Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ամերիկյան պետությունների կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի հետ
Հոկտեմբերի 15-ին ԱԳ նախարար Մնացականյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Ամերիկյան պետությունների կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լուիս Ալմագրոյի հետ:
Զրուցակիցները քննարկեցին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում իրադրությունը: Նախարար Մնացականյանը ներկայացրեց հոկտեմբերի 10-ին նախարարական մակարդակով ընդունված հայտարարությամբ կրակի դադարեցման շուրջ պայմանավորվածությունները և դրանցից հետ կանգնելու Ադրբեջանի քայլերը: Նախարար Մնացականյանի խոսքով՝ Ադրբեջանը, լայնամասշտաբ ագրեսիա իրականացնելով Արցախի ժողովրդի դեմ, դիտավորյալ թիրախավորելով քաղաքացիական բնակչությանը  ու կենսական ենթակառուցվածքները, իրականացնելով իրենց վերահսկողության ներքո հայտնված քաղաքացիական բնակչության սպանություններ, ի ցույց է դնում ղարաբաղյան հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու և Արցախի բնակչությանը ֆիզիկապես բնաջնջելու իր իրական նպատակները:
Նախարարը երախտագիտություն հայտնեց Ամերիկյան պետությունների կազմակերպության գլխավոր քարտուղարին Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի վերաբերյալ կազմակերպության հետևողական դիրքորոշման համար:
Երկուստեք խստորեն դատապարտվեց Ադրբեջանի՝ արտատարածաշրջանային ուժերի և օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների ներգրավմամբ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և կյանքի իրավունքի ոտնահարմանն ուղղված գործողությունները:

Глава МИД Армении заявил генсеку ОАГ о намерении Азербайджана физически уничтожить народ Арцаха
Министр иностранных дел Мнацаканян 15 октября провел телефонный разговор с генеральным секретарем Организации американских государств Луисом Альмагро.
Собеседники обсудили ситуацию в зоне нагорно-карабахского конфликта. Министр Мнацаканян представил договоренности о прекращении огня, принятые 10 октября на министерском уровне, и действия Азербайджана с целью их отвержения. По словам министра Мнацаканяна, Азербайджан, осуществляя широкомасштабную агрессию против народа Арцаха, преднамеренно обстреливая гражданское население и инфраструктуры жизнеобеспечения, осуществляя убийства гражданского населения, оказавшегося под их контролем, демонстрирует свои истинные цели решения карабахского конфликта военным путем и физического уничтожения населения Арцаха.
Министр выразил признательность генеральному секретарю организации американских государств за последовательную позицию по вопросу Нагорного Карабаха.
Обе стороны решительно осудили действия Азербайджана, направленные на нарушение самоопределения и права на жизнь народа Арцаха с привлечением внерегиональных сил, а также иностранных вооруженных террористов.