ՀԱՊԿ-ն սպասում է Հայաստանի դիմումին ՀՀ տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ոտնձգության հարցը քննարկելու համար
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության քարտուղարությունը սպասում է Հայաստանի դիմումին, որպեսզի քննարկի  Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի բնակավայրերը թիրախավորելու հարցը:
ՀԱՊԿ մամուլի քարտուղար Վլադիմիր  Զայնետդինովը պատասխանել է «Արմենպրես»-ի հարցին՝ պատրաստվում է արդյոք կազմակերպությունը քննարկել Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության խաղաղ բնակավայրերի հրետակոծության խնդիրը:
«Որպեսզի այդ հարցը քննարկվի ՀԱՊԿ-ում, անհրաժեշտ է, որպեսզի Հայաստանը դիմի ՀԱՊԿ-ին` համապատասխան խնդրանքով: Նման խնդրանք ՀԱՊԿ քարտուղարությունը դեռ չի ստացել»,- ասաց Զայնետդինովը:

CSTO on Standby Awaiting Armenia’s Request Regarding Azeri Bombardment of Towns
The Collective Security Treaty Organization (CSTO) hasn’t yet received a formal request from Armenia to discuss the Azerbaijani military cross border bombings of Armenian towns on September 29.
The CSTO is a military alliance between Armenia, Russia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgzystan and Tajikistan, its charter stipulates that member states are bound to protect one another if anyone of them gets attacked.
Asked by ARMENPRESS whether or not the organization has discussed the Azeri shelling of civilian settlements in the territory of the Republic of Armenia, CSTO spokesperson Vladimir Zaynetdinov said discussing the matter requires an official request from Armenia.
"In order for this issue to be discussed in the CSTO, it is necessary for Armenia to apply to the CSTO with a relevant request. The CSTO Secretariat hasn’t yet received such request," he said.