ԱՄՆ պետքարտուղարը Վաշինգտոնում առանձին հանդիպումներ կանցկացնի Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ
© AFP via Getty Images
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հոկտեմբերի 23-ին Վաշինգտոնում առանձին հանդիպումներ կանցկացնի Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հետ։
Ըստ Politico կայքի, Պոմպեոն ուրբաթ առավոտյան կհանդիպի Ջեյհուն Բայրամովի, այնուհետև՝ Զոհրաբ Մնացականյանի հետ:
Aysor.am-ի հետ զրույցում ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը հաստատեց միայն տեղեկությունը, որ ԱԳ նախարարը հանդիպում է ունենալու ԱՄՆ պետքարտուղար Պոմպեոյի հետ։

© AFP via Getty Images
The foreign ministers of Azerbaijan and Armenia, two countries at war with each other, are scheduled to separately meet with Secretary of State Mike Pompeo in Washington on Friday, Politico reports.
It’s not clear whether the envoys will meet with each other or whether U.S. officials will try to convene a trilateral session.
According to Politico, Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov will meet first with Pompeo on Friday morning. Armenian Foreign Minister, Zohrab Mnatsakanyan, will meet shortly afterward with the U.S. Secretary of State.
Speaking to Aysor.am Armenia's MFA spokesperson Anna Naghdalyan only confirmed that Armenia's FM is scheduled to meet with the U.S. Secretary of State.