Պուտինն այսօր՝ հոկտեմբերի 9-ին, Մոսկվա է հրավիրել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներին
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կոչ է արել հումանիտար նկատառումներով դադարեցնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ընթացող ռազմական գործողությունները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ինչպես հաղորդում է ՌԴ նախագահի պաշտոնական կայքը, այս թեմայով խորհրդակցություն անցկացնելու նպատակով հոկտեմբերի 9-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի Արտաքին գործերի նախարարները հրավիրվել են Մոսկվա:
«Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ ունեցած մի շարք հեռախոսային զրույցներից հետո Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը դիմել է կոչով` դադարեցնել ռազմական գործողությունները, որոնք ընթանում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում` հումանիտար նկատառումներով, որպեսզի հնարավոր լինի փոխանակել գերիներին և զոհվածների մարմինները:
ՌԴ Արտգործնախարարի միջնորդությամբ այս թեմայով խորհրդակցություններ անցկացնելու համար հոկտեմբերի 9-ին Մոսկվա են հրավիրվել Հայաստանի և Ադրբեջանի Արտաքին գործերի նախարարները»,-ասված է Կրեմլի հաղորդագրությունում:

President of Russia Vladimir Putin urged to cease the military operations in Nagorno Karabakh conflict zone, citing humanitarian reasons. ARMENPRESS reports, citing Kremlin’s official website, the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan have been invited to Moscow for holding consultations on this issue on October 9.
''Following a number of telephone conversations with Prime MIinster of Armenia NIkol Pashinyan and President of Azerbaijan Ilham Aliyev, President of Russia Vladimir Putin urged to cease military operations in Nagorno Karabakh conflict zone for humanitarian reasons – exchange of captives and bodies of victims.
With the mediation of Foreign Minister (Sergey Lavrov –edit), the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan have been invited to Moscow on October 9 for holding consultations'', reads the press release of the Kremlin.