Հայաստանը շարունակելու է ձեռնարկել է բոլոր միջոցները պարտադրելու Ադրբեջանին խաղաղության. ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից հոկտեմբերի 17-ին համաձայնված հումանիտար զինադադարի խախտման վերաբերյալ:
«Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակը հայտնել է, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը հերթական անգամ կոպտորեն խախտել են նոր մարդասիրական զինադադարը, և հոկտեմբերի 18-ին ժամը 07:20-ին հրետանային ակտիվ կրակից հետո բարենպաստ դիրքեր գրավելու նպատակով հարձակում է ձեռնարկել հարավային ուղղությամբ:
Ադրբեջանը արդեն երկրորդ անգամ է խախտում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի ղեկավարի անձնական միջամտությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը կրակի դադարեցման վերաբերյալ՝ այդպիսով միջազգային հանրությանը ի ցույց դնելով իր ուխտադրուժ էությունը, որի հետ մենք գործ ունենք արդեն տասնամյակներ:
Հայաստանը շարունակելու է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները պարտադրելու Ադրբեջանին խաղաղության և հաստատելու կրակի դադարեցման ռեժիմ՝  տեղում այդ ռեժիմի պահպանման և ստուգման հստակ և գործուն մեխանիզմների ներդրման հետ մեկտեղ»։

Statement of the Foreign Ministry of Armenia on the Violation of Humanitarian Truce Agreed with Azerbaijan on October 17
The Defense Army of the Republic of Artsakh stated that the Azerbaijani armed forces once again grossly violated the new humanitarian truce agreed, and on 18 October, at 07:20, after an active artillery fire, launched an attack in the southern direction in order to occupy favorable positions.
This is the second time that Azerbaijan violates the ceasefire agreement achieved through the personal mediation of the leader of the OSCE Minsk Group Co-Chair country thus demonstrating to the international community its treacherous nature, which we have been dealing with for decades.
Armenia will continue to undertake all necessary measures to impose peace on Azerbaijan and establish a ceasefire regime which will entail  precise and effective mechanisms for maintaining and verifying it on the ground.