Արցախի պաշտպանության բանակի հրամանատարը հանդես է ելկել մարտակոչով
Արցախի Հանրապետության ՊՆ, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-մայոր Ջալալ Հարությունյանը հանդես է եկել մարտակոչով: ՊԲ հրամանատարի մարտակչում, մասնավորապես ասվում է.
«Հայրենակիցներ,
2016 թվականի մարտական գործողություններից շուրջ չորս տարի անց հակառակորդը կրկին դիմել է զենքի ուժին՝ կարծելով, թե այդ ճանապարհով կարողանալու է հօգուտ իրեն լուծել արցախյան հիմնահարցը: Սեպտեմբերի 27-ի առավոտյան ադրբեջանական բանակը հրթիռահրետանային նախապատրաստությունից ու ԱԹՍ  հարվածներից հետո հարձակման է անցել շփման գծի ամբողջ երկարությամբ:  Այս պահին ՊԲ  ստորաբաժանումները, հակառակորդին մեծաթիվ կորուստներ պատճառելով, հաջողությամբ խափանում են նրա ծրագրերը: Այդ ծրագրերը մեզ հայտնի են վաղուց, դրանց էությունը կարելի է արտահայտել մի բառակապակցությամբ՝ հայաթափել Արցախն ու Հայաստանը:
Վստահ եղեք, այս անգամ ևս հակառակորդը  ձախողվելու է: Հաղթանակը հեշտ չի տրվելու: Իր բնույթին հավատարիմ՝ հակառակորդը թիրախավորելու է խաղաղ բնակավայրերն ու քաղաքացիական բնակչությանը,  նա տարբերություն չի դնելու զինվորի ու մանկահասակ երեխայի, հոգևորականի ու տարեց կնոջ, հասուն տղամարդու և անօգնական ծերունու միջև. նրա թիրախը բոլորս ենք: Հաղթանակը պահանջելու է ուժերի գերլարում և երկաթակուռ միասնություն: Հիմա մի կողմ պետք է դրվեն բոլոր տարակարծությունները, բոլոր տեսակետները, բոլոր  կարծիքները: Մեր նպատակը մեկն է՝ ջախջախել հակառակորդին բոլոր հնարավոր միջոցներով, խորտակիչ հարվածներ հասցնել նրա զինված ավազակախմբերին, ոչնչացնել նրա ռազմական ենթակառուցվածքը,  անհրաժեշտության դեպքում նաև ընդարձակել անվտանգության գոտին ու պարտադրել վերջնական խաղաղություն:
Այդ խնդիրը կատարելու համար պետք է մեկտեղվեն բոլորիս ջանքերը:
Մեր հաղթանակն այլընտրանք չունի. մենք պաշտպանում ենք մեր նախնիների շիրիմներն ու մեր երեխաների ապագան: Մենք պաշտպանում ենք մեր նախնիների հողի վրա  ապրելու իրավունքը:

Подразделения АО, нанося противнику многочисленные потери, успешно срывают его планы: глава минобороны Арцаха
Министр обороны Республики Арцах, командующий Армией обороны Арцаха, генерал-майор Джалал Арутюнян выступил с боевым призывом:
"Соотечественники,
по происшествии примерно 4 лет после боевых действий 2016 года противник вновь прибег к силе оружия, полагая, что именно этим путем сумеет решить арцахский вопрос в свою пользу. Утром 27 сентября после ракетно-артиллерийской подготовки и ударов БПЛА азербайджанская армия перешла в наступление вдоль всей протяженности линии соприкосновения.
На данный момент подразделения АО, нанося противнику многочисленные потери, успешно срывают его планы. Эти планы нам известны давно, их сущность можно выразить одной фразой – выселение армян Арцаха и Армении.
Будьте уверены, что и в этот раз все попытки противника потерпят провал. Победа будет дана нелегко. Будучи верным своим традициям, противник превратит в мишень мирные населенные пункты и гражданское население, он не будет ставить разницу между солдатом и маленьким ребенком, священником и пожилой женщиной, зрелым мужчиной и беспомощным стариком, его мишенью являемся все мы. Победа потребует сверхконцентрации сил и железного единства. Сейчас нужно отложить в сторону все разногласия, все точки зрения, все мнения. Наша цель одна – всеми возможными способами разбить врага, нанести сокрушительные удары по его вооруженным бандитским группам, уничтожить его военную инфраструктуру, а при необходимости также расширить зону безопасности и принудить к окончательному миру.
Для выполнения этой задачи нужно консолидировать все наши усилия. Наша победа не имеет альтернативы. Мы защищаем могилы наших предков и будущее наших детей. Мы защищаем право жить на земле наших предков.