Համանախագահները կոչ են անում անհապաղ հումանիտար հրադադարի հասնել՝ զոհված զինծառայողների աճյունների վերադարձն ապահովելու համար
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ) հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ:
Համանախագահները խստորեն դատապարտում են շարունակվող բռնությունները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքում շփման գծից հեռու գտնվող օբյեկտների դեմ, և իրենց անհանգստությունն են հայտնում քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերի թվի ավելացման վերաբերյալ հաղորդումների կապակցությամբ:
Քաղաքացիական անձանց վրա հարձակումները կամ սպառնալիքներն անթույլատրելի են որևէ պարագայում:
Համանախագահները կողմերին կոչ են անում լիովին պահպանել քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության իրենց միջազգային պարտավորությունները։ Համանախագահները նաև ընդգծում են, որ բռնության էսկալացիային արտաքին կողմերի մասնակցությունը խարխլում է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հասնելու ջանքերը։
Վկայակոչելով երեք համանախագահ երկրների նախագահների հոկտեմբերի 1-ի հայտարարությունը՝ համանախագահները կրկին կոչ են անում անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և վերսկսել առարկայական բանակցություններն առանց նախապայմանների:
Համանախագահները նաև կոչ են անում անհապաղ հումանիտար հրադադարի հասնել, որպեսզի ապահովվի զոհված զինծառայողների աճյունների վերադարձը ԵԱՀԿ և ԿԽՄԿ հետ համատեղ:

Никогда и ни при каких обстоятельствах нельзя нападать на гражданских лиц - сопредседатели МГ ОБСЕ
Никогда и ни при каких обстоятельствах нельзя нападать на гражданских лиц или угрожать им, заявили сопредседатели Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию в заявлении, передает Aysor.am
Сопредседатели подчеркивают, что участие в эскалации насилия со стороны внешних сторон подрывает усилия по достижению прочного мира в регионе.
''Сопредседатели решительно осуждают продолжающееся насилие в зоне нагорно-карабахского конфликта, а также против целей на территории Армении и Азербайджана - вдали от линии соприкосновения и выражают тревогу в связи с сообщениями об увеличении жертв среди гражданского населения.
Сопредседатели призывают стороны полностью соблюдать свои международные обязательства по защите гражданского населения.
Ссылаясь на заявление президентов трех стран-сопредседателей от 1 октября, сопредседатели еще раз призывают стороны к немедленному прекращению боевых действий и возобновлению предметных переговоров, добросовестно и без предварительных условий'', - говорится в заявлении.
Сопредседатели также настоятельно призывают к немедленному прекращению огня в гуманитарных целях, чтобы обеспечить репатриацию останков погибших военнослужащих в координации с ОБСЕ и МККК.