Մոսկվան պատրաստ է կազմակերպել Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպումը
Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը սեպտեմբերի 30-ին առանձին հեռախոսազրույցներ է ունեցել Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի և ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ, փոխանցում է Aysor.am:
Քննարկվել է ԼՂ հակամարտության գոտում իրավիճակի զարգացումը: Ռուսական կողմը լուրջ անհանգստություն է հայտնել շարունակվող լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների կապակցությամբ: Կոչ է արվել անհապաղ դադարեցնել հրադադարը և լարվածությունը լիցքաթափել, ինչպես նաև սադրիչ և ռազմատենչ հռետորաբանությունը կանխել: Ընդգծվել է կողմերին շուտափույտ բանակցային սեղանի շուրջ վերադարձնելու անհրաժեշտությունը:
Սերգեյ Լավրովն ընդգծել է, որ Ռուսաստանը կշարունակի ինչպես իր ազգային կարողության, այնպես էլ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մյուս համանախագահների հետ համատեղ միջնորդական ջանքեր գործադրել՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քաղաքական և դիվանագիտական   ճանապարհով կարգավորման պայմանների ստեղծման համար: Վերահաստատվել է համապատասխան շփումներ կազմակերպելու մոսկովյան հարթակ տրամադրելու պատրաստակամությունը՝ ներառյալ Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարների ղեկավարների հերթական հանդիպման անցկացումը:

Сергей Лавров предложил провести встречу глав МИД Армении и Азербайджана в Москве
30 сентября министр иностранных дел России С.В.Лавров провел раздельные телефонные разговоры с министром иностранных дел Армении 3.Г.Мнацаканяном и с министром иностранных дел Азербайджана Д.А.Байрамовым, сообщает пресс-служба МИД РФ.
"Обсуждалось развитие ситуации в зоне нагорно-карабахского конфликта. С российской стороны выражена серьезная озабоченность продолжающимися широкомасштабными боевыми действиями. Озвучен призыв к незамедлительному прекращению огня и деэскалации напряженности, а также недопущению провокационной и воинственной риторики. Акцентирована необходимость скорейшего возврата сторон за стол переговоров.
С.В.Лавров подчеркнул, что Россия продолжит как в национальном качестве, так и вместе с другими сопредседателями Минской группы ОБСЕ прилагать посреднические усилия, направленные на создание условий для урегулирования нагорно-карабахского конфликта политико-дипломатическими средствами. Подтверждена готовность предоставить московскую площадку для организации соответствующих контактов, включая проведение очередной встречи глав внешнеполитических ведомств Азербайджана, Армении и России", - отмечается в сообщении.