ԱՀ և ՀՀ ԱԳՆ-ները համակարգված աշխատում են միջազգային կառույցների հետ՝ Բաքվի ագրեսիան կասեցնելու համար
Երկու հայկական պետությունների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունները համակարգված աշխատանք են տանում համապատասխան միջազգային կառույցների հետ՝ ադրբեջանական ագրեսիան կասեցնելու նպատակով։ Այս մասին նշված է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ։
«2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը լայնամասշտաբ հարձակում են ձեռնարկել Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերի ուղղությամբ՝ շփման գծի ողջ երկայնքով։ Ադրբեջանական բանակի ռազմական հարձակումը ուղեկցվել է հրետանակոծություններով և օդային հարվածներով, այդ թվում՝ քաղաքացիական օբյեկտների և խաղաղ բնակչության ուղղությամբ։ Մասնավորապես՝ հրետակոծվել է ինչպես Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտը, այնպես էլ սահմանամերձ բնակավայրերը։ Գնդակոծությունների արդյունքում խաղաղ բնակչության շրջանում կան զոհեր։
Ադրբեջանական կողմի գործողությունները Արցախի Հանրապետության դեմ ուղղված ագրեսիայի ակտ են։ Արցախի Հանրապետությունը ՄԱԿ կանոնադրության դրույթների համաձայն՝  իրականացնում է իր  ինքնապաշտպանության անկապտելի իրավունքը և ձեռնարկում է բոլոր անհրաժեշտ գործողությունները՝ ագրեսիան ետ մղելու և տարածաշրջանում խաղաղություն վերականգնելու համար։
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունն ուղիղ կապի մեջ է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի հետ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները նույնպես իրազեկվել են Ադրբեջանի կողմից զինված հարձակման մասին: Երկու հայկական պետությունների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունները համակարգված աշխատանք են տանում համապատասխան միջազգային կառույցների հետ՝ ադրբեջանական ագրեսիան կասեցնելու նպատակով։
Զինված հարձակմանը նախորդել են Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից  հայկական կողմերի և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի հրապարակային թիրախավորումը, Արցախի Հանրապետության դեմ ուժի կիրառման բացահայտ սպառնալիքները, ինչպես նաև զինված ուժերի շփման գծում հոկտեմբերի 1-ին նախատեսված ԵԱՀԿ դիտարկման անցկացման մերժումը: Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն ամբողջական պատասխանատվություն է կրում ագրեսիայի հանցագործության համար՝ միջազգային իրավունքի նորմերի համաձայն:
Արցախի Հանրապետության իշխանությունները բազմիցս հայտարարել են, որ Ադրբեջանի նմանատիպ քաղաքականությունն ուղղակի սպառնալիք է տարածաշրջանում խաղաղությանն ու անվտանգությանը:  Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի հերթական ագրեսիան ոչ մի կասկած չի թողնում, որ  հակամարտությունն ուժի միջոցով  լուծելու Ադրբեջանի փորձերին միջազգային հանրության կողմից ամենաարդյունավետ պատասխանը Արցախի Հանրապետության ճանաչումն է»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

On 27 September 2020, the Azerbaijani armed forces launched a large-scale attack on the positions of the Defence Army of the Republic of Artsakh along the entire line of contact of the armed forces. The armed attack by the Azerbaijani army was accompanied by artillery shelling and air strikes, including on civilian objects and civilian population. In particular, capital Stepanakert and border settlements came under fire. As a result of the shelling, there have been civilian casualties.
The actions of the Azerbaijani side constitute an act of aggression against the Republic of Artsakh, which, in accordance with the provisions of the UN Charter, exercises its inherent right to self-defense and takes all necessary measures to repel the aggression and restore peace in the region.
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh is in direct contact with the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office. The OSCE Minsk Group Co-Chairs were also informed about the armed attack by Azerbaijan. The foreign ministries of the two Armenian States are conducting coordinated work with the relevant international structures in order to suppress the act of aggression by Azerbaijan.
This armed attack was preceded by public statements of the Azerbaijani authorities attacking the Armenian parties and the process of peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict, as well as overt threats to use force against the Republic of Artsakh and to refuse from conducting the OSCE monitoring of the Line of Contact scheduled for 1 October 2020. In accordance with principles of international law, the military-political leadership of Azerbaijan bears full responsibility for the crime of aggression.
The authorities of the Republic of Artsakh have repeatedly stated that such a policy of Azerbaijan is a direct threat to peace and security in the region. The repeated act of aggression by Azerbaijan against the Republic of Artsakh leaves no doubt that the most effective response of the international community to Azerbaijan's attempts to resolve the conflict by force is the recognition of the Republic of Artsakh.