Լավրովը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր հեռախոսային զրույցներ է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ ՌԴ ԱԳՆ կայքից տեղեկանում ենք, որ հեռախոսային զրույցների ընթացքում քննարկվել է «իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում», փոխանցում է Panorama.am:
Լավրովը շեշտադրել է հոկտեմբերի 1-ին ՌԴ-ի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի նախագահների հայտարարության արդիականությունը։
Զրույցների ընթացքում ընդգծվել է երեք ԱԳ նախարարների հոկտեմբերի 10-ին հումանիտար նպատակներով հրադադար նախատեսող մոսկովյան հայտարարությանը խստագույն հետևելու անհրաժեշտությունը։
Վերահաստատվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ խաղաղ կարգավորման շուտափույթ հասնելու նպատակով առարկայական բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ Մոսկվայում ձեռք բերված պայմանավորվածության կարևորությունը։

Лавров обсудил с Мнацаканяном и Байрамовым итуацию в Карабахе
17 октября министр иностранных дел России С.В.Лавров провел телефонные разговоры с министром иностранных дел Азербайджана Д.А.Байрамовым и министром иностранных дел Армении З.Г.Мнацаканяном. Об этом сообщает пресс-служба МИД РФ.
"Обсуждалась ситуация в зоне нагорно-карабахского конфликта.
С.В.Лавровым акцентирована сохраняющаяся актуальность Заявления президентов России, США и Франции по Нагорному Карабаху от 1 октября с.г.
В ходе бесед была подчеркнута необходимость строгого следования положениям Московского заявления министров иностранных дел Российской Федерации, Азербайджанской Республики и Республики Армения от 10 октября с.г., предусматривающего прекращение огня в гуманитарных целях.
Подтверждена важность достигнутой в Москве договоренности о начале субстантивных переговоров с целью скорейшего достижения мирного урегулирования на основе базовых принципов при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ", - говорится в сообщении.