Արցախի ժողովրդին չի կարող շեղել ընտրած ճանապարհից. նախագահ Հարությունյանն ընդլայնված խորհրդակցություն է հրավիրել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը սեպտեմբերի 25-ին աշխատանքային ընդլայնված խորհրդակցություն է հրավիրել:
Մինչ օրակարգային հարցերի քննարկմանն անցնելը՝ նախագահը հանդես է եկել քաղաքական հայտարարությամբ: Նա նշել է, որ վերջին ժամանակներում հաճախակի են դարձել պաշտոնական Բաքվի՝ հակամարտության սրացմանը նպաստող հայտարարությունները, որոնք, սակայն, ոչ մի պարագայում Արցախի ժողովրդին չեն կարող շեղել ընտրած ճանապարհից: Նախագահ Հարությունյանի խոսքով՝ հակառակորդի կողմից հնարավոր ցանկացած սադրանքի դեպքում Պաշտպանության բանակը պատրաստ է պատվով դուրս գալու իրավիճակից՝ թշնամուն կրկին պարտադրելով խաղաղություն:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված էր ԱՀ պետական մարմինների կառուցվածքային և առանձին ստորաբաժանումներին ներկայացվող պահանջները և պահպանման ծախսերի հաշվարկման նորմաները սահմանելու մասին կառավարության որոշման նախագծի քննարկումը, որի հիման վրա մինչև տարեվերջ պետք է կազմվի երկրի գլխավոր ֆինանսատնտեսական փաստաթուղթը:
ԱՀ նախագահն ասել է, որ սկսված են 2021 թվականի պետական բյուջեի նախագծի կազմման աշխատանքները, որոնց զուգահեռ՝ գրեթե պատրաստ է միջնաժամկետ ծախսային ծրագրերի փաստաթուղթը: 2021 թվականի պետական բյուջեի ձևավորման և ադյունավետության բարձրացման առումով տարբեր ձևաչափերով քննարկումներ են եղել կառավարության ներկայացուցիչների և քաղաքական ուժերի հետ:
Նախագահի խոսքով՝ «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» դաշինքի և «Միասնական հայրենիք» կուսակցության միջև կնքվել է հուշագիր, որի արտացոլումը պիտի լինի նաև պետական բյուջեի նախագիծը, որը կազմելուց հետո կներկայացվի ԱՀ Ազգային ժողով, իսկ ընդունվելուց հետո այն կլինի հանրապետության գլխավոր ֆինանսական փաստաթուղթը:
Խորհրդակցության ընթացքում Արայիկ Հարությունյանն անդրադարձել է հանրությանը մտահոգող մի շարք հարցերի և տվել դրանց պատասխանները:
«Մեկ անգամ ևս հավաստում եմ, որ նախագահի ծրագիրը կազմված է «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» դաշինքի և «Միասնական հայրենիք» կուսակցության միջև կնքված հուշագրից ելնելով: Երկիրը ղեկավարում է հանրապետության Նախագահը՝ ձևավորված պետական կառույցների միջոցով: Նախագահի ծրագրում ընդգրկված են մեր ժողովրդին մտահոգող սոցիալ-տնտեսական հիմնական հարցերը: Այդ ծրագիրը, առկա մարտահրավերներից ելնելով, տալու է բոլոր լուծումները»,- ավելացրել է նախագահը:
Ա. Հարությունյանի խոսքով՝ նախագահի նախընտրական գլխավոր մարտահրավերը եղել է տնտեսական աճի բարձր տեմպերի ապահովումն առաջիկա տարիներին, իսկ նոր տիպի կորոնավիրուսի տարածման հանգամանքը հաշվի առնելով՝ կայուն տնտեսություն ունենալը:
«Սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ՝ նախնական տնտեսական ցուցանիշների առումով մենք անկում չենք արձանագրել: Հայտարարել եմ, որ Արցախի Հանրապետությունը աշխարհում լինելու է եզակի պետություններից մեկը, որը 2020 թվականին տնտեսական անկում չի արձանագրելու»,- մասնավորապես ասել է Ա.Հարությունյանը:
ԱՀ նախագահն անդրադարձել է նաև անվճար առողջապահության համակարգի ներդրման, բնակարանաշինության, աշխատավարձերի բարձրացման, կադրային քաղաքականության, պետական տարբեր կառույցների աշխատանքների օպտիմալացման, էլեկտրաէներգիայի սակագների նվազեցման, որակյալ և մատչելի գներով կապ ունենալու, կապիտալ շինարարության և այլ ոլորտների առնչվող մի շարք հարցերի:
Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ արմատական փոփոխություններ են սպասվում նաև պետական մարմինների տրանսպորտային միջոցների և դրանց պահպանման ծախսերի կրճատման ուղղությամբ: «Պետական գերատեսչությունները հիմնականում կունենան շատ սահմանափակ թվով ավտոմեքենաներ: Տրանսպորտային ծառայությունների կարիք ունենալու դեպքում նրանք կարող են օգտվել տաքսի ծառայություններից»,- ասել է նախագահը:
Ա. Հարությունյանը հանձնարարականներ է տվել պատկան մարմինների ղեկավարներին և կրկին նշել, որ յուրաքանչյուր իրականացվող աշխատանք վերահսկվելու է խստագույն կարգով:

No Threat Can Force the People of Artsakh to Deviate from the Chosen Path: President Harutyunyan Convened an Enlarged Consultation
On 25 September Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan convened an enlarged working consultation.
Prior to discussing the issues on the agenda, the President made a political statement. He noted that the statements of official Baku contributing to the conflict aggravation had lately become frequent, which can under no circumstances force the people of Artsakh to deviate from the chosen path. According to President Harutyunyan, in case of any possible provocation by the enemy, the Defense Army is ready to withdraw from the situation with flying colors and force the enemy to peace again.
The meeting agenda included the discussion of the draft government decision on defining the requirements for the structural and separate subdivisions of the state bodies of the Artsakh Republic, and norms of calculation of maintenance costs, on the basis of which the main financial document of the country must be drawn up by the end of the year.
The President remarked, that works on developing the 2021 draft state budget have started, and the medium-term expenditure program is almost ready. Discussions with government representatives and political forces have been held in various formats on the formation and improvement of the efficiency of the state budget for 2021.
According to the President, the "Free Homeland-UCA" parties coalition and the "United Homeland" party have signed a memorandum which should be reflected in the draft state budget as well. After being drawn up, the draft budget will be submitted to the Artsakh Republic National Assembly and after the adoption it will become the main financial document of the country.
During the consultation, Arayik Harutyunyan touched upon a number of issues of public concern providing answers to them.
"I assure you once again that the President's program is elaborated based on the memorandum signed between the "Free Homeland-UCA" parties coalition and "United Homeland" party. The President of the republic runs the country through the established state structures. Main socio-economic issues our people are concerned with are included in the President's program. Thе program will provide solutions to all the issues proceeding from the existing challenges," the President added.
According to A. Harutyunyan, the main challenge of the President in the pre-election period was ensuring a high pace of economic development in the years to come, and taking into account the spread of the novel coronavirus - a stable economy.
"As of September 1, preliminary economic indices did not record a decline. I have stated that the republic of Artsakh will be positioned among the unique countries in the world that will not have an economic downturn in 2020," A. Harutyunyan said in particular.
The President touched also upon a number of issues concerning the introduction of free healthcare system, housing, wage increase, personnel policy, optimization of the work of various state structures, reduction of electricity tariffs, quality and affordable communication, capital construction and other spheres.
In words of the Head of the State, radical changes are also expected towards reducing the vehicle fleet of the state structures and costs of their maintenance. "State structures will mainly have a limited number of vehicles. If necessary, they can use taxi services," the President said.
A. Harutyunyan gave instructions to the heads of relevant structures and highlighted once again that the work being carried out will be under the strictest control.