Չինաստանը Լեռնային Ղարաբաղում իրադրության ապաէսկալացիայի կոչ է արել
Չինաստանի կառավարությունը Հայաստանին և Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղի իրադրության շուտափույթ ապաէսկալացիայի և երկխոսության միջոցով տարաձայնությունների կարգավորման կոչ է արել:
«Չինաստանը կարծում է, որ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահապնումը համապատասխանում է բոլոր կողմերի, այդ թվում Հայաստանի և Ադրբեջանի շահերին: Հուսով ենք, որ համապատասխան կողմերը հանդես կբերեն զսպվածություն և միջոցներ կձեռնարկեն՝ բախումների հետագա սաստկացումից խուսափելու համար»,- այսօր ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Չինաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Վան Վենբինը:
«Հույս ենք հայտնում, որ նրանք տարաձայնությունները կկարգավորեն քաղաքական երկխոսության միջոցով»,- հավելել է դիվանագետը:

Китай призвал Армению и Азербайджан к деэскалации ситуации в Нагорном Карабахе
Правительство Китая призывает Армению и Азербайджан к скорейшей деэскалации ситуации в Нагорном Карабахе и урегулированию разногласий путем диалога. Об этом в понедельник на брифинге заявил официальный представитель МИД КНР Ван Вэньбинь, передает ТАСС.
"Китай полагает, что поддержание мира и стабильности в регионе отвечает интересам всех сторон, включая Армению и Азербайджан. Надеемся, что соответствующие стороны будут проявлять сдержанность и примут меры для того, чтобы избежать дальнейшего усиления трений", - указал он.
"Выражаем надежду на то, что они урегулируют разногласия путем политического диалога", - добавил дипломат.