Ադրբեջանը լուսաբացից սկսել է Ստեփանակերտի հրթիռակոծությունը. կան տուժածներ
Ադրբեջանը հոկտեմբերի 17-ի լուսաբացին սկսել է Ստեփանակերտի հրթիռակոծությունը։ Վնասվել են բնակելի տարածքներ, նախնական տվյալներով` տուժել է երկու քաղաքացիական անձ։
«Բարեբախտաբար մարդիկ ապաստաններում էին, և հնարավոր եղավ խուսափել մեծ կորուստներից»,- նշել է Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը։
Անընդհատ հնչել է օդային տագնապի ազդանշանը, լուսաբացից արդեն ոտքի են բոլորը։
Առաջին հրթիռակոծությունից մեկ ժամ անց Ադրբեջանը նորից է հարվածել Արցախի մայրաքաղաքի կենտրոնական քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին` պատճառելով ավերածություններ։
«Ադրբեջանը շարունակում է պատերազմական հանցագործությունները, շարունակվում է նաև միջազգային հանրության կուրությունը»,- նշում է Արցախի ՄԻՊ-ը։

The Azerbaijani armed forces have launched a missile bombardment attack at Stepanakert City from dawn October 17, Artsakh’s Human Rights Defender (Ombudsman) Artak Beglaryan said, Armenpress reports.
“Fortunately residents of the city were already in the bomb shelters and it was possible to avoid big losses,” he said.
Air raid sirens are constantly on in the capital of Artsakh.
Only an hour after the first missile attack, the Azeri armed forces again delivered rocket strikes at the Stepanakert’s central civilian infrastructures, inflicting destructions.
“Azerbaijan continues committing war crimes, and the international community’s blindness also continues,” Beglaryan said.
Two civilians were injured in the first bombardment early this morning, while data on casualties from the second attack are yet to be reported.
More than 30 civilians have died in Artsakh in the ongoing indiscriminate Azerbaijani bombings and missile attacks on towns and cities since the massive Azeri offensive began on September 27.