Ռուսաստանը կոչ է անում հակամարտության գոտուց անհապաղ դուրս բերել վարձկաններին և ահաբեկիչներին
Ռուսաստանի Դաշնության Արտաքին գործերի նախարարությունը կոչ է անում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծից և հակամարտության գոտուց անհապաղ դուրս բերել վարձկաններին և ահաբեկիչներին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ասված է ՌԴ ԱԳՆ տարածած մեկնաբանության մեջ:
«Ըստ ստացվող տեղեկությունների՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի է իրականացվում անօրինական զինված խմբավորումների, մասնավորապես՝ Սիրիայից, Լիբիայից զինյալների տեղափոխումը՝ մարտական գործողություններին անմիջական մասնակցելու նպատակով:
Խորապես մտահոգված ենք այս գործընթացներով, որոնք ոչ միայն հանգեցնում են հակամարտության գոտում լարվածության էլ ավելի մեծացմանը, այլև երկարաժամկետ սպառնալիք են ստեղծում տարածաշրջանի բոլոր երկրների անվտանգության համար:
Կոչ ենք անում շահագրգիռ պետությունների ղեկավարներին` գործուն միջոցներ ձեռնարկել հակամարտության մեջ օտարերկրյա ահաբեկիչների և վարձկանների օգտագործումը թույլ չտալու և տարածաշրջանից նրանց անհապաղ դուրս բերելու ուղղությամբ»,- ասված է հաղորդագրությունում:

Russia's MFA Urges to Immediately Withdraw Foreign Mercenaries and Terrorists from the Artsakh-Azerbaijan Line of Contact
The Russian Ministry of Foreign Affairs has urged to immediately withdraw foreign mercenaries and terrorists from the Artsakh-Azerbaijan line of contact, Armenpress reports.
“According to information we are receiving, the transfer of illegal armed groups, namely from Syria and Libya is being carried out to the Nagorno Karabakh conflict zone with the purpose of direct participation in combat operations. We are deeply concerned with these processes which not only lead to greater escalation in the conflict zone but also create lasting threat for the security of all regional countries.
We call on the stakeholder states’ leaders to take effective measures for not allowing the use of foreign terrorists and mercenaries in the conflict and immediately withdrawing them from the region,” it said.
Multiple evidence has surfaced proving that Turkey has transported foreign mercenaries from Syrian rebel groups, including jihadist terrorists, to Azerbaijan to attack Artsakh in the ongoing offensive.