Ադրբեջանը տապալում է կրակի դադարեցման համաձայնությունը. ՀՀ ԱԳՆ
«Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կոչի հիման վրա՝ հոկտեմբերի 9-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի, Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի միջև Մոսկվայում տեղի ունեցած խորհրդակցությունների արդյունքում ընդունվել էր համատեղ հայտարարություն։ Սույն հայտարարությամբ կողմերը հաստատել են իրենց հանձնառությունը 2020թ. հոկտեմբերի 10-ի ժամը 12:00-ից մարդասիրական նպատակներով կրակի դադարեցմանը` ռազմագերիների և պահվող այլ անձանց, զոհվածների մարմինների փոխանակման համար` Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի միջնորդությամբ և վերջինիս չափանիշների համաձայն։
Սակայն դրժելով իր իսկ ստանձնած հանձնառությանը՝ Ադրբեջանը շարունակեց մարտական գործողություններ ռազմաճակատի տարբեր հատվածներում։ Հարվածներ հասցվեցին Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի բնակավայրերին:
Ադրբեջանական բանակի սադրիչ գործողությունները ուղեկցվում են քաղաքական հայտարարություններով, որը չի կարող մեկնաբանվել այլ կերպ, քան որ Ադրբեջանը տապալում է կրակի դադարեցման համաձայնությունը:
Իր այս գործելաոճը քողարկելու կամ գուցե արդարացնելու նպատակով ադրբեջանական կողմը ձեռնամուխ է եղել ապատեղեկատվության տարածման՝ շինծու մեղադրանքներ հնչեցնելով առ այն, որ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը կրակի տակ են պահում բնակավայրեր և ճակատային գիծը։
Խստորեն դատապարտում ենք կրակի դադարեցման վերաբերյալ ձեռք բերված համաձայնության տապալմանն ուղղված Ադրբեջանի քայլերը և նախազգուշացնում, որ ստեղծված իրավիճակի հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը կրում է Թուրքիայի հովանավորությամբ գործող Ադրբեջանի ղեկավարությունը»։

Azerbaijan is Trying to Sabotage the Agreement on the Cessation of Fire: Armenia's MFA
Foreign Ministry of the Republic of Armenia issued the statemant regarding the actions of Azerbaijan in the Nagorno-Karabakh conflict zone. The statement runs as follow:
"On October 9, in accordance with the call of the President of Russia Vladimir Putin, a joint statement was issued after the consultations held in Moscow between Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan, Foreign Minister of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and Foreign Minister of Russia Segey Lavrov. With this statement, the sides reiterated their commitment to the cessation of hostilities for humanitarian purposes on October 10, 2020, starting from 12p.m., for the exchange of the prisoners of war, other detained people and bodies of those killed, with the mediation and in accordance with the criteria of the Committee of the Red Cross.
However, breaking its own commitment, Azerbaijan continued the military hostilities in different directions of the frontline. The different settlements of the Syunik province of the Republic Armenia were attacked.
The provocative actions of the Azerbaijani army are accompanied with political statements which cannot be interpreted otherwise than Azerbaijan is trying to sabotage the agreement on the cessation of fire.
In order to cover up or maybe justify its own behaviour, the Azerbaijani side launched a disinformation campaign, as if the Armed Forces of the Republic of Armenia have opened a fire towards the settlements and frontline.
We strongly condemn the steps undertaken by Azerbaijan to undermine the agreement reached, and warn that the leadership of Azerbaijan, supported by Turkey, bears full responsibility for the military-political consequences of the current situation."