Որպես Հայաստանի նախկին նախագահ և Ձեր ընկեր. Սերժ Սարգսյանը դիմել է Դոնալդ Տուսկին
NEWS.am-ը Սերժ Սարգսյանից գրասենյակից հետաքրքրվել է, թե ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այս օրերին կապ պահպանո՞ւմ է եվրոպացի գործընկերների հետ` ներկայացնելու Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը:
Գրասենյակից պատասխանել ենն, որ Սերժ Սարգսյանը շարունակում է հնարավոր բոլոր ուղղություններով, այդ թվում` դիվանագիտական, իր գլխավորած քաղաքական ուժի հետ միասին անել առավելագույնը:
«Հայաստանի Հանրապետության երրորդ նախագահ, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության նախագահ Սերժ Սարգսյանը, այո, մշտական կապի մեջ է նաև իր եվրոպացի գործընկերների հետ:
Նախագահ Սարգսյանը երեկ  նամակով  դիմել է Եվրոպայի Ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) նախագահ Դոնալդ Տուսկին,  որպես Եվրոպայում առաջատար քաղաքական ուժի ղեկավարի և հարգված գործչի` հանգամանորեն ներկայացրելով Արցախում անցած քսան օրերին Ադրբեջանի, Թուրքիայի և նրանց կողմից հավաքագրված ջիհադիստ վարձկանների վարած անողոք և դաժան ռազմական գործողությունների հետևանքով ստեղծված ծանր իրավիճակը, որ հանգեցնում է մարդասիրական աղետի:
Սերժ Սարգսյանը խնդրել է ԵԺԿ նախագահին` հրապարակավ և ոչ հրապարակավ միջամտել և օգնել Լեռնային Ղարաբաղի՝ Արցախի Հանրապետության ժողովրդին, արթնացնել Եվրոպական քաղաքական հանրությանը՝ լուծելու Արցախի ժողովրդի առջև ծառացած հումանիտար աղետը: Նախագահ Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ սեպտեմբերի 27-ին և 28-ին Դոնալդ Տուսկի և ԵԺԿ-ի նախնական հանրային միջամտություններից ի վեր, որոնք ընդունվեցին պատշաճ կերպով, տեղական զարգացումները հանգեցնում են մարդասիրական աղետի։
«Նախորդող 20 օրերի ընթացքում մի փոքրիկ և խաղաղ երկրի 150 000 բնակիչները, ովքեր կառուցում էին իրենց ազատ և ժողովրդավարական հայրենիքը, ենթարկվում են անողոք և դաժան ռազմական ագրեսիայի: Լայնածավալ պատերազմ է մղվում Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից, որոնց միացել են Սիրիայում և Լիբիայում հավաքագրված ջիհադիստ վարձկանները՝ փորձելով նվաճել Լեռնային Ղարաբաղը և հպատակեցնել նրա ժողովրդին, որոնք վաղնջական ժամանակներից ի վեր ապրում են այս հողի վրա:
Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը Հայաստանի օժանդակությամբ հերոսաբար դիմագրավում է ադրբեջանա-թուրքա-ջիհադիստական կոալիցիայի վայրագ գրոհը. դիմակայություն, որը շատ ծանր է կորցրած մարդկային կյանքերի առումով՝ թե՛ զինվորական և թե՛ ոչ զինվորական: Արցախ երկիրը խեղդվում է մահաբեր զինամթերքի արտասովոր քանակից՝ հիմնահատակ խափանելով տասնամյակների զարգացումը և դժվարությամբ ձեռք բերված առաջընթացը.
Արցախի ժողովուրդը մարդասիրական պաշտպանության և օգնության խիստ կարիք ունի, քանի որ շարունակում է բախվել այս անասելի բարբարոսությանը»,-ասված է եվրոպացի գործընկերոջը Սերժ Սարգսյանի հղած նամակում:
Նախագահ Սարգսյանը առկա իրավիճակը համարել է  էպիկական մասշտաբի ողբերգություն, որը ծավալվում է աշխարհի աչքի առջև, մինչդեռ բռնությունները դիվանագիտական ճանապարհով դադարեցնելու ջանքերը բախվում են ադրբեջանա-թուրքական անզիջողականությանն ու ռազմաշունչ հռետորաբանությանը: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը, գլխավորապես՝ Ռուսաստանը, ըստ ՀՀ երրորդ նախագահի, ներկայումս փորձում են վերակենդանացնել միջնորդական ջանքերը, մինչդեռ խաղաղ բնակչության պաշտպանությունը և նրանց հումանիտար կարիքները մնում են չլուծված: Լեռնային Ղարաբաղը դառնում է Եվրոպայում մարդասիրական պաշտպանության «սև խոռոչը»:
Սերժ Սարգսյանը նաև որոշակի լուծումներ է առաջարկել, որոնք ձեռնարկելու պարագայում, կարող են ազդել իրավիճակի փոփոխության վրա.
«Համոզված եմ՝ հիշում եք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը վերջին տասնամյակում մշակել է հակամարտության կարգավորման առաջարկների հիմնական փաթեթ, որտեղ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքն ամրագրված է որպես քաղաքական-դիվանագիտական լուծման բանաձևի հիմնական սկզբունքներից մեկը: Ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը ներառվել է նաև ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրում (ՀԸԳՀ), որը մեր երկուսի ներկայությամբ ստորագրվել է 2017-ի նոյեմբերին: Միջազգային հանրությունը պետք է պատշաճ կերպով ընդունի, որ Ադրբեջանն է վիժեցրել ցանկացած հնարավոր խաղաղության պայմանավորվածություն՝ ամեն անգամ, երբ մենք դրան թզաչափ մոտեցել ենք:
Հարգելի՛ Դոնալդ,
Իմ կարծիքով, կան մի շարք հնարավոր եղանակներ, որոնցով մեր ԵԺԿ ընտանիքը կարող է օգնել հանգուցալուծելու ներկա պատերազմը՝ ընտրելով հնարավոր ներգրավվածության ցանկից՝ սկսած վերոհիշյալ մարդասիրական նախաձեռնություններից կամ խթանելով 2016-ի մայիսին Վիեննայում համաձայնեցված և վերջերս ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի անձնական ջանքերով միջնորդավորված գործարքում նշված հրադադարի գործարկման մեխանիզմները: Վերջապես, այս բոլոր ջանքերի կատարյալ նպատակը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչումն է եվրոպական և ԵՄ անդամ երկրների ազգային մակարդակներում` «անջատում հանուն փրկության» սկզբունքի կիրառմամբ:
Եվրոպան պետք է աջակցի պետականաշինության այս ջանքերին և նպաստի Եվրոպայի ամենաերիտասարդ ապագա պետության կայացմանը: Այսօր ոչ մի ուժ կամ տրամաբանություն, բացի դիվական ցեղասպան տրամաբանությունից, չի կարող հպատակեցնել Արցախի ժողովրդին: Նրանք վճռական են ազատ մնալու կամ մեռնելու՝ հանուն իրենց քաղաքակրթության, հավատքի, ժողովրդավարական արժեքների և ինքնության: Այս փոքր ազգի փաստացի անկախությունը ճանաչելու քայլը կարող է երկար սպասված իմպուլս ստեղծել Ղարաբաղի դե յուրե միջազգային ճանաչման համար՝ այդպիսով փրկելով այս հպարտ ժողովրդին սպառնացող սպանդից:
Իրավիճակի իմ ընկալումն այն է, որ քանի դեռ եվրոպական քաղաքական առաջնորդները, լինեն իշխանություն, թե ընդդիմություն, չդիմեն վերոհիշյալ երկու միջոցներից որևէ մեկին կամ երկուսին, մենք դատապարտված ենք շատ շուտ ականատես լինելու մեծ ողբերգության: Թուրքիային, այնպիսին, ինչպիսին տեսնում ենք այսօր, հանդուրժելը ի վերջո կհանգեցնի այդ երկրի բռնապետի՝ դեպի Եվրոպա անխափան գրոհին՝ լինի դա փախստականների հոսքի սպառնալիքներով, թե նոր երկրներ ահաբեկչություն արտահանելով:
Այդ իսկ պատճառով ես՝ որպես Հայաստանի նախկին նախագահ և Ձեր ընկեր, հորդորում եմ միջամտել Ձեր հաստատուն խոհեմության ձայնով և գործելու կոչով, ամեն կերպ աջակցել և պաշտպանել Արցախի անվտանգությունն ու ազատությունը»,-ասված է ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից ԵԺԿ նախագահին հղված նամակում:

As Former President of Armenia and Your Friend: Serzh Sargsyan Appeals to EPP Chief Donald Tusk
Third President of Armenia, Chairman of the former ruling Republican Party of Armenia Serzh Sargsyan has sent a letter to the European People's Party (EPP) President Donald Tusk, News.am reports. The letter runs as follows:
"I am writing to you, as a leading politician in Europe, to publicly and privately intervene to save the people of Nagorno-Karabakh – the Republic of Artsakh – from annihilation.
The developments on the ground since your and EPP’s initial public interventions on September 27 and 28 – which are duly acknowledged – amount to a humanitarian catastrophe in the making.
For 20 consecutive days, 150,000 people of a small and peaceful country that have been building their free and democratic homeland, are being subjected to relentless and brutal military aggression. An all-out warfare is waged against Nagorno Karabakh and Armenia by Azerbaijan and Turkey joined by jihadist mercenaries recruited in Syria and Libya, in an attempt to conquer Nagorno Karabakh and subjugate its people, who have been continuously living on this land since antiquity. Assisted by Armenia, the people of Nagorno Karabakh are heroically resisting the savage onslaught of the Azerbaijani-Turkish-jihadist coalition, a resistance that takes a very heavy toll in terms of lost human lives - combatants and non-combatants alike. The land of Artsakh is being ravaged by the extraordinary amount of deadly ammunition, razing decades of development and hard-achieved progress.
The people of Artsakh are in dire need of humanitarian protection and assistance, as they continue to face this unspeakable barbarism.
This is a tragedy of epic proportions that unfolds before the eyes of the world, while efforts to halt the violence diplomatically are encountering Azerbaijani-Turkish intransigence and bellicose rhetoric. The OSCE Minsk Group co-chairmanship, and chiefly Russia, are currently attempting to revive the mediation efforts, meanwhile the protection of civilian populations and their humanitarian needs remain largely unsolved. Nagorno Karabakh is becoming the ‘black hole’ of humanitarian protection in Europe.
Today I am appealing to you, as a political leader who is able to awaken the European political community to address the humanitarian catastrophe endured by the people of Artsakh.
I am sure you may recall that the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship has developed substantial body of conflict resolution proposals in the past decade, where the right of peoples to self-determination is enshrined as one of key principles for the political-diplomatic resolution. The right of peoples to self-determination has also been incorporated in the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) signed in the presence of the two of us in November 2017. The international community has to duly acknowledge that it was Azerbaijan to torpedo any potential peace deal every time we had been an inch away.
In my view, there are a number of possible ways that our EPP family can help address the present war, by choosing from a menu of potential engagements, starting with the above mentioned humanitarian initiatives, or promoting ceasefire implementation mechanisms, agreed upon in May 2016 in Vienna and reiterated in the recent deal mediated with personal efforts of Vladimir Putin, the President of Russia. Finally, the ideal goal of all these efforts shall be the international recognition of the remedial secession of Nagorno Karabakh Republic - on European and EU Member State national levels.
The Europe has to step up and support this state-building effort and contribute to the making of the Europe’s youngest state-to-be. Today, no force or logic, other than the diabolic genocidal logic can subjugate the people of Artsakh. They are determined to stay free or die for their civilization, their faith, their democratic values and their identity. A move to recognize the de-facto independence of this small nation can create a long overdue momentum for Nagorno Karabakh’s de jure international recognition, thus saving this proud people from the imminent slaughter.
My reading of the situation is, that unless European political leaders, be that in the Government or opposition, step up in echoing either or all of the above suggested measures, we are doomed to witness a horrific tragedy. Appeasing Turkey as we see today will eventually yield to unstoppable onslaught of Turkish dictator to Europe – be that by threatening with refugee flow or exporting terrorism to new lands.
Thereby, as former president of Armenia and your friend, I am urging you to intervene with your firm voice of wisdom and call for action, to assist in any way possible and stand up for the safety and freedom of the people of Artsakh."