Արցախը պետք է լինի անկախ, ինքնուրույն, հզոր և հպարտ. Նիկոլ Փաշինյան
Մենք պետք է հաղթենք, որովհետև մենք պարտվելու տարբերակ չունենք: Այդ մասին սեպտեմբերի 27-ին Հայաստանի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստի ժամանակ երկրում ռազմական դրություն և համընդհանուր զորահավաք հայտարարելու մասին հարցը քննարկելիս նշել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ազգային ժողովի հարգելի՛ նախագահություն,
Ազգային ժողովի հարգելի՛ պատգամավորներ,
Ինչպես հայտնի է, այսօր առավոտյան ժամը 07:10-ի մերձակայքում Ադրբեջանի զինված ուժերը լայնամասշտաբ հարձակում են սկսել Արցախի պաշտպանության դիրքերի ուղղությամբ: Նախ ձեռնարկվել է հրետանու, հրթիռային հարձակում, որից հետո արդեն գործի է դրվել ծանր տեխնիկան, և գործնականում հարձակման թիրախ են դարձել Պաշտպանության բանակի բոլոր դիրքերը շփման գծի ողջ երկայնքով: Սա, ըստ էության, Ադրբեջանի փորձն է Արցախի, Ղարաբաղի հարցը լուծել ռազմական ճանապարհով և Լեռնային Ղարաբաղն օկուպացնել, և սա ակնհայտ ագրեսիայի գործողություն է:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակում կա նաև Հայաստանի սահմանների վրա հարձակման անմիջական սպառնալիք, Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հայտարարել է ռազմական դրություն և ընդհանուր զորահավաք: Ես ուզում եմ ձեզ տեղեկացնել, որ այս պահի դրությամբ փաստացի իրականացվում է առաջին շարակարգի, այսինքն՝ մասնակի զորահավաք, բայց մենք որոշել ենք հենց այդպիսի որոշում ընդունել, որպեսզի իրավիճակին օպերատիվ արձագանքելու ըստ անհրաժեշտության հնարավորություն ունենանք:
Ես ուզում եմ ձեզ տեղեկացնել, որ այս պահին Արցախի պաշտպանության բանակը շփման գծի ողջ երկայնքով, հատկապես՝ հյուսիսում, Արցախի Հանրապետության հյուսիս-արևելքում և հարավ-արևելքում մղում է մարտեր: Իրադրությունը լարված է: Ես հասկանում եմ, որ մեզ բոլորիս հետաքրքրում է իրավիճակի մանրամասներ: Ցավոք սրտի, մենք ունենք զոհեր: Ընդ որում, քանի որ ի սկզբանե թիրախավորվել են նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, զոհեր ունենք ոչ միայն զինվորականների, այլև քաղաքացիական անձանց շրջանում: Հարված է հասցվել նաև Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտին, այլ բնակավայրերին, և Պաշտպանության բանակը կատարում է իր առջև դրված խնդիրը՝ կանգնեցնելու Ադրբեջանի հարձակումը և ադրբեջանական ագրեսիան: Այս պահին մենք ֆիքսված որևէ իրավիճակ չունենք: Իրավիճակը գտնվում է զարգացման մեջ: Մեր զինվորականներն ասում են, որ իրավիճակի գնահատականը հետևյալն է, որ լարված է իրավիճակը, բայց առայժմ ամբողջական գնահատական տալու համար վաղ է:
Ես կարծում եմ, որ մենք պետք է արձանագրենք, որ տեղի ունեցածի մեջ, ըստ էության, ռազմավարական առումով, անսպասելի որևէ բան չկա: Ինչո՞ւ: Որովհետև, ըստ էության, այս պատմության կոնտեքստը հետևյալն է, որ մեր ժողովրդի առաջ խնդիր էր դրվում և շարունակում է դրվել և դեռ կդրվի, կամ երկընտրանք է դրվում, ըստ էության հրաժարվել Արցախի ժողովրդի իրավունքներից կամ ստանալ պատերազմ: Այսինքն, ես ուզում եմ՝ մենք շատ հստակ արձանագրենք, որ այս ողջ ընթացքում Ադրբեջանի դիրքորոշումը, ըստ էության, եղել է այսպիսին, և բանակցային գործընթացում Ադրբեջանը երկար տարիներ հետևողականորեն զարգացրել է այս գիծը. կամ մենք հրաժարվում ենք Արցախի ժողովրդի իրավունքներից, Արցախի հայության իրավունքներից, ինքնորոշման իրավունքից կամ ստանում ենք պատերազմ: Եվ այս կոնտեքստն է, որ այսօր մեզ բերում է այսպիսի կոնֆլիկտի: Հայաստանի Հանրապետությունը, հայ ժողովուրդը, կարծում եմ, պետք է ամուր և միանշանակ կանգնի Արցախի ժողովրդի իրավունքների և ընդհանրապես հայ ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության դիրքերում: Սա չափազանցություն չհնչի ասել՝ մեր հազարամյա գոյամարտի հերթական և նույնիսկ գուցե ամենակարևոր հանգրվանն է: Մենք պետք է պատասխան տանք մի պարզ հարցի՝ մենք ունե՞նք ներուժ մեր ժողովրդի գոյության իրավունքը պաշտպանելու, թե մենք այդպիսի ներուժ չունենք: Մենք ունե՞նք այդպիսի վճռականություն, հաստատակամություն, որ ի հեճուկս բոլոր հաշվարկների, ի հեճուկս ուժերի բոլոր հարաբերակցությունների, պաշտպանենք հայ ժողովրդի գոյության իրավունքը իր պատմական հայրենիքում, որն արդեն հարյուրամյակներ և հազարամյակներ ձեզ հայտնի ուժերը, նրանցից առաջ էլ այլ հայտնի ուժեր փորձել են վիճարկել:
Սիրելի՛ պատգամավորներ,
Սա վճռական և վճռորոշ պահ է, և մենք այսօր պետք է ամուր կանգնենք Արցախի թիկունքին, մենք այսօր պետք է ամուր կանգնենք մեր Զինված ուժերի թիկունքին և մենք պետք է այսօր ապացուցենք, որ ապրելու մեր իրավունքը պաշտպանելու բավարար կամք և վճռականություն ունենք, ընդ որում ես ուզում եմ ընդգծել կամքն ու վճռականությունը այստեղ ամենակարևորն են: Կամքը, վճռականությունն այստեղ ամենակարևորն են, և համայն հայ ժողովուրդը պետք է համախմբվի Արցախը պաշտպանելու համար: Համայն հայ ժողովուրդը պետք է համախմբվի մեր պատմությունը, մեր հայրենիքը, մեր ինքնությունը, մեր ապագան և մեր այսօրը պաշտպանելու համար: Եվ մենք կհաղթենք: Մենք պարտավոր ենք հաղթել, և դրա համար կա միայն ու միայն մի նախապայման, որ մենք ինքներս մեզ խոստանանք, որ ոչ մի միլիմետր չենք նահանջնի մեր պատմության, մեր ժողովրդի, մեր Արցախի, մեր ապագայի և մեր անցյալի, մեր ինքնության և մեր արժեքների պաշտպանության դիրքերից:
Կեցցե՛ Արցախի Հանրապետությունը,
Կեցցե՛ Հայոց Սփյուռքը,
Եվ կեցցե՛ փառապանծ Հայոց բանակը, որ պաշտպանելու է հայ ժողովրդի ապրելու, հաղթելու և զարգանալու իրավունքը:
Եվ մենք միասնական ենք: Եվ մենք պարտավոր ենք հաղթել: Եվ այսօր չկա զինվոր, չկա գեներալ, չկա պատգամավոր, չկա շարքային: Մենք բոլորս մեր ժողովրդի զինվորներն ենք:
Նույնիսկ տեղային կամ ոչ տեղային անհաջողությունները մեզ չպետք է ընկճեն: Մեզ չպետք է ընկճեն: Մենք ամուր պիտի կանգնենք մեր ոտքերի վրա և պաշտպանենք այս հողի, այս սրբազան հողի վրա ապրելու մեր իրավունքը:
Այսօր ես չեմ եկել ասելու՝ որպես գերագույն հրամանատար, թե ինչի են պատրաստ մեր զինվորները, մեր գեներալները: Այսօր ես եկել եմ ասելու, թե ինչի եմ պատրաստ ես: Ես պատրաստ եմ զոհվելու հանուն մեր հայրենիքի: Հայ ժողովուրդը ծնկած չի եղել և չի լինի: Հայ ժողովուրդն ամուր ողնաշարով, պարզ մտքով պետք է կանգնի այս հողի վրա: Եվ երբ ասում ենք՝ մենք բոլորս զինվորներ ենք և երբ ծափահարում ենք այդ խոսքերի վրա, մենք ասում ենք մի բան՝ ծեր, թե երիտասարդ, կին, թե տղամարդ, պաշտոնյա, թե գործազուրկ, այսօր մենք միայն մի ուղերձ ունենք հղելու իրար ու աշխարհին, մենք պետք է նայենք իրար աչքերի մեջ և ասենք՝ մենք պատրաստ ենք զոհվելու հանուն մեր հայրենիքի, մենք մեր հայրենիքը ոչ մի միլիմետր չենք զիջի, մեր իրավունքը ոչ մի միլիմետր չենք զիջի:
Մենք պետք է հաղթենք, որովհետև մենք պարտվելու տարբերակ չունենք: Հայ ժողովուրդը պետք է գոյություն ունենա հավիտյան: Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է գոյություն ունենա հավիտյան: Արցախը պետք է ապրի և Արցախը պետք է լինի ինքնորոշված, Արցախը պետք է լինի անկախ, ինքնուրույն, հզոր և հպարտ, ինչպես այսօր է, ինչպես եղել է: Եվ ուրեմն այսօրվա մեր հավաքը, այսօրվա մեր նիստը միասնության, վճռականության և հաղթանակի մասին է:

Арцах должен быть независимым, суверенным, могущественным и гордым: Пашинян
Мы должны победить, потому что у нас нет иного варианта, кроме как победить. Об этом на внеочередном заседании Национального Собрания Армении в ходе обсуждения вопроса объявления в стране военного положения и проведения всеобщей мобилизации заявил 27 сентября премьер-министр Армении Никол Пашинян.
"Уважаемое руководство Национального Собрания,
Уважаемые депутаты Национального Собрания,
Как известно, сегодня утром, в районе 07:10 часов, вооруженные силы Азербайджана начали масштабное наступление в направлении оборонительных позиций Арцаха. Сначала был нанесен артиллерийский, ракетный обстрел, после чего была применена тяжелая техника, и нападению подвергаются практически все позиции Армии обороны по всей линии соприкосновения. По сути, это попытка Азербайджана решить проблему Арцаха, Карабаха военным путем и оккупировать Нагорный Карабах, и это очевидный акт агрессии.
Учитывая тот факт, что в сложившейся военно-политической ситуации существует также непосредственная угроза нападения на границы Армении, правительство Республики Армения объявило военное положение и всеобщую мобилизацию. Хочу проинформировать вас, что в настоящий момент фактически проводится частичная мобилизация, но мы решили принять именно такое решение, чтобы иметь возможность реагировать на ситуацию по мере необходимости.
Хочу сообщить вам, что в настоящий момент Армия обороны Арцаха ведет боевые действия на всей линии соприкосновения, особенно на севере, северо-востоке и юго-востоке Республики Арцах. Ситуация напряженная. Я понимаю, что всех нас интересуют подробности ситуации. К сожалению, у нас есть потери. При этом, поскольку с самого начала нападениям подвергалась также гражданская инфраструктура, у нас есть жертвы не только среди военных, но и среди гражданского населения.
Нанесены удары по столице Арцаха Степанакерту и другим населенным пунктам. Армия обороны выполняет свою задачу - остановить нападения Азербайджана и азербайджанскую агрессию. На данный момент у нас нет зафиксированной ситуации. Ситуация развивается. Наши военные заявляют, что ситуация напряженная, но давать полную оценку пока рано.
Я думаю, мы должны констатировать, что в том, что произошло, по сути, нет ничего неожиданного в стратегическом плане. Почему? Потому что, по сути, контекст этой истории таков: перед нашим народом ставился, ставится и, думаю, еще будет ставиться задача или дилемма: отказаться от прав народа Арцаха или получить войну.
Т.е. я хочу, чтобы мы очень четко констатировали, что все это время позиция Азербайджана была такой, и, по сути, в переговорном процессе Азербайджан последовательно развивал такую линию на протяжении многих лет: либо мы отказываемся от прав народа Арцаха, от прав армян Арцаха, от права на самоопределение, либо мы получим войну. И именно этот контекст сегодня приводит нас к такому конфликту. Республика Армения, армянский народ, думаю, должны твердо и однозначно стоять на позиции защиты прав народа Арцаха и прав армянского народа в целом.
Пусть это не покажется преувеличением, но это еще одна и, возможно, самая важная веха в нашей тысячелетней борьбе за выживание. Мы должны ответить на простой вопрос: есть ли у нас потенциал защитить право нашего народа на существование или нет? Есть ли у нас такая решимость, твердость в пику всем расчетам, в пику всему балансу сил защищать право армянского народа на существование на своей исторической родине, которое известные вам силы оспаривали на протяжении сотен и тысяч лет, и другими известными силами до них?
Дорогие депутаты,
Это решающий момент, сегодня мы должны твердо стоять за Арцах, сегодня мы должны твердо стоять за наши Вооруженные силы, сегодня мы должны доказать, что у нас достаточно воли и решимости, чтобы защитить свое право на жизнь, и я хочу подчеркнуть, что самое главное здесь - воля и решимость. Самое главное здесь - воля и решимость, и весь армянский народ должен объединиться ради защиты Арцаха. Весь армянский народ должен объединиться, чтобы защитить нашу историю, нашу Родину, нашу идентичность, наше будущее и наше настоящее. И мы победим. Мы обязаны победить, и для этого есть только и только одно предварительное условие: мы должны обещать самим себе, что мы не отступим ни на миллиметр от позиции защиты нашей истории, нашего народа, нашего Арцаха, нашего будущего и нашего прошлого, нашей идентичности и наших ценностей.
И да здравствует славная Армянская армия, которая защитит право армянского народа на жизнь, на победу и на развитие!
И мы едины. И мы обязаны победить. И сегодня нет ни солдата, ни генерала, ни депутата, ни рядового. Мы все солдаты своего народа.
Даже локальные или нелокальные неудачи не должны нас удручать. Мы должны твердо стоять на ногах и защищать свое право жить на этой земле, на этой священной земле.
Сегодня я пришел не для того, чтобы как верховный главнокомандующий сказать, на что готовы наши солдаты, наши генералы. Сегодня я пришел сказать, на что готов лично я сам: я готов умереть за нашу Родину. Армянский народ не стоял и не будет стоять на коленях. Армянский народ должен стоять на этой земле с сильным хребтом и ясным умом. И когда мы говорим, что все мы солдаты, когда мы аплодируем этим словам, мы говорим одно - старый или молодой, женщина или мужчина, чиновник или безработный, сегодня у нас есть только одно послание друг другу и миру, мы должны смотреть друг другу в глаза и сказать: мы готовы умереть за свою Родину, мы ни на миллиметр не уступим свою Родину, ни на миллиметр не откажемся от своих прав.
Мы должны победить, потому что у нас нет иного варианта, кроме как победить. Армянский народ должен существовать вечно. Республика Армения должна существовать вечно. Арцах должен жить и Арцах должен быть самоопределившимся, Арцах должен быть независимым, суверенным, могущественным и гордым, каким был и каким он является сегодня. И следовательно, наше сегодняшнее собрание, наше сегодняшнее заседание посвящено единству, решимости и победе.