Կրեմլը մեկնաբանել է Արցախում իրավիճակի սրացումը
Կրեմլը կոչ է անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում և գործընթացը տեղափոխել քաղաքական և դիվանագիտական ուղի։ Այս մասին լրագրողներին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, գրում է Ria, փոխանցում է Panorama.am։
«Մենք շարունակում ենք շատ ուշադիր հետևել իրավիճակին, կարծում ենք, որ ռազմական գործողությունները պետք է անհապաղ դադարեցվեն, և հակամարտության կարգավորման գործընթացը, որպես այդպիսին, ինչպես նաև առկա սրման հետևանքները տեղափոխվեն քաղաքական և դիվանագիտական ուղի», - ասել է Պեսկովը:
Նա նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի գոտու շփման գծում տիրող իրավիճակը «Մոսկվայի և շատ այլ երկրների համար լուրջ անհանգստության առիթ է»:
«Այս իրավիճակի սրումից հետո առաջին ժամերից Արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը կապի մեջ է եղել ինչպես Երևանի, այնպես էլ Բաքվի գործընկերների հետ: Բացի այդ, հայկական կողմի նախաձեռնությամբ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը երեկ խոսեց ՀՀ վարչապետի հետ», - ավելացրել է Պեսկովը։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 27-ին, վաղ առավոտյան Ադրբեջանը խախտելով հրադադարի ռեժիմը, Լեռնային Ղարաբաղի սահմանագծի ողջ երկայնքով նախաձեռնել է լայնածավալ ռազմաօդային և հրետանային ագրեսիվ հարձակումներ։ Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների արդյունքում կան տասնյակ զոհեր, այդ թվում՝ երեխա, և հարյուրավոր վիրավորներ։

Кремль в связи с ситуацией в Карабахе призывает все стороны к максимальной сдержанности
Кремль в связи с ситуацией в Нагорном Карабахе призывает все стороны к максимальной сдержанности. Как передает ТАСС, такое заявление сделал в понедельник в беседе с журналистами пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
По словам Пескова, президент России Владимир Путин в случае необходимости проведет телефонный разговор с руководством Азербайджана.
"При необходимости они [контакты с руководством Азербайджана], конечно же, состоятся", - сказал представитель Кремля, отвечая на вопрос о возможной беседе Путина с азербайджанской стороной, поскольку ранее в воскресенье состоялась телефонная беседа президента РФ с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
При этом Песков обратил внимание на то, что "с самых первых часов после возобновления военных действий министр [иностранных дел РФ Сергей] Лавров вступил в постоянный контакт со своими коллегами".