Թուրքիան պետք է բացառվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կազմից. Արցախի ԱԳՆ
«Թուրքիան երկար ժամանակ ակտիվորեն փորձում է օգտագործել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը Հարավային Կովկասում իր ապակառուցողական արտաքին քաղաքական օրակարգն առաջ մղելու համար, ընդ որում՝ ոչ միայն հրապարակավ արտահայտելով անվերապահ համերաշխություն Ադրբեջանին, այլև այդ երկրին ցուցաբերելով իր անմիջական աջակցությունը, այդ թվում՝ ռազմական բնույթի: Սակայն եթե նախկինում Թուրքիան ստվերային տիկնիկավարի դեր էր խաղում, որն ուղղորդում էր Ադրբեջանի գործողությունները, ապա այժմ Անկարան անմիջական մասնակցություն ունի Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի իշխանությունների միջազգային հակաիրավական գործողություններին՝ խրախուսելով Բաքվի հանցավոր գործողությունները, ցուցաբերելով ռազմաքաղաքական և տեղեկատվական աջակցություն, տրամադրելով զենք, մասնավորապես՝ անօդաչու թռչող սարքեր և համազարկային կրակի հրթիռային համակարգեր, ուղարկելով ռազմական մասնագետներ և հավաքագրելով վարձկաններ Մերձավոր Արևելքից՝ Արցախի Հանրապետության դեմ պատերազմին մասնակցելու համար: Թուրքիայի այսօրինակ ագրեսիվ վարքագծի ցայտուն օրինակ է ՀՀ օդային տարածքում թուրքական F-16 կործանիչի կողմից հայկական ինքնաթիռի խոցումը:
Թուրքիայի տարածաշրջանային դերի վտանգի աստիճանն աճում է թուրքական ղեկավարության ծավալապաշտական ​​նկրտումների աճի ֆոնին՝ հիմնված կայսրության ֆանտոմային հիշողությունների վրա, որը, նախքան իր գոյությունը դադարելը, 1915թ. իրականացրել է 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը՝ 1915-1923 թթ. Հայոց ցեղասպանությունը: Հավակնությունների հետ մեկտեղ, Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունները մոռացության մատնված կայսրությունից ժառանգություն են ստացել ոչ միայն նրա քաղաքականությունը, այլև դրա իրականացման հանցավոր րրեղանակներն ու միջոցները: Հատկանշական է, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը ծագել է 1918թ.-ին` հենց Հարավային Կովկասում թուրքական զորքերի ռազմական միջամտության արդյունքում: Շարունակելով 1915թ.-ի Հայոց ցեղասպանությունը, 1918թ.-ին թուրքական զորքերը ներխուժել են Արցախ և իրականացրել Շուշիի հայ բնակչության կոտորածը: Սակայն Արցախը անկախության կարճատև պատմություն ունեցած Ադրբեջանին հպատակեցնելու թուրքական զորքերի բոլոր փորձերն ավարտվել են լիակատար ձախողմամբ: Ավելի քան հարյուր տարի անց, Թուրքիան փորձում է հետ շրջել պատմության անիվը:
Թուրքիայի էական դերը Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ կատարված հանցագործություններում ունի բավարար փաստագրական ապացույցներ և կասկածից վեր է: Անկարայի պատասխանատվությունը չի սահմանափակվում միայն Ադրբեջանի իշխանությունների ձեռքերով հանցագործությունների ուղղակի կատարմամբ, այլև ներառում է հանցավոր գործողությունների վերահսկում և ղեկավարում ինչպես նախապատրաստական փուլում, այնպես էլ դրանց կատարման ընթացքում: Թուրքիայի գործողությունները ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում ավելին են, քան պարզապես օգնությունն ու Ադրբեջանին նոր հանցագործությունների դրդումը: Թուրքիայի ղեկավարների այս դիրքորոշումը հանցավոր վարքի բաղկացուցիչ մասն է և վկայում է Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև պայմանավորվածության առկայության մասին` համակարգված քայլերի և նրանց զավթողական ծրագրերի իրականացման վրա համատեղ վերահսկողության միջոցով ընդհանուր նպատակի հասնելու համար: Միջազգային հանրությունը պետք է լիովին գիտակցի, որ Թուրքիան, Ադրբեջանի հետ միասին, կրում է տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության խախտման համար ողջ պատասխանատվությունը և պետք է հավասարապես էլ պատասխանատվության ենթարկվի միջազգային իրավունքի նորմերի և ՄԱԿ-ի կանոնադրության հետևողական խախտման համար:
Այս բոլոր գործողություններից հետո Թուրքիան այլևս չի կարող համարվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ, ինչպես նաև որևէ ձևով մասնակցել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ԵԱՀԿ շրջանակներում միջնորդական առաքելության իրականացման հետ կապված գործողություններին: Թուրքիան պետք է բացառվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կազմից, քանի որ նրա ներկայությունը այս միջազգային միջնորդական կառույցում կնշանակի Արցախի Հանրապետության դեմ պատերազմ սանձազերծելուն ուղղված ապակառուցողական և հանցավոր գործողությունների խրախուսում:
Մենք կրկին շեշտում ենք, որ այն պայմաններում, երբ Ադրբեջանը, Թուրքիայի ուղղորդմամբ, անտեսում է միջազգային հանրության կոչերը` անմիջապես դադարեցնել ռազմական գործողությունները, և հետևողականորեն հրաժարվում է լուծել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով, Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը կդառնա համաշխարհային հանրության հավաքական ներդրումը տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության վերականգնման, ինչպես նաև բանակցությունների միջոցով մնացած բոլոր հարցերի լուծման համար պայմաններ ստեղծելու գործում:
Բացի այդ, կայուն իրավական հիմքերի և Արցախի ժողովրդի կողմից իր ինքնորոշման անքակտելի իրավունքի իրացման օրինական արդյունքների ճանաչումը կդառնա արդյունավետ գործոն Արցախի Հանրապետության նկատմամբ թուրք-ադրբեջանական ցեղասպան քաղաքականությունը զսպելու համար, որից ոչ Բաքուն, ոչ էլ Անկարան չեն պատրաստվում հրաժարվել:
Կարծում ենք, որ Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը լիովին տեղավորվում է քաղաքակիրթ աշխարհի և, առաջին հերթին՝ այն երկրների քաղաքական և մարդասիրական պարտավորությունների շրջանակներում, որոնք ճանաչել և դատապարտել են 1915-1923 թթ. Հայոց ցեղասպանությունը», - նշված է Արցախի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

Turkey's Significant Role in the Crimes Committed by Azerbaijan Against the People of Artsakh is Well-Documented and Beyond any Doubt: Artsakh MFA
Statement by the Foreign Ministry of the Republic of Artsakh
Turkey has long and actively been trying to use the Azerbaijan-Karabakh conflict to advance its destructive foreign policy agenda in the South Caucasus by not only expressing publicly unconditional solidarity with Azerbaijan, but also providing direct support to Azerbaijan, including military. However, if in the past Turkey played the role of a shadow puppeteer who directed the actions of Azerbaijan, now Ankara is directly involved in the internationally wrongful acts of the Azerbaijani authorities against the people of Artsakh, encouraging the criminal actions of Baku, providing military-political and informational support, providing with weapons, in particular, unmanned aerial vehicles and multiple launch rocket systems, sending military specialists and recruiting mercenaries from the Middle East to use them in the war against the Republic of Artsakh. A vivid example of Turkey’s aggressive behaviour is the destruction of an Armenian aircraft by a Turkish F-16 fighter jet in the airspace of the Republic of Armenia.
The level of Turkey’s dangerous role in the region is increasing amid its leadership’s growing expansionist ambitions based on phantom memories of the empire that, during its last days, carried out the first genocide of the XXth century - Armenian Genocide of 1915-1923. Together with ambitions, the current Turkish authorities inherited from the empire that had sunk into oblivion not only its policy, but also the criminal methods and means of its implementation. It is noteworthy that the Azerbaijan-Karabakh conflict emerged in 1918 precisely as a result of the military intervention of Turkish troops in the South Caucasus. In continuation of the Armenian Genocide, Turkish troops invaded Artsakh in 1918 and massacred the Armenian population of Shushi. However, all their attempts to subjugate Artsakh to briefly independent Azerbaijan resulted in complete failure. A little over a hundred years later, Turkey is trying to turn history back.
Turkey's significant role in the crimes committed by Azerbaijan against the people of Artsakh is well-documented and beyond any doubt. Ankara is responsible not only for using Azerbaijani authorities to commit crimes, but also for controlling and directing the criminal acts both at the stages of preparation and commission. Turkey's actions in the context of the Azerbaijan-Karabakh conflict are more than merely supporting and inciting Azerbaijan to commit new crimes. Such a position of the Turkish leaders represents an integral part of their criminal behaviour and proves the existence of an agreement between Turkey and Azerbaijan on achieving a common goal through concerted measures, as well as a joint control over the implementation of their aggressive plans. The international community should fully understand that Turkey, along with Azerbaijan, bears the responsibility for undermining regional peace and security, and thus should be held equally accountable for consistent violations of international law and the UN Charter.
All these actions by Turkey make it impossible to see it as a member of the OSCE Minsk Group. Turkey should not be involved in any activities related to the implementation of the OSCE-led mediation mission aimed at resolving the Azerbaijan-Karabakh conflict, and should be excluded from the OSCE Minsk Group, for its presence in this international mediation structure equals to encouraging destructive and criminal activities aimed at unleashing a war against the Republic of Artsakh.
We emphasize yet again that in the situation whereby Azerbaijan, led by Turkey, ignores the calls of the international community for immediate cessation of hostilities, and consistently refuses to resolve the Azerbaijan-Karabakh conflict exclusively by peaceful means, the international recognition of the Republic of Artsakh will become international community’s collective contribution to the restoration of regional peace and security and create conditions for resolving all remaining issues through negotiations.
Moreover, the recognition of the solid legal grounds and legitimate results of the realization by the people of Artsakh of their inalienable right to self-determination will become an effective factor in deterring the Turkish-Azerbaijani genocidal policy towards the Republic of Artsakh, which apparently neither Baku or Ankara are willing to abandon.
We believe that the international recognition of the Republic of Artsakh fully complies with the political and humanitarian obligations of the civilized world, especially of the countries that recognized and condemned the Armenian Genocide of 1915-1923.