարությունյանն անդրադարձել է հանրությանը մտահոգող մի շարք հարցերի և տվել դրանց պատասխանները:
«Մեկ անգամ ևս հավաստում եմ, որ նախագահի ծրագիրը կազմված է «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» դաշինքի և «Միասնական հայրենիք» կուսակցության միջև կնքված հուշագրից ելնելով: Երկիրը ղեկավարում է հանրապետության Նախագահը՝ ձևավորված պետական կառույցների միջոցով: Նախագահի ծրագրում ընդգրկված են մեր ժողովրդին մտահոգող սոցիալ-տնտեսական հիմնական հարցերը: Այդ ծրագիրը, առկա մարտահրավերներից ելնելով, տալու է բոլոր լուծումները»,- ավելացրել է նախագահը:
Ա. Հարությունյանի խոսքով՝ նախագահի նախընտրական գլխավոր մարտահրավերը եղել է տնտեսական աճի բարձր տեմպերի ապահովումն առաջիկա տարիներին, իսկ նոր տիպի կորոնավիրուսի տարածման հանգամանքը հաշվի առնելով՝ կայուն տնտեսություն ունենալը:
«Սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ՝ նախնական տնտեսական ցուցանիշների առումով մենք անկում չենք արձանագրել: Հայտարարել եմ, որ Արցախի Հանրապետությունը աշխարհում լինելու է եզակի պետություններից մեկը, որը 2020 թվականին տնտեսական անկում չի արձանագրելու»,- մասնավորապես ասել է Ա.Հարությունյանը:
ԱՀ նախագահն անդրադարձել է նաև անվճար առողջապահության համակարգի ներդրման, բնակարանաշինության, աշխատավարձերի բարձրացման, կադրային քաղաքականության, պետական տարբեր կառույցների աշխատանքների օպտիմալացման, էլեկտրաէներգիայի սակագների նվազեցման, որակյալ և մատչելի գներով կապ ունենալու, կապիտալ շինարարության և այլ ոլորտների առնչվող մի շարք հարցերի:
Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ արմատական փոփոխություններ են սպասվում նաև պետական մարմինների տրանսպորտային միջոցների և դրանց պահպանման ծախսերի կրճատման ուղղությամբ: «Պետական գերատեսչությունները հիմնականում կունենան շատ սահմանափակ թվով ավտոմեքենաներ: Տրանսպորտային ծառայությունների կարիք ունենալու դեպքում նրանք կարող են օգտվել տաքսի ծառայություններից»,- ասել է նախագահը:
Ա. Հարությունյանը հանձնարարականներ է տվել պատկան մարմինների ղեկավարներին և կրկին նշել, որ յուրաքանչյուր իրականացվող աշխատանք վերահսկվելու է խստագույն կարգով:

Народ Арцаха не свернет с выбранного пути: Араик Арутюнян провел расширенное совещание
До обсуждений вопросов повестки дня президент выступил с политическим заявлением. Он отметил, что в последнее время участились способствующие обострению конфликта заявления официального Баку, которые, однако, ни при каких обстоятельствах не заставят народ Арцаха свернуть с выбранного пути. По словам президента Арутюняна, в случае любой провокации противника Армия обороны готова с честью выйти из ситуации и вновь принудить врага к миру.
В ходе совещания состоялось обсуждение проекта решения правительства об утверждении требований к структурным и отдельным подразделениям государственных органов Арцаха и норм расчета затрат на обеспечение их функций, на основании которого до конца года будет составлен главный финансовый документ страны.
Президент сказал, что начаты работы по составлению проекта государственного бюджета на 2021 год и практически готова программа среднесрочных расходов. По вопросу формирования и повышения эффективности государственного бюджета на 2021 год были в разных форматах проведены обсуждения с представителями правительства и политических сил.
По словам президента, между альянсом "Свободная родина - ОГА" и партией "Единая родина" был подписан меморандум, отражением которого должен стать также проект государственного бюджета, который после составления будет представлен в Национальное собрание республики, а после его принятия станет главным финансовым документом страны.
В ходе совещания Араик Арутюнян коснулся ряда волнующих общественность вопросов и дал на них ответы.
"Вновь подтверждаю, что программа президента составлена на основании меморандума, подписанного между альянсом "Свободная родина - ОГА" и партией "Единая родина". Страной руководит президент республики посредством сформированных государственных структур. В программу президента вошли основные социально-экономические вопросы, волнующие наш народ. Эта программа предусматривает их решение, исходя из существующих вызовов", - добавил президент.
По словам А.Арутюняна, главным предвыборным вызовом у президента было обеспечение высоких темпов экономического роста в ближайшие годы, а с учетом распространения коронавируса нового типа - наличие стабильной экономики.
"По состоянию на 1 сентября предварительные экономические показатели не зафиксировали спада. Я заявлял, что Республика Арцах будет одним из немногих государств в мире, у которого в 2020 году не будет экономического спада»,- сказал, в частности, А.Арутюнян.
Президент затронул также ряд вопросов, касающихся внедрения системы бесплатного здравоохранения, жилищного строительства, повышения зарплат, кадровой политики, оптимизации работ различных государственных структур, снижения тарифов на электроэнергию, наличия связи по качественным и доступным ценам, капитального строительства и других сфер. По словам главы государства, ожидаются коренные изменения в направлении сокращения транспортных средств государственных органов и расходов на их содержание. «У государственных ведомств будет ограниченное количество автомобилей. В случае необходимости они смогут пользоваться такси-сервисами",- сказал президент.
А.Арутюнян дал поручения руководителям компетентных органов и вновь отметил, что проводимая ими работа будет находиться под строжайшим контролем.