Թուրքիան պետք է բացառվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կազմից. Արցախի ԱԳՆ
«Թուրքիան երկար ժամանակ ակտիվորեն փորձում է օգտագործել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը Հարավային Կովկասում իր ապակառուցողական արտաքին քաղաքական օրակարգն առաջ մղելու համար, ընդ որում՝ ոչ միայն հրապարակավ արտահայտելով անվերապահ համերաշխություն Ադրբեջանին, այլև այդ երկրին ցուցաբերելով իր անմիջական աջակցությունը, այդ թվում՝ ռազմական բնույթի: Սակայն եթե նախկինում Թուրքիան ստվերային տիկնիկավարի դեր էր խաղում, որն ուղղորդում էր Ադրբեջանի գործողությունները, ապա այժմ Անկարան անմիջական մասնակցություն ունի Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի իշխանությունների միջազգային հակաիրավական գործողություններին՝ խրախուսելով Բաքվի հանցավոր գործողությունները, ցուցաբերելով ռազմաքաղաքական և տեղեկատվական աջակցություն, տրամադրելով զենք, մասնավորապես՝ անօդաչու թռչող սարքեր և համազարկային կրակի հրթիռային համակարգեր, ուղարկելով ռազմական մասնագետներ և հավաքագրելով վարձկաններ Մերձավոր Արևելքից՝ Արցախի Հանրապետության դեմ պատերազմին մասնակցելու համար: Թուրքիայի այսօրինակ ագրեսիվ վարքագծի ցայտուն օրինակ է ՀՀ օդային տարածքում թուրքական F-16 կործանիչի կողմից հայկական ինքնաթիռի խոցումը:
Թուրքիայի տարածաշրջանային դերի վտանգի աստիճանն աճում է թուրքական ղեկավարության ծավալապաշտական ​​նկրտումների աճի ֆոնին՝ հիմնված կայսրության ֆանտոմային հիշողությունների վրա, որը, նախքան իր գոյությունը դադարելը, 1915թ. իրականացրել է 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը՝ 1915-1923 թթ. Հայոց ցեղասպանությունը: Հավակնությունների հետ մեկտեղ, Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունները մոռացության մատնված կայսրությունից ժառանգություն են ստացել ոչ միայն նրա քաղաքականությունը, այլև դրա իրականացման հանցավոր րրեղանակներն ու միջոցները: Հատկանշական է, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը ծագել է 1918թ.-ին` հենց Հարավային Կովկասում թուրքական զորքերի ռազմական միջամտության արդյունքում: Շարունակելով 1915թ.-ի Հայոց ցեղասպանությունը, 1918թ.-ին թուրքական զորքերը ներխուժել են Արցախ և իրականացրել Շուշիի հայ բնակչության կոտորածը: Սակայն Արցախը անկախության կարճատև պատմություն ունեցած Ադրբեջանին հպատակեցնելու թուրքական զորքերի բոլոր փորձերն ավարտվել են լիակատար ձախողմամբ: Ավելի քան հարյուր տարի անց, Թուրքիան փորձում է հետ շրջել պատմության անիվը:
Թուրքիայի էական դերը Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ կատարված հանցագործություններում ունի բավարար փաստագրական ապացույցներ և կասկածից վեր է: Անկարայի պատասխանատվությունը չի սահմանափակվում միայն Ադրբեջանի իշխանությունների ձեռքերով հանցագործությունների ուղղակի կատարմամբ, այլև ներառում է հանցավոր գործողությունների վերահսկում և ղեկավարում ինչպես նախապատրաստական փուլում, այնպես էլ դրանց կատարման ընթացքում: Թուրքիայի գործողությունները ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում ավելին են, քան պարզապես օգնությունն ու Ադրբեջանին նոր հանցագործությունների դրդումը: Թուրքիայի ղեկավարների այս դիրքորոշումը հանցավոր վարքի բաղկացուցիչ մասն է և վկայում է Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև պայմանավորվածության առկայության մասին` համակարգված քայլերի և նրանց զավթողական ծրագրերի իրականացման վրա համատեղ վերահսկողության միջոցով ընդհանուր նպատակի հասնելու համար: Միջազգային հանրությունը պետք է լիովին գիտակցի, որ Թուրքիան, Ադրբեջանի հետ միասին, կրում է տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության խախտման համար ողջ պատասխանատվությունը և պետք է հավասարապես էլ պատասխանատվության ենթարկվի միջազգային իրավունքի նորմերի և ՄԱԿ-ի կանոնադրության հետևողական խախտման համար:
Այս բոլոր գործողություններից հետո Թուրքիան այլևս չի կարող համարվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ, ինչպես նաև որևէ ձևով մասնակցել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ԵԱՀԿ շրջանակներում միջնորդական առաքելության իրականացման հետ կապված գործողություններին: Թուրքիան պետք է բացառվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կազմից, քանի որ նրա ներկայությունը այս միջազգային միջնորդական կառույցում կնշանակի Արցախի Հանրապետության դեմ պատերազմ սանձազերծելուն ուղղված ապակառուցողական և հանցավոր գործողությունների խրախուսում:
Մենք կրկին շեշտում ենք, որ այն պայմաններում, երբ Ադրբեջանը, Թուրքիայի ուղղորդմամբ, անտեսում է միջազգային հանրության կոչերը` անմիջապես դադարեցնել ռազմական գործողությունները, և հետևողականորեն հրաժարվում է լուծել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով, Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը կդառնա համաշխարհային հանրության հավաքական ներդրումը տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության վերականգնման, ինչպես նաև բանակցությունների միջոցով մնացած բոլոր հարցերի լուծման համար պայմաններ ստեղծելու գործում:
Բացի այդ, կայուն իրավական հիմքերի և Արցախի ժողովրդի կողմից իր ինքնորոշման անքակտելի իրավունքի իրացման օրինական արդյունքների ճանաչումը կդառնա արդյունավետ գործոն Արցախի Հանրապետության նկատմամբ թուրք-ադրբեջանական ցեղասպան քաղաքականությունը զսպելու համար, որից ոչ Բաքուն, ոչ էլ Անկարան չեն պատրաստվում հրաժարվել:
Կարծում ենք, որ Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը լիովին տեղավորվում է քաղաքակիրթ աշխարհի և, առաջին հերթին՝ այն երկրների քաղաքական և մարդասիրական պարտավորությունների շրջանակներում, որոնք ճանաչել և դատապարտել են 1915-1923 թթ. Հայոց ցեղասպանությունը», - նշված է Արցախի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

Турция наравне с Азербайджаном несет полную ответственность за нарушение мира и безопасности в регионе: МИД Арцаха
"Турция уже давно и активно пытается использовать азербайджано-карабахский конфликт для продвижения своей деструктивной внешнеполитической повестки на Южном Кавказе, при этом не только публично выражая безоговорочную солидарность с Азербайджаном, но и оказывая этой стране свою прямую поддержку, в том числе военного характера. Однако если в прошлом Турция играла роль теневого кукловода, который направлял действия Азербайджана, то сейчас Анкара напрямую участвует в международно-противоправных деяниях азербайджанских властей против народа Арцаха, поощряя преступные действия Баку, оказывая военно-политическую и информационную поддержку, предоставляя вооружение, в частности, беспилотные летательные аппараты и реактивные системы залпового огня, направляя военных специалистов и рекрутируя наемников из стран Ближнего Востока для участия в войне против Республики Арцах. Вопиющим примером подобного агрессивного поведения Турции является уничтожение турецким истребителем F-16 армянского самолета в воздушном пространстве Республики Армения.
Степень опасности региональной роли Турции возрастает на фоне роста экспансионистских амбиций турецкого руководства, основанных на фантомных воспоминаниях об империи, которая перед тем как прекратить свое существование осуществила первый в XX-м веке геноцид - геноцид армян 1915-1923гг. Вместе с амбициями нынешние турецкие власти унаследовали от канувшей в Лету империи не только ее политику, но и преступные методы и средства ее реализации. Примечательно, что азербайджано-карабахский конфликт возник в 1918 году именно в результате военной интервенции турецких войск на Южный Кавказ. В продолжение Геноцида армян турецкие войска вторглись в Арцах в 1918 году и устроили резню армянского населения Шуши. Однако все попытки турецких войск подчинить Арцах Азербайджану, имевшему недолгую историю независимости, завершились полным провалом. Спустя чуть более ста лет Турция пытается повернуть историю вспять.
Существенная роль Турции в совершение Азербайджаном преступлений против народа Арцаха имеет достаточные документальные подтверждения и не подлежит сомнению. Ответственность Анкары не ограничивается только непосредственным совершением преступлений руками азербайджанских властей, но также включает осуществление контроля и руководство преступными деяниями как на подготовительных этапах, так и во время их совершения. Действия Турции в контексте азербайджано-карабахского конфликта - это больше, чем просто помощь и подстрекательство Азербайджана на новые преступления. Подобная позиция турецких лидеров является составной частью преступного поведения и свидетельствует о наличии договоренности между Турцией и Азербайджаном о достижении общей цели путем скоординированных шагов и совместного контроля над реализацией своих захватнических замыслов. Международному сообществу следует в полной мере осознать, что Турция наравне с Азербайджаном несет полную ответственность за нарушение мира и безопасности в регионе и должна быть в равной мере призвана к ответу за последовательное нарушение норм международного права и Устава ООН.
После всех этих действий Турция больше не может рассматриваться как член Минской группы ОБСЕ, а также в какой-либо форме участвовать в деятельности, связанной с осуществлением в рамках ОБСЕ посреднической миссии по урегулированию азербайджано-карабахского конфликта. Турция должна быть исключена из Минской группы ОБСЕ, так как ее пребывание в этой международной посреднической структуре будет означать поощрение деструктивной и преступной деятельности, направленной на развязывание войны против Республики Арцах.
Вновь подчеркиваем, что в условиях, когда Азербайджан, ведомый Турцией, игнорирует призывы международного сообщества незамедлительно прекратить боевые действия и последовательно отказывается от решения азербайджано-карабахского конфликта исключительно мирными средствами, международное признание Республики Арцах станет коллективным вкладом мирового сообщества в восстановление мира и безопасности в регионе и создание условий для решения всех оставшихся вопросов посредством переговоров. Кроме того, признание прочных правовых основ и легитимных результатов реализации арцахцами своего неотъемлемого права на самоопределение станет эффективным фактором сдерживания турецко-азербайджанской геноцидальной политики по отношению к Республике Арцах, от которой ни Баку, ни Анкара не намерены отказываться.
Считаем, что международное признание Республики Арцах полностью вписывается в рамки политических и гуманитарных обязанностей цивилизованного мира, и прежде всего стран, признавших и осудивших Геноцид армян 1915-1923гг" - отмечается в заявлении.