Ստեփանակերտի այն հատվածներում, որտեղ ռումբեր են նետվում, ոչ միայն զինվորական ենթակառուցվածք, այլև զինծառայող չկա. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել «Ֆրանս-24» հեռուստաընկերությանը:
Այն ներկայացնում ենք ստորև.
«Ֆրանս24» - Շնորհակալ եմ, պարոն վարչապետ, հարցազրույց տալու Ձեր համաձայնության համար։ Վստահաբար, ձեր տարածաշրջանը շատ դժվարին ժամանակներ է ապրում այս օրերին։
Ես կուզենայի Ձեր ուշադրությունը հրավիրել մի քարտեզի վրա, որն այս պահին լայնորեն շրջանառվում է միջազգային հարթակներում։ Հնարավոր է, որ Դուք համաձայն չեք այդ քարտեզում պատկերվածի հետ։ Այնտեղ Հայաստանը գտնվում է ձախ մասում, իսկ Ադրբեջանը՝ աջ կողմում, և այն, ինչ կարմիրով ներկված է որպես ադրբեջանական տարածք, վիճելի շրջանն է Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Հանրապետության, որը նախորդ դարի 90-ականների սկզբին անկախություն հռչակեց, ինչն առ այսօր չի ճանաչվել ՄԱԿ-ի գեթ մեկ անդամ երկրի կողմից, ներառյալ Հայաստանը։
Վերջերս մենք ականատես եղանք խնդրի լուծման չափազանց կոշտ մոտեցումների։ Մասնավորապես, Դուք գնացիք Լեռնային Ղարաբաղ և հայտարարեցիք, որ Արցախը Հայաստան է և վերջ։ Այստեղ կրկին ես պետք է հիշատակեմ, պարոն վարչապետ, որ ՄԱԿ-ի անդամ երկրներից և ոչ մեկը համաձայն չէ այդ ձևակերպման հետ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Նախ ես Ձեր ցուցադրած քարտեզը, ցավոք սրտի, չեմ տեսնում, և դրա հետ կապված որևէ մեկնաբանություն անել չեմ կարող: Ինչ վերաբերում է Ձեր նշած հայտարարությանը, շատ կարևոր է իմանալ Լեռնային Ղարաբաղի հարցի պատմությունը, որովհետև Ձեր խոսքի մեջ էլ Դուք ասացիք՝ վիճարկվող տարածք: Ցավոք, ինչ-որ պահի միջազգային լրատվամիջոցները Լեռնային Ղարաբաղի հարցը ներկայացնում են որպես տարածքային վեճ: Եվ սրա պատճառն այն է, որ մոռացության է մատնվել Լեռնային Ղարաբաղի հարցի ծագման պատմությունը:
1988 թվականին Խորհրդային Միության ժամանակներում, երբ տեղի էր ունենում վերակառուցման և ժողովրդավարացման գործընթաց, Ղարաբաղի ժողովուրդը, օգտվելով գորբաչովյան բարեփոխումների շրջանից, որոշեց վերականգնել իր իրավունքները: Իսկ իրավունքը խախտվել էր Խորհրդային Միության ձևավորման շրջանում, երբ Ստալինի կամայական որոշման հետևանքով 80 տոկոս հայկական բնակչություն ունեցող Լեռնային Ղարաբաղը կցվեց Խորհրդային Ադրբեջանին և ոչ թե դրվեց Խորհրդային Հայաստանի կազմ: Եվ ահա 1988 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի խորհրդարանն ընդունեց Հայաստանին միավորվելու վերաբերյալ որոշում, և դա բացարձակապես խաղաղ գործընթաց էր: Ընդ որում՝ ցանկանում եմ ընդգծել, որ այն ժամանակ այդ շարժումն ընկալվում էր որպես Խորհրդային Միության ժողովրդավարացման գործընթաց, և շատերը Եվրոպայում ասում էին, որ Ղարաբաղյան շարժման սկսած պրոցեսի արդյունքում էր, որ փլուզվեց Բեռլինի պատը: Եվ ահա այս խաղաղ քաղաքական որոշմանը Խորհրդային Միությունը և Խորհրդային Ադրբեջանը պատասխանեցին բռնությամբ՝ իրականացնելով հայերի սպանություններ Սումգայիթ և Բաքու քաղաքներում: Եվ ահա այսպես ծագեց կոնֆլիկտը:
Ինչ վերաբերում է արդեն Խորհրդային Միության փլուզման ժամանակաշրջանին, երբ Խորհրդային Ադրբեջանը հռչակեց անկախություն Խորհրդային Միությունից, Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզը, օգտվելով խորհրդային այն օրենսդրությունից, որ եթե խորհրդային հանրապետությունն անկախություն է ստանում, նրա կազմում գտնվող ինքնավար միությունը կարող է իր կարգավիճակի վերաբերյալ որոշում կայացնել, կայացրեց որոշում և հռչակեց իր անկախությունը: Ինչ վերաբերում է նրան, որ մինչև հիմա ոչ ոք չի ճանաչել Ղարաբաղի անկախությունը, դրա համար էլ Ղարաբաղի ժողովրդի և հայ ժողովրդի պայքարը շարունակվում է, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն իր ինքնորոշման իրավունքն օգտագործելու, իրացնելու հնարավորություն ունենա:
Իսկ ինչո՞ւ է Արցախը, Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստան: Եթե Դուք այսօր լինեք Ղարաբաղում, կտեսնեք այնտեղ 4-րդ, 5-րդ, 7-րդ, 10-րդ, 13-րդ դարի հայկական եկեղեցիներ: Առաջին հայկական դպրոցն ստեղծվել է հենց Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում: Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության 80 տոկոսը և ավելին միշտ եղել են հայեր: Իսկ Հայաստան նշանակում է հայերի երկիր, և Լեռնային Ղարաբաղն իր ողջ պատմության ընթացքում եղել է հայերի երկիր: Եվ ուզում եմ ընդգծել նաև, որ, այո՛, սա ոչ թե տարածքային վեճ է, սա մարդկանց իրավունքի իրացման խնդիր է, որովհետև, ինչպես արդեն ասացի, Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը գտնվում է գոյութենական վտանգի առաջ, 1988 թվականին այդ գոյութենական վտանգը եղել է:
«Ֆրանս24» - Պարոն վարչապետ, Դուք նշեցիք Լեռնային Ղարաբաղի անկախության իրավունքի մասին։ Ես կուզենայի վկայակոչել միջազգային իրավունքի շրջանակում առկա կարգավորումները։ Մասնավորապես, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից ընդունվել են մի շարք բանաձևեր, որոնք վերաբերում են Լեռնային Ղարաբաղին, և Դուք գիտեք, պարոն վարչապետ, այնտեղ նշված է՝ օկուպացված տարածքներ, ինչը ենթադրում է, որ այդ տարածքներն օկուպացվել են։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Ո՞վ է օկուպացրել: Եթե ուշադիր նայեք այդ բանաձևերը…
«Ֆրանս24» - Օրինակ, 62243 բանաձևի մեջ նշված է՝ Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներում, որից հետևում է, որ Ադրբեջանը չէ, որ օկուպացրել է իր սեփական տարածքները։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Ես շարունակեմ իմ նախադասությունը: Ըստ էության, Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը գտնվում էր գոյութենական վտանգի առաջ: Մինչև շարժում սկսելն այդ գոյութենական վտանգը սողացող էր՝ այն առումով, որ Ադրբեջանի քաղաքականությունն ուղղված էր հայկական ինքնության դեմ: Իսկ շարժումը սկսվելուց առաջ այդ գոյութենական վտանգն արդեն դարձավ ուղիղ սպառնալիք, որովհետև Լեռնային Ղարաբաղի հայության դեմ օգտագործվում էր ուժ: Եվ անկախության հռչակման այդ շրջանում ամբողջական ռազմական գործողություններ սկսվեցին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ: Քաղաքները, գյուղերը, բնակավայրերը ռմբակոծվում էին, և մարդիկ հնարավորություն չունեին շուրջ 2 տարի իրենց բնակարաններում, իրենց տներում ապրելու: Եվ քանի որ ոչ մի միջազգային ուժ չէր կանգնեցնում այս պրոցեսը, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն ինքնապաշտպանական ուժեր ձևավորեց, և ինքնապաշտպանական ուժերի գործունեության արդյունքում այդ հրետակոծություններն ու հրթիռակոծությունները պարզապես ստիպված էին հեռու տանել իրենց տներից:
Եթե Դուք ուշադիր նայեք ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի բանաձևերը, կտեսնեք՝ այդտեղ հստակ գրված է, որ Ադրբեջանը խախտել է հրադադարի պայմանավորվածությունը և դրա արդյունքում կորցրել է տարածքներ, և այդ տարածքները կորսվել են Լեռնային Ղարաբաղի ինքնապաշտպանական ուժերի, տեղի հայկական ուժերի գործունեության արդյունքում: Այսօր էլ Ադրբեջանը չի պահպանում հրադադարի ռեժիմը, և դա կարող է կրկին բերել ծանր հետևանքների ընդհանրապես ամբողջ տարածաշրջանի, այդ թվում՝ Ադրբեջանի համար:
«Ֆրանս24»- Պարոն վարչապետ, քիչ ժամանակ է մեզ մնացել։ Ես կուզենայի անդրադառնալ այն հռետորաբանությանը, որն օգտագործվում է Ձեր կողմից Թուրքիայի առնչությամբ։ Դուք ասում եք, որ Թուրքիան ուղղակիորեն և բացահայտ կերպով աջակցում է Ադրբեջանին ինչպես դիվանագիտական, այնպես էլ ռազմական միջոցներով։ Դուք պնդում եք, որ Թուրքիան ներգրավված է հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացվող ցեղասպանական նկրտումներում։ Այնքան էլ մեծ չէ աջակցությունը Ձեր միջազգային գործընկերներից, մասնավորապես Ռուսաստանից։ Արդյոք Դուք գտնում եք, որ աշխարհը ճիշտ չի ընկալում խնդիրը կամ անտարբեր է դրա նկատմամբ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Նախ եկեք արձանագրենք, որ բազմաթիվ երկրներ, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներն արդեն ընդունել են, որ Թուրքիան ներգրավված է ռազմական գործողություններում, և Թուրքիան է հրահրել այս ռազմական գործողությունները:
Երկրորդը՝ միջազգային հանրության բազմաթիվ ներկայացուցիչներ, երկրներ, պետություններ՝ Ռուսաստանը, Իրանը, Ֆրանսիան, այլ երկրներ, ընդունել են, որ Թուրքիան Սիրիայից վարձկաններ և ահաբեկիչներ է տեղափոխել Ադրբեջան՝ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ հարձակումը ձեռնարկելու համար: Եվ, ըստ էության, ես հստակ ասում եմ, որ, այո՛, Թուրքիան վերադարձել է 100 տարի անց Հարավային Կովկաս՝ հայերի նկատմամբ ցեղասպան քաղաքականությունը շարունակելու համար: Բայց դա ունի շատ կոնկրետ պրագմատիկ նպատակ՝ որովհետև Հարավային Կովկասի հայերը վերջին խոչընդոտն են Թուրքիայի ճանապարհին՝ նրա էքսպանսիոնիստական քաղաքականությունը դեպի հյուսիս, արևելք և հարավ-արևելք շարունակելու համար: Եվ այս ամենը պետք է դիտարկել այն քաղաքականության համատեքստում, որ Թուրքիան վարում է Միջերկրական ծովում, Սիրիայում, Իրաքում, Հունաստանի հետ հարաբերություններում, Կիպրոսի հետ հարաբերություններում, և աշխարհը պետք է առերեսվի այս փաստի հետ: Ես ասել եմ, որ եթե այս փաստը պատշաճ ձևով գնահատականի չարժանանա, Եվրոպան պետք է Թուրքիային սպասի Վիեննայի մերձակայքում:
«Ֆրանս24» - Պարոն վարչապետ, մենք քիչ ժամանակ ունենք, բայց ես կուզենայի ևս մեկ հարց ուղղել Ձեզ։ Վերջերս պատասխանելով քաղաքացիական անձանց սպանություններին առնչվող հարցադրմանը՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մեղադրեց Հայաստանին ռազմական տեխնիկան քաղաքացիական բնակավայրերի անմիջական հարևանությամբ տեղակայելու մեջ, ինչն էլ իր կարծիքով հանգեցրել է բազմաթիվ քաղաքացիական զոհերի։ Ձեր մեկնաբանությունը, պարոն վարչապետ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Գիտեք, վերջերս տեսանյութ է հրապարակվել Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաքի՝ Ստեփանակերտի ռմբակոծությունների մասին, և միջազգային լրատվամիջոցները նկարահանել են այդ տեսարանները: Եվ ես ուշադրություն դարձրի, որ այդ տեսարաններում, այն տեղերում, որտեղ ռումբեր են նետվում, ոչ միայն զինվորական ենթակառուցվածք չկա, այլև ընդհանրապես ոչ մի զինվորական չկա: Դա արվում է ցեղասպան քաղաքականության շրջանակում: Ալիևը, Ադրբեջանը, ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա խնդիր ունի Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը ցեղասպանության ենթարկել՝ սպանելու, տեղահանելու և էթնիկ զտումներ իրականացնելու նպատակով:
Եվ կարող են միջազգային լրատվամիջոցները վկայել դա, որ Ստեփանակերտում ընդհանրապես տեղի է ունենում հետևյալը՝ ուղղակի քանդվում են մարդկանց տները, որ նրանք հետագայում այդտեղ ապրելու հնարավորություն չունենան: Եվ սա է պատճառը, որ մենք ասում ենք՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը գոյութենական վտանգի առաջ է, և այս հարցի լուծումը մեկն է՝ միջազգային հանրությունը պետք է ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքը՝ «անջատում հանուն փրկության» սկզբունքի շրջանակում: Որովհետև Լեռնային Ղարաբաղը, Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը չի կարող գոյություն ունենալ Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո: Դա ուղղակի բացառված է, և միջազգային հանրությունը պետք է ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը: Եվ ես ուրախ եմ, ի դեպ, որ տեղական ինքնակառավարման, քաղաքային խորհուրդների մակարդակում Եվրոպայում այս պրոցեսն սկսել է: Եվ հույս ունենք, որ այն ալիքաձև կտարածվի:
«Ֆրանս24» - Պարոն վարչապետ, և ամենավերջին հարցը։ Դուք աննախադեպ մեծ հեղինակություն եք վայելում Ձեր երկրում։ Միջազգային հանրությունը չափազանց բարյացակամ վերաբերմունք դրսևորեց Ձեր կառավարության հանդեպ։
Բոլորովին վերջերս՝ 2018 թ.-ին խաղաղ գործընթացի արդյունքում, որը հայտնի է որպես Թավշյա հեղափոխություն, Դուք եկաք իշխանության։ Ինչու՞ չեք օգտագործում Ձեր հեղինակությունը բովանդակալից բանակցություններ սկսելու համար, որն ինչպես Դուք գիտեք, ենթադրում է փոխզիջում` տարածքային զիջումներ, որը շատ ավելի լավ տարբերակ է, քան այն մահերն ու ավերածությունները, որը մենք տեսնում ենք այսօր և որի ականատեսն ենք եղել տասնամյակներ շարունակ ձգձգվող հայ-ադրբեջանական այս հակամարտության ընթացքում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Ես փորձել եմ անել դա և կոմպրոմիս եմ առաջարկել, բայց բանակցային այդ պրոցեսների ընթացքում ակնհայտ է դառնում, որ Ադրբեջանը, հիմա նաև՝ Թուրքիան, որևէ կերպ չեն ուզում հրաժարվել ցեղասպանության քաղաքականությունից: Եվ ես էլի ասում եմ, որ այս խնդիրն այսօր առավոտ ևս այլ լուծում չունի, քան «անջատում՝ հանուն փրկության» բանաձևի կիրառումը: Որովհետև Ադրբեջանը, հիմա նաև Թուրքիայի և ահաբեկիչների աջակցությամբ, մի խնդիր է դրել իր առաջ՝ իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղի հայության ցեղասպանություն:
«Ֆրանս24» - Կարո՞ղ եք ավելի կոնկրետ ներկայացնել, պարոն վարչապետ, թե ինչ զիջումների եք պատրաստ Դուք գնալ։ Ես Ձեզ կխնդրեի այդ ենթատեքստում անդրադառնալ նաև այսպես կոչված բուֆերային գոտուն։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Իհարկե, կարող եմ ավելի կոնկրետ: Երբ ես դարձա վարչապետ, ես նախ առաջարկեցի հետևյալ բանաձևը: Գիտեք, ինչ, անընդհատ խոսվում է զիջումների մասին: Նախ մենք պետք է հայեցակարգ ունենանք՝ հարցն ինչպե՞ս պետք է լուծվի: Եթե որևէ մեկը կարծում է, որ հայկական կողմը միակողմանի զիջումներ պետք է անի, խոսում է հայկական կողմի կապիտուլյացիայի մասին: Դա հարցի կարգավորում չէ: Ես առաջարկել եմ, որ մենք նախ հայեցակարգային մակարդակով հասկանանք լուծման բանաձևը: Եվ ասել եմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցի որևէ լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի ժողովրդի համար, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար, Ադրբեջանի ժողովրդի համար: Եվ ես բանակցային գործընթացում ներգրավված առաջին ղեկավարն եմ, ով ասում է, որ որևէ լուծում պետք է նաև հակառակ կողմի համար ընդունելի լինի: Բայց Ադրբեջանը շարունակել է իր դիրքորոշումը՝ ասելով, որ հարցի լուծումը պետք է ընդունելի լինի միայն Ադրբեջանի և Ադրբեջանի ժողովրդի համար, որը, ըստ էության, նշանակում է, որ Լեռնային Ղարաբաղը էթնիկ զտումների միջոցով հայերից պետք է մաքրվի:
«Ֆրանս24» - Շնորհակալ եմ, պարոն վարչապետ, մենք կուզենայինք Ձեզ ավելի շատ հարցեր տալ։ Սակայն, ցավոք սրտի, ժամանակակը թույլ չի տալիս։

В тех участках Степанакерта, куда сбрасываются ракеты, нет не только военной инфраструктуры, но и вообще ни одного военнослужащего: Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян дал интервью телекомпании "France24".
Текст интервью представляем ниже:
France24: Спасибо, господин премьер-министр, за согласие дать интервью. Безусловно, в эти дни ваш регион переживает очень тяжелые времена.
Хочу обратить Ваше внимание на карту, которая сейчас широко распространяется на международных площадках. Возможно, Вы не согласны с тем, что показано на этой карте. Здесь Армения находится в левой части, справа - Азербайджан, а то, что отмечено красным цветом как азербайджанская территория, является спорным регионом Нагорно-Карабахской автономной области, провозгласившей независимость в начале 1990-х годов и до сих пор не признанной ни одной страной-членом Организации Объединенных Наций, в том числе Арменией.
В последнее время мы стали свидетелями крайне жестких подходов к решению проблемы. В частности, Вы поехали в Нагорный Карабах и заявили, что Арцах - это Армении, и точка. И здесь я должен отметить, господин премьер-министр, что ни одна из стран-членов ООН не согласна с такой формулировкой.
Премьер-министр Никол Пашинян: Во-первых, к сожалению, я не вижу карту, которую Вы показываете, и не могу ее никак комментировать. Что касается упомянутого Вами заявления, то очень важно знать историю вопроса Нагорного Карабаха, потому что в своем вопросе Вы также сказали, что это спорная территория. К сожалению, в какой-то момент международные СМИ начали представлять проблему Нагорного Карабаха в качестве территориального спора. И причина этого в том, что забыта история возникновения нагорно-карабахского вопроса.
В 1988 году, в эпоху Советского Союза, когда происходили перестройка и процесс демократизации, народ Карабаха, воспользовавшись периодом горбачевских реформ, решил восстановить свои права. А эти права были нарушены во время образования Советского Союза, когда по произвольному решению Сталина Нагорный Карабах с 80%-ным армянским населением был присоединен к Советскому Азербайджану, а не к Советской Армении.
И в 1988 году парламент Нагорно-Карабахской автономной области принял решение об объединении с Арменией, и это был абсолютно мирный процесс. При этом, хочу подчеркнуть, что в то время это движение воспринималось как процесс демократизации Советского Союза, и многие в Европе говорили, что именно в результате начатого карабахским движением процесса пала Берлинская стена. И на это мирное политическое решение Советский Союз и Советский Азербайджан ответили насилием, осуществив погромы армян в городах Сумгаит и Баку. Так возник конфликт.
Что касается уже периода распада Советского Союза, когда Советский Азербайджан объявил о независимости от Советского Союза, Нагорно-Карабахская автономная область в рамках советского законодательства, согласно которому в случае обретения советской республикой независимости, входящая в ее состав автономная область может принять решение о своем статусе, приняла это решение и заявила о своей независимости. Что касается того факта, что до сих пор никто не признал независимость Карабаха, вот поэтому и борьба народа Карабаха, армянского народа за то, чтобы народ Нагорного Карабаха имел возможность реализовать свое право на самоопределение, продолжается.
А почему Арцах, Нагорный Карабах - это Армения? Если Вы посетите Карабах, то увидите армянские церкви 4-го, 5-го, 7-го, 10-го, 13-го веков. Первая армянская школа была открыта на территории Нагорного Карабаха. Более того, 80 и более процентов населения Нагорного Карабаха всегда были армянами. А Армения означает страну армян, и Нагорный Карабах на протяжении всей своей истории был страной армян. И я хочу подчеркнуть, что да, это не территориальный спор, это вопрос осуществления прав человека, потому что, как я уже сказал, армяне Нагорного Карабаха стоят перед экзистенциальной угрозой, и эта угроза была и в 1988 году.
France24: Господин премьер-министр, Вы упомянули о праве Нагорного Карабаха на независимость. Я хотел бы сослаться на существующие нормы в рамках международного права. В частности, Генеральная Ассамблея ООН приняла ряд резолюций по Нагорному Карабаху, и Вы знаете, господин премьер-министр, там упоминаются оккупированные территории, что означает, что эти территории были оккупированы.
Премьер-министр Никол Пашинян: Кто оккупировал? Если внимательно посмотрите на эти резолюции…
France24: Например, в резолюции 62243 говорится об оккупированных территориях Азербайджана, из чего следует, что не Азербайджан оккупировал собственные территории.
Премьер-министр Никол Пашинян: Я продолжу свое предложение. По сути, армяне Нагорного Карабаха находились перед экзистенциальной угрозой. До начала движения эта экзистенциальная угроза была зыбкой в том смысле, что политика Азербайджана была направлена против армянской идентичности. И еще до начала движения она уже превратилась в прямую угрозу, потому что против армян Нагорного Карабаха применялась сила.
А в период провозглашения независимости против Нагорного Карабаха начались полномасштабные военные действия. Города, села, населенные пункты подвергались ракетным обстрелам, около двух лет люди не имели возможности жить в своих квартирах, в своих домах. И поскольку никакие международные силы не останавливали этот процесс, народ Нагорного Карабаха сформировал силы самообороны, и эти силы самообороны были просто вынуждены перевести артиллерийские и ракетные обстрелы как можно дальше от своих домов.
Если Вы внимательно посмотрите на резолюции Совета Безопасности ООН, то увидите, что в них четко указано, что Азербайджан нарушил соглашение о прекращении огня, в результате чего потерял территории, и эти территории были потеряны в результате действий сил самообороны Нагорного Карабаха и местных армянских сил. И сегодня Азербайджан не соблюдает режим прекращения огня, и это может привести к серьезным последствиям для всего региона в целом, в том числе для Азербайджана.
France24: Господин премьер-министр, у нас осталось мало времени. Я хотел бы коснуться риторики, которую Вы используете в отношении Турции. Вы говорите, что Турция прямо и открыто поддерживает Азербайджан как в дипломатическом, так и в военном плане. Вы утверждаете, что Турция причастна к геноцидным устремлениям против армянского народа. Поддержка со стороны Ваших международных партнеров, в частности России, не так уж велика. Считаете ли Вы, что мир неправильно воспринимает проблему или безразличен к ней?
Премьер-министр Никол Пашинян: Прежде всего, отметим, что многие страны, в том числе страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, уже признали, что Турция вовлечена в боевые действия, и что Турция их спровоцировала.
Во-вторых, многие представители международного сообщества, многие страны и государства - Россия, Иран, Франция и другие - признали, что Турция перебросила наемников и террористов из Сирии в Азербайджан для нападения на Нагорный Карабах. И, по сути, я четко говорю, что да, Турция вернулась на Южный Кавказ 100 лет спустя, чтобы продолжить свою политику геноцида в отношении армян. Но это имеет очень конкретную прагматическую цель - армяне Южного Кавказа являются последним препятствием на пути Турции к продолжению своей экспансионистской политики на север, на восток и на юго-восток. И все это нужно рассматривать в контексте политики, которую Турция проводит в Средиземноморье, в Сирии, в Ираке, в отношениях с Грецией, в отношениях с Кипром, и мир должен признать этот факт. Я говорил, что если этот факт не будет должным образом оценен, Европе следует ждать Турцию у ворот Вены.
France24: Господин премьер-министр, у нас мало времени, но я хотел бы задать Вам еще один вопрос. Недавно, отвечая на вопрос об убийствах мирных жителей, президент Азербайджана Ильхам Алиев обвинил Армению в размещении военной техники в непосредственной близости от населенных пунктов, что, по его мнению, привело к многочисленным жертвам среди гражданского населения. Ваш комментарий, господин премьер-министр.
Премьер-министр Никол Пашинян: Недавно был опубликован видеоматериал о бомбардировке столицы Нагорного Карабаха Степанакерта, и эти кадры снимали представители международных СМИ. И я обратил внимание, что на этих кадрах, в тех местах, куда сбрасываются бомбы, нет не только военной инфраструктуры, но и вообще ни одного военнослужащего. Это делается в рамках геноцидальной политики. Задачей Алиева, Азербайджана, как и прежде, является геноцид армян Нагорного Карабаха, т.е. убийство, депортация и проведения этнической чистки.
И международные СМИ могут подтвердить, что в Степанакерте происходит следующее: просто разрушаются дома людей, чтобы они не могли там жить в будущем. И поэтому мы говорим, что армяне Нагорного Карабаха стоят перед экзистенциальной угрозой, и решение у этой проблемы только одно - международное сообщество должно признать право Нагорного Карабаха на самоопределение в рамках принципа "отделение ради спасения". Потому что Нагорный Карабах, армяне Нагорного Карабаха не смогут выжить под контролем Азербайджана. Это просто исключено, и международное сообщество должно признать независимость Нагорного Карабаха. И я, кстати, рад, что в Европе этот процесс уже начался на уровне местного самоуправления, городских советов. И мы надеемся, что он будет распространяться.
France24: Господин премьер-министр, последний вопрос. Вы пользуетесь беспрецедентным авторитетом в своей стране. Международное сообщество проявило очень добродушное отношение к Вашему правительству.
Совсем недавно, в 2018 году, в результате мирного процесса, который известен как Бархатная революция, Вы пришли к власти. Почему Вы не используете свой авторитет для начала конструктивных переговоров, которые, как Вы знаете, предполагают компромисс - территориальные уступки, что является гораздо лучшим вариантом, чем гибель и разрушения, которые мы наблюдаем сегодня, свидетелями которых мы являемся на протяжении этого армяно-азербайджанского конфликта, который длится несколько десятилетий?
Премьер-министр Никол Пашинян: Я пытался сделать это и предлагал компромисс, но в ходе этих переговорных процессов стало очевидным, что Азербайджан, а сейчас и Турция, не желает отказываться от политики геноцида. И я снова повторяю, что у этой проблемы и сейчас нет другого решения, кроме применения формулы "отделения ради спасения". Потому что Азербайджан, теперь уже при поддержке Турции и террористов, поставил перед собой задачу совершить геноцид армян Нагорного Карабаха.
France24: Не могли бы Вы, господин премьер-министр, более конкретно представить, на какие уступки Вы готовы пойти? Я прошу Вас в этом контексте коснуться так называемой буферной зоны.
Премьер-министр Никол Пашинян: Конечно, могу более конкретно представить. Когда я стал премьер-министром, я сначала предложил следующую формулу. Знаете, постоянно говорится об уступках. Сначала у нас должна быть концепция о том, как должна быть решена проблема. Если кто-то думает, что армянская сторона должна пойти на односторонние уступки, то говорит уже о капитуляции армянской стороны. Это не урегулирование. Я предложил, чтобы мы сначала на концептуальном уровне поняли формулу решения. И я сказал, что любое решение проблемы Нагорного Карабаха должно быть приемлемым для народа Армении, народа Нагорного Карабаха, народа Азербайджана. И я первый лидер, участвующий в переговорном процессе, который говорит, что какое-либо решение должно быть приемлемым также и для другой стороны. Однако Азербайджан продолжил свою позицию, говоря, что решение вопроса должно быть приемлемым только для Азербайджана и азербайджанского народа, что, по сути, означает, что Нагорный Карабах должен быть освобожден от армян путем этнической чистки.
France24: Спасибо, господин премьер-министр, мы хотели бы задать Вам еще больше вопросов. Но, к сожалению, время не позволяет.