Ստեփանակերտի այն հատվածներում, որտեղ ռումբեր են նետվում, ոչ միայն զինվորական ենթակառուցվածք, այլև զինծառայող չկա. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել «Ֆրանս-24» հեռուստաընկերությանը:
Այն ներկայացնում ենք ստորև.
«Ֆրանս24» - Շնորհակալ եմ, պարոն վարչապետ, հարցազրույց տալու Ձեր համաձայնության համար։ Վստահաբար, ձեր տարածաշրջանը շատ դժվարին ժամանակներ է ապրում այս օրերին։
Ես կուզենայի Ձեր ուշադրությունը հրավիրել մի քարտեզի վրա, որն այս պահին լայնորեն շրջանառվում է միջազգային հարթակներում։ Հնարավոր է, որ Դուք համաձայն չեք այդ քարտեզում պատկերվածի հետ։ Այնտեղ Հայաստանը գտնվում է ձախ մասում, իսկ Ադրբեջանը՝ աջ կողմում, և այն, ինչ կարմիրով ներկված է որպես ադրբեջանական տարածք, վիճելի շրջանն է Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Հանրապետության, որը նախորդ դարի 90-ականների սկզբին անկախություն հռչակեց, ինչն առ այսօր չի ճանաչվել ՄԱԿ-ի գեթ մեկ անդամ երկրի կողմից, ներառյալ Հայաստանը։
Վերջերս մենք ականատես եղանք խնդրի լուծման չափազանց կոշտ մոտեցումների։ Մասնավորապես, Դուք գնացիք Լեռնային Ղարաբաղ և հայտարարեցիք, որ Արցախը Հայաստան է և վերջ։ Այստեղ կրկին ես պետք է հիշատակեմ, պարոն վարչապետ, որ ՄԱԿ-ի անդամ երկրներից և ոչ մեկը համաձայն չէ այդ ձևակերպման հետ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Նախ ես Ձեր ցուցադրած քարտեզը, ցավոք սրտի, չեմ տեսնում, և դրա հետ կապված որևէ մեկնաբանություն անել չեմ կարող: Ինչ վերաբերում է Ձեր նշած հայտարարությանը, շատ կարևոր է իմանալ Լեռնային Ղարաբաղի հարցի պատմությունը, որովհետև Ձեր խոսքի մեջ էլ Դուք ասացիք՝ վիճարկվող տարածք: Ցավոք, ինչ-որ պահի միջազգային լրատվամիջոցները Լեռնային Ղարաբաղի հարցը ներկայացնում են որպես տարածքային վեճ: Եվ սրա պատճառն այն է, որ մոռացության է մատնվել Լեռնային Ղարաբաղի հարցի ծագման պատմությունը:
1988 թվականին Խորհրդային Միության ժամանակներում, երբ տեղի էր ունենում վերակառուցման և ժողովրդավարացման գործընթաց, Ղարաբաղի ժողովուրդը, օգտվելով գորբաչովյան բարեփոխումների շրջանից, որոշեց վերականգնել իր իրավունքները: Իսկ իրավունքը խախտվել էր Խորհրդային Միության ձևավորման շրջանում, երբ Ստալինի կամայական որոշման հետևանքով 80 տոկոս հայկական բնակչություն ունեցող Լեռնային Ղարաբաղը կցվեց Խորհրդային Ադրբեջանին և ոչ թե դրվեց Խորհրդային Հայաստանի կազմ: Եվ ահա 1988 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի խորհրդարանն ընդունեց Հայաստանին միավորվելու վերաբերյալ որոշում, և դա բացարձակապես խաղաղ գործընթաց էր: Ընդ որում՝ ցանկանում եմ ընդգծել, որ այն ժամանակ այդ շարժումն ընկալվում էր որպես Խորհրդային Միության ժողովրդավարացման գործընթաց, և շատերը Եվրոպայում ասում էին, որ Ղարաբաղյան շարժման սկսած պրոցեսի արդյունքում էր, որ փլուզվեց Բեռլինի պատը: Եվ ահա այս խաղաղ քաղաքական որոշմանը Խորհրդային Միությունը և Խորհրդային Ադրբեջանը պատասխանեցին բռնությամբ՝ իրականացնելով հայերի սպանություններ Սումգայիթ և Բաքու քաղաքներում: Եվ ահա այսպես ծագեց կոնֆլիկտը:
Ինչ վերաբերում է արդեն Խորհրդային Միության փլուզման ժամանակաշրջանին, երբ Խորհրդային Ադրբեջանը հռչակեց անկախություն Խորհրդային Միությունից, Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզը, օգտվելով խորհրդային այն օրենսդրությունից, որ եթե խորհրդային հանրապետությունն անկախություն է ստանում, նրա կազմում գտնվող ինքնավար միությունը կարող է իր կարգավիճակի վերաբերյալ որոշում կայացնել, կայացրեց որոշում և հռչակեց իր անկախությունը: Ինչ վերաբերում է նրան, որ մինչև հիմա ոչ ոք չի ճանաչել Ղարաբաղի անկախությունը, դրա համար էլ Ղարաբաղի ժողովրդի և հայ ժողովրդի պայքարը շարունակվում է, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն իր ինքնորոշման իրավունքն օգտագործելու, իրացնելու հնարավորություն ունենա:
Իսկ ինչո՞ւ է Արցախը, Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստան: Եթե Դուք այսօր լինեք Ղարաբաղում, կտեսնեք այնտեղ 4-րդ, 5-րդ, 7-րդ, 10-րդ, 13-րդ դարի հայկական եկեղեցիներ: Առաջին հայկական դպրոցն ստեղծվել է հենց Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում: Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության 80 տոկոսը և ավելին միշտ եղել են հայեր: Իսկ Հայաստան նշանակում է հայերի երկիր, և Լեռնային Ղարաբաղն իր ողջ պատմության ընթացքում եղել է հայերի երկիր: Եվ ուզում եմ ընդգծել նաև, որ, այո՛, սա ոչ թե տարածքային վեճ է, սա մարդկանց իրավունքի իրացման խնդիր է, որովհետև, ինչպես արդեն ասացի, Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը գտնվում է գոյութենական վտանգի առաջ, 1988 թվականին այդ գոյութենական վտանգը եղել է:
«Ֆրանս24» - Պարոն վարչապետ, Դուք նշեցիք Լեռնային Ղարաբաղի անկախության իրավունքի մասին։ Ես կուզենայի վկայակոչել միջազգային իրավունքի շրջանակում առկա կարգավորումները։ Մասնավորապես, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից ընդունվել են մի շարք բանաձևեր, որոնք վերաբերում են Լեռնային Ղարաբաղին, և Դուք գիտեք, պարոն վարչապետ, այնտեղ նշված է՝ օկուպացված տարածքներ, ինչը ենթադրում է, որ այդ տարածքներն օկուպացվել են։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Ո՞վ է օկուպացրել: Եթե ուշադիր նայեք այդ բանաձևերը…
«Ֆրանս24» - Օրինակ, 62243 բանաձևի մեջ նշված է՝ Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներում, որից հետևում է, որ Ադրբեջանը չէ, որ օկուպացրել է իր սեփական տարածքները։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Ես շարունակեմ իմ նախադասությունը: Ըստ էության, Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը գտնվում էր գոյութենական վտանգի առաջ: Մինչև շարժում սկսելն այդ գոյութենական վտանգը սողացող էր՝ այն առումով, որ Ադրբեջանի քաղաքականությունն ուղղված էր հայկական ինքնության դեմ: Իսկ շարժումը սկսվելուց առաջ այդ գոյութենական վտանգն արդեն դարձավ ուղիղ սպառնալիք, որովհետև Լեռնային Ղարաբաղի հայության դեմ օգտագործվում էր ուժ: Եվ անկախության հռչակման այդ շրջանում ամբողջական ռազմական գործողություններ սկսվեցին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ: Քաղաքները, գյուղերը, բնակավայրերը ռմբակոծվում էին, և մարդիկ հնարավորություն չունեին շուրջ 2 տարի իրենց բնակարաններում, իրենց տներում ապրելու: Եվ քանի որ ոչ մի միջազգային ուժ չէր կանգնեցնում այս պրոցեսը, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն ինքնապաշտպանական ուժեր ձևավորեց, և ինքնապաշտպանական ուժերի գործունեության արդյունքում այդ հրետակոծություններն ու հրթիռակոծությունները պարզապես ստիպված էին հեռու տանել իրենց տներից:
Եթե Դուք ուշադիր նայեք ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի բանաձևերը, կտեսնեք՝ այդտեղ հստակ գրված է, որ Ադրբեջանը խախտել է հրադադարի պայմանավորվածությունը և դրա արդյունքում կորցրել է տարածքներ, և այդ տարածքները կորսվել են Լեռնային Ղարաբաղի ինքնապաշտպանական ուժերի, տեղի հայկական ուժերի գործունեության արդյունքում: Այսօր էլ Ադրբեջանը չի պահպանում հրադադարի ռեժիմը, և դա կարող է կրկին բերել ծանր հետևանքների ընդհանրապես ամբողջ տարածաշրջանի, այդ թվում՝ Ադրբեջանի համար:
«Ֆրանս24»- Պարոն վարչապետ, քիչ ժամանակ է մեզ մնացել։ Ես կուզենայի անդրադառնալ այն հռետորաբանությանը, որն օգտագործվում է Ձեր կողմից Թուրքիայի առնչությամբ։ Դուք ասում եք, որ Թուրքիան ուղղակիորեն և բացահայտ կերպով աջակցում է Ադրբեջանին ինչպես դիվանագիտական, այնպես էլ ռազմական միջոցներով։ Դուք պնդում եք, որ Թուրքիան ներգրավված է հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացվող ցեղասպանական նկրտումներում։ Այնքան էլ մեծ չէ աջակցությունը Ձեր միջազգային գործընկերներից, մասնավորապես Ռուսաստանից։ Արդյոք Դուք գտնում եք, որ աշխարհը ճիշտ չի ընկալում խնդիրը կամ անտարբեր է դրա նկատմամբ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Նախ եկեք արձանագրենք, որ բազմաթիվ երկրներ, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներն արդեն ընդունել են, որ Թուրքիան ներգրավված է ռազմական գործողություններում, և Թուրքիան է հրահրել այս ռազմական գործողությունները:
Երկրորդը՝ միջազգային հանրության բազմաթիվ ներկայացուցիչներ, երկրներ, պետություններ՝ Ռուսաստանը, Իրանը, Ֆրանսիան, այլ երկրներ, ընդունել են, որ Թուրքիան Սիրիայից վարձկաններ և ահաբեկիչներ է տեղափոխել Ադրբեջան՝ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ հարձակումը ձեռնարկելու համար: Եվ, ըստ էության, ես հստակ ասում եմ, որ, այո՛, Թուրքիան վերադարձել է 100 տարի անց Հարավային Կովկաս՝ հայերի նկատմամբ ցեղասպան քաղաքականությունը շարունակելու համար: Բայց դա ունի շատ կոնկրետ պրագմատիկ նպատակ՝ որովհետև Հարավային Կովկասի հայերը վերջին խոչընդոտն են Թուրքիայի ճանապարհին՝ նրա էքսպանսիոնիստական քաղաքականությունը դեպի հյուսիս, արևելք և հարավ-արևելք շարունակելու համար: Եվ այս ամենը պետք է դիտարկել այն քաղաքականության համատեքստում, որ Թուրքիան վարում է Միջերկրական ծովում, Սիրիայում, Իրաքում, Հունաստանի հետ հարաբերություններում, Կիպրոսի հետ հարաբերություններում, և աշխարհը պետք է առերեսվի այս փաստի հետ: Ես ասել եմ, որ եթե այս փաստը պատշաճ ձևով գնահատականի չարժանանա, Եվրոպան պետք է Թուրքիային սպասի Վիեննայի մերձակայքում:
«Ֆրանս24» - Պարոն վարչապետ, մենք քիչ ժամանակ ունենք, բայց ես կուզենայի ևս մեկ հարց ուղղել Ձեզ։ Վերջերս պատասխանելով քաղաքացիական անձանց սպանություններին առնչվող հարցադրմանը՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մեղադրեց Հայաստանին ռազմական տեխնիկան քաղաքացիական բնակավայրերի անմիջական հարևանությամբ տեղակայելու մեջ, ինչն էլ իր կարծիքով հանգեցրել է բազմաթիվ քաղաքացիական զոհերի։ Ձեր մեկնաբանությունը, պարոն վարչապետ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Գիտեք, վերջերս տեսանյութ է հրապարակվել Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաքի՝ Ստեփանակերտի ռմբակոծությունների մասին, և միջազգային լրատվամիջոցները նկարահանել են այդ տեսարանները: Եվ ես ուշադրություն դարձրի, որ այդ տեսարաններում, այն տեղերում, որտեղ ռումբեր են նետվում, ոչ միայն զինվորական ենթակառուցվածք չկա, այլև ընդհանրապես ոչ մի զինվորական չկա: Դա արվում է ցեղասպան քաղաքականության շրջանակում: Ալիևը, Ադրբեջանը, ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա խնդիր ունի Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը ցեղասպանության ենթարկել՝ սպանելու, տեղահանելու և էթնիկ զտումներ իրականացնելու նպատակով:
Եվ կարող են միջազգային լրատվամիջոցները վկայել դա, որ Ստեփանակերտում ընդհանրապես տեղի է ունենում հետևյալը՝ ուղղակի քանդվում են մարդկանց տները, որ նրանք հետագայում այդտեղ ապրելու հնարավորություն չունենան: Եվ սա է պատճառը, որ մենք ասում ենք՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը գոյութենական վտանգի առաջ է, և այս հարցի լուծումը մեկն է՝ միջազգային հանրությունը պետք է ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքը՝ «անջատում հանուն փրկության» սկզբունքի շրջանակում: Որովհետև Լեռնային Ղարաբաղը, Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը չի կարող գոյություն ունենալ Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո: Դա ուղղակի բացառված է, և միջազգային հանրությունը պետք է ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը: Եվ ես ուրախ եմ, ի դեպ, որ տեղական ինքնակառավարման, քաղաքային խորհուրդների մակարդակում Եվրոպայում այս պրոցեսն սկսել է: Եվ հույս ունենք, որ այն ալիքաձև կտարածվի:
«Ֆրանս24» - Պարոն վարչապետ, և ամենավերջին հարցը։ Դուք աննախադեպ մեծ հեղինակություն եք վայելում Ձեր երկրում։ Միջազգային հանրությունը չափազանց բարյացակամ վերաբերմունք դրսևորեց Ձեր կառավարության հանդեպ։
Բոլորովին վերջերս՝ 2018 թ.-ին խաղաղ գործընթացի արդյունքում, որը հայտնի է որպես Թավշյա հեղափոխություն, Դուք եկաք իշխանության։ Ինչու՞ չեք օգտագործում Ձեր հեղինակությունը բովանդակալից բանակցություններ սկսելու համար, որն ինչպես Դուք գիտեք, ենթադրում է փոխզիջում` տարածքային զիջումներ, որը շատ ավելի լավ տարբերակ է, քան այն մահերն ու ավերածությունները, որը մենք տեսնում ենք այսօր և որի ականատեսն ենք եղել տասնամյակներ շարունակ ձգձգվող հայ-ադրբեջանական այս հակամարտության ընթացքում։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Ես փորձել եմ անել դա և կոմպրոմիս եմ առաջարկել, բայց բանակցային այդ պրոցեսների ընթացքում ակնհայտ է դառնում, որ Ադրբեջանը, հիմա նաև՝ Թուրքիան, որևէ կերպ չեն ուզում հրաժարվել ցեղասպանության քաղաքականությունից: Եվ ես էլի ասում եմ, որ այս խնդիրն այսօր առավոտ ևս այլ լուծում չունի, քան «անջատում՝ հանուն փրկության» բանաձևի կիրառումը: Որովհետև Ադրբեջանը, հիմա նաև Թուրքիայի և ահաբեկիչների աջակցությամբ, մի խնդիր է դրել իր առաջ՝ իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղի հայության ցեղասպանություն:
«Ֆրանս24» - Կարո՞ղ եք ավելի կոնկրետ ներկայացնել, պարոն վարչապետ, թե ինչ զիջումների եք պատրաստ Դուք գնալ։ Ես Ձեզ կխնդրեի այդ ենթատեքստում անդրադառնալ նաև այսպես կոչված բուֆերային գոտուն։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Իհարկե, կարող եմ ավելի կոնկրետ: Երբ ես դարձա վարչապետ, ես նախ առաջարկեցի հետևյալ բանաձևը: Գիտեք, ինչ, անընդհատ խոսվում է զիջումների մասին: Նախ մենք պետք է հայեցակարգ ունենանք՝ հարցն ինչպե՞ս պետք է լուծվի: Եթե որևէ մեկը կարծում է, որ հայկական կողմը միակողմանի զիջումներ պետք է անի, խոսում է հայկական կողմի կապիտուլյացիայի մասին: Դա հարցի կարգավորում չէ: Ես առաջարկել եմ, որ մենք նախ հայեցակարգային մակարդակով հասկանանք լուծման բանաձևը: Եվ ասել եմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցի որևէ լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի ժողովրդի համար, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար, Ադրբեջանի ժողովրդի համար: Եվ ես բանակցային գործընթացում ներգրավված առաջին ղեկավարն եմ, ով ասում է, որ որևէ լուծում պետք է նաև հակառակ կողմի համար ընդունելի լինի: Բայց Ադրբեջանը շարունակել է իր դիրքորոշումը՝ ասելով, որ հարցի լուծումը պետք է ընդունելի լինի միայն Ադրբեջանի և Ադրբեջանի ժողովրդի համար, որը, ըստ էության, նշանակում է, որ Լեռնային Ղարաբաղը էթնիկ զտումների միջոցով հայերից պետք է մաքրվի:
«Ֆրանս24» - Շնորհակալ եմ, պարոն վարչապետ, մենք կուզենայինք Ձեզ ավելի շատ հարցեր տալ։ Սակայն, ցավոք սրտի, ժամանակակը թույլ չի տալիս։

PM: There was Neither Military Infrastructure, Nor Any Military Personnel Stationed in Those Sections of Stepanakert that Had Been Shelled
Prime Minister Nikol Pashinyan has given an interview to France 24.
Below is the transcript of the interview.
France 24 - Hello and welcome to this edition of the France 24 interview. We are joined by the Prime Minister of Armenia, Mr Nikol Pashinyan.
Mr. Prime Minister, thank you so much for agreeing to this France 24 interview in what surely are very difficult times for the region you are living in. I would like to bring up a map that you may not agree with, although it is widely circulated in the international arena. It shows your country Armenia on the left, Azerbaijan the neighboring country on the right. And what is looking like Azerbaijani territory, the disputing region of Nagorno-Karabakh which actually declared its independence back in the 90s which not a single member of the United Nations has so far recognized, not even your country, Armenia.
Recently we witnessed a very hard approach to this issue. You went to Nagorno-Karabakh and declared that the Republic of Artsakh which is another name for the Nagorno-Karabakh region is Armenia. Here again, Mr Prime Minister, not a single member of the United Nations has agreed with that statement.
Prime Minister Nikol Pashinyan - Unfortunately I cannot see the map which you posted and I cannot make any comment. As regards the statement which you refer to, it is important to know the history of the issue of Nagorno-Karabakh because in your statement you said “contested territory.”
Unfortunately at some point in time, the international media started to present the Nagorno-Karabakh issue as a territorial dispute, and the reason for that is that the history and the origin of the Nagorno-Karabakh issue have been forgotten.
Back in 1988 in the Soviet Union where there was a process of “perestroika” and democratization, the people of Karabakh were inspired by Gorbachev's reforms. They decided to restore their rights - rights that had been violated in the period of formation of the Soviet Union when as a result of Stalin's arbitrary decision, Nagorno-Karabakh with over 80% Armenian population had been annexed to Soviet Azerbaijan.
And so, in 1988 the Parliament of the Autonomous Republic of Nagorno-Karabakh adopted a decision on unification with Armenia. This was an absolutely peaceful process. I wish to highlight that back then the movement was perceived as a process of democratization in the Soviet Union.
Many in Europe were saying that the Karabakh movements ushered in the collapse of the Berlin Wall. In response to this peaceful decision in Karabakh, the Soviet Union and Soviet Azerbaijan exerted violence carrying out killings of Armenians in the towns of Sumgayit and Baku. And that is how the conflict came about.
Coming to the period when the Soviet Union collapsed, Soviet Azerbaijan declared independence from the Soviet Union, the Autonomous Republic of Nagorno-Karabakh exercised its right under the Soviet legislation which provided that if a Soviet Republic gains independence, an autonomous unit within a Soviet Republic has the right to determine its status. So that, Nagorno-Karabakh decided to declare its independence.
As regards your statement that nobody has so far recognized the independence of Karabakh, I should say that it is just the reason behind the struggle waged by the people of Nagorno-Karabakh and the people of Armenia. We want the people of Nagorno-Karabakh to be able to exercise their right to self-determination. As to why Artsakh, or Nagorno-Karabakh is Armenia. If you go to Karabakh today, you will find Armenian churches dating back to the 4th century, 5th century, 7th century, 10th century, or 13th century.
The very first Armenian school ever was created in the territory of Nagorno-Karabakh. Over 80% of the population in Karabakh has always been Armenian, and “Armenia” means “land of Armenians.” Throughout history Nagorno-Karabakh has been land of the Armenians. And I want to emphasize that this is not a territorial dispute, this is about a problem of exercising human rights, people’s rights. Now the Armenians of Nagorno-Karabakh are under an existential threat...
France 24 - Mr. Prime Minister, you mentioned the right of Nagorno Karabakh to independence. I would like to refer to the existing regulations within the framework of international law. In particular, the UN General Assembly has adopted a number of resolutions concerning Nagorno-Karabakh. You may know that it has a mention of “occupied territories,” which implies that those territories have been occupied.
Prime Minister Nikol Pashinyan - Who occupied them? If you look closely at these resolutions…
France 24 - For instance, Resolution 62243 mentions the situation in the occupied territories of Azerbaijan; obviously Azerbaijan is not occupying its own territories.
Prime Minister Nikol Pashinyan – Please let me continue. In fact, the Armenians of Nagorno-Karabakh were facing an existential danger. Before the movement has started, there was a creeping existential threat in the sense that Azerbaijan targeted the Armenian identity. At that time, the existential threat had already become a direct threat as force was being used against the Armenians of Nagorno-Karabakh. Full-scale military operations were unleashed against Nagorno-Karabakh following the declaration of independence.
Cities, villages, settlements were bombed, people did not have the opportunity to live in their apartments for about 2 years. And since there was no international power to stop this process, the people of Nagorno-Karabakh formed self-defense forces, which managed to protect them against deadly shelling and rockets.
If you look closely at the UN Security Council resolutions, you will see that they clearly state that Azerbaijan violated the ceasefire agreement, eventually lost some territories as a result of strong counteraction carried out by Nagorno-Karabakh’s self-defense forces, the local Armenian forces.
Even today, Azerbaijan does not observe the ceasefire; this can lead to serious consequences for the region as a whole, including Azerbaijan.
France 24 - Mr. Prime Minister, I would like to refer to the rhetoric used with regard to Turkey. You say that Turkey has been directly and openly supporting Azerbaijan through diplomatic and military means. You insist that Turkey has genocidal aspirations against the Armenian people. The support coming from your international partners, including Russia, is not so great. Do you think that the world does not understand the problem properly or is indifferent to it?
Prime Minister Nikol Pashinyan - First of all, let me note that many countries, including the OSCE Minsk Group Co-Chairs, have already acknowledged that Turkey is involved in the hostilities, and that Turkey has provoked these hostilities.
Second, many representatives of the international community, countries, states - Russia, Iran, France, and other countries - admit that Turkey has transferred mercenaries from Syria to Azerbaijan to launch a large-scale offensive against Nagorno-Karabakh.
I clearly say that, yes, Turkey is back to the South Caucasus 100 years later to continue its genocidal policy against the Armenians. But it has a very specific pragmatic goal, because the Armenians in the South Caucasus are the last barrier on Turkey’s way to materializing its expansionist policy to the north, east and south-east.
And all this must be viewed in the context of the policy that Turkey is pursuing in the Mediterranean, in Syria, in Iraq, in its relations with Greece, Cyprus, and the world must face this fact. I have said that if this fact is not properly assessed, Europe will have to see in Turkey at Vienna.
France 24 - Mr. Prime Minister, let me ask you one more question. Asked about the killings of civilians, President Ilham Aliyev recently accused Armenia of deploying military equipment in close vicinity of civilian settlements, which he says has led to civilian casualties. What do you feel about it?
Prime Minister Nikol Pashinyan – A video filmed by international media was posted of late which showed how Nagorno-Karabakh’s capital Stepanakert was being shelled. While closely watching those footages I noticed that there was neither military infrastructure, nor any military personnel stationed in those sections of Stepanakert that had been shelled. This is being done as part of Azerbaijan’s genocidal policy. Aliyev and Azerbaijan, just as it was the case before, continue with the policy of genocide against the Armenians of Nagorno-Karabakh, which is manifested by indiscriminate killings, deportations and ethnic cleansing. International media outlets have provided numerous proofs that the following is happening in Stepanakert: residential buildings are just being demolished to make them unfit for habitation.
And this is why we say that the Armenians of Nagorno-Karabakh are facing an existential threat. There is only one solution to this issue: the international community must recognize Nagorno- Karabakh’s right to self-determination under the principle of “remedial secession.” Artsakh cannot be left under Azerbaijan’s control. It is simply out of the question; the international community must recognize the independence of Nagorno-Karabakh. By the way, I am glad that this process has already started in Europe at the level of local self-governments, city councils. We hope that it will spread ahead.
France 24 - Mr. Prime Minister, a last question since we have too little time left. You enjoy unprecedented reputation in your country. The international community overwhelmingly welcomed the assumption of your government. Most recently, in 2018, as a result of a peaceful process known as the Velvet Revolution, you came to power. Why not use your authority and popularity in order to engage in meaningful negotiations, which, as you know, implies a compromise - territorial concessions, which is a much better option than the deaths and destruction we can see today and that we have witnessed for a few decades now?
Prime Minister Nikol Pashinyan - I tried to do so. I offered a compromise, but during the negotiation process it becomes obvious that Azerbaijan, and now Turkey, does not want to give up its policy of genocide. Yet again, I insist that this issue has no other solution than the application of the principle of “remedial secession,” because strong with the support of Turkey and international terrorists, Azerbaijan has set itself the task of committing genocide against the Armenians of Nagorno-Karabakh.
France 24 – Could you please be more specific on the concessions you are ready to make? I would ask you to refer to the so-called buffer zone in that context.
Prime Minister Nikol Pashinyan - Of course, I can be more specific. When I became Prime Minister, I first suggested the following formula. There has been a lot of talk about concessions, but we must first have a concept for the settlement of the issue. Anyone believing that the Armenian side should make unilateral concessions is just talking about the capitulation of the Armenian side. This is not a settlement. I suggested that we first trued to understand the settlement formula at the conceptual level.
And I said that any solution to the Nagorno-Karabakh conflict should be acceptable to the people of Armenia, to the people of Nagorno-Karabakh, and to the people of Azerbaijan. I was the first leader involved in the negotiation process to state that any solution should be acceptable to the other side. However, Azerbaijan insisted on its position, saying that the settlement should be acceptable only to the people of Azerbaijan, which, in fact, means that Nagorno-Karabakh must be emptied out of Armenians by means of ethnic cleansing.
France 24 - Thank you, Mr. Prime Minister, we would like to ask you more questions. But, unfortunately, time does not allow it.