Հայերը կրակի տակ են` ո՞վ կօգնի. Նուբար Աֆեյան
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր, Moderna ընկերության նախագահ Նուբար Աֆեյանը արձագանքել է ղարաբաղյան հակամարտության գոտուց New York Times-ի թղթակցությանը՝ նամակ ուղարկելով թերթի խմբագրություն, փոխանցում է News.am-ը:
«Լեռնային Ղարաբաղում հայերի վրա հարձակումների սրման վերաբերյալ ձեր հոդվածը սարսափով համակեց ինձ:
Թուրքիայի աջակցությամբ Ադրբեջանի լայնածավալ ռազմական գործողությունները, մարդու իրավունքների խախտումների մասին տեղեկությունները և Ստեփանակերտում քաղաքացիական անձանց շարունակական ռմբակոծությունները վկայում են այն մասին, որ Հայոց ցեղասպանությունից հետո առաջին անգամ հայ ժողովուրդը բախվում է իրական սպառնալիքի: Անկախ նրանից, արդյոք Միացյալ Նահանգները և Ռուսաստանը բռնությունը ճնշելու համար կմիջամտեն, ամբողջ աշխարհում խոցելի մարդկանց համար հետևանքներ կան: Երբ համաշխարհային տերությունները միջամտում են, որպեսզի դադարեցնեն կատարվող դաժանությունները, դա ազդանշան է ուղարկում ագրեսորներին, որ անընդունելի է հողերի բռնակցումը կամ մարդկանց և մշակույթի ոչնչացումը:
Հիտլերը, ներկայացնելով զանգվածային ոչնչացման իր ծրագիրը, մտածում էր այն մասին, որ պատմությունը մոռանում է նման վայրագությունների մասին: Անդրադառնալով օսմանյան թուրքերի կողմից իրականացված հայերի ցեղասպանությանը՝ նա, ինչպես հայտնի է, հարց է տվել. «Ի վերջո, ո՞վ է այսօր խոսում հայերի ոչնչացման մասին»:
Մոտ 30 տարի Հայաստանը գոյություն է ունեցել որպես նոր անկախ հանրապետություն, և ամբողջ աշխարհում հայ ներգաղթյալները, նրանց թվում՝ ես, տասնամյակներ և զգալի ռեսուրսներ են ծախսել սոցիալական, տնտեսական և հումանիտար զարգացմանը նպաստելու համար, որպեսզի օգնեն Հայաստանին վերածնվել և բարգավաճել: Աղքատ երկրում, որն արդեն ծնկի է եկել համավարակի պատճառով, առաջընթացն անշեղորեն դանդաղում է:

Нубар Афеян: Армяне под огнем: кто поможет?
Соучредитель гуманитарной инициативы ''Аврора'' и президент компании Moderna Нубар Афеян отреагировал на репортаж New York Times из зоны карабахского конфликта, направив письмо в редакцию газеты, передает News.am.
''Ваш репортаж об эскалации нападений на армян в Нагорном Карабахе наполнил меня ужасом.
Крупномасштабные военные действия Азербайджана при поддержке Турции, сообщения о нарушениях прав человека и продолжающиеся бомбардировки мирного населения в Степанакерте свидетельствуют о том, что впервые после Геноцида армян армянский народ столкнулся с реальной угрозой. Независимо от того, вмешаются ли Соединенные Штаты и Россия для подавления насилия, есть последствия для уязвимых людей во всем мире. Когда мировые державы вмешиваются, чтобы остановить разворачивающиеся зверства, это посылает агрессорам сигнал о том, что аннексия земель или уничтожение людей и культуры недопустимы.
Гитлер, излагая свой план массового уничтожения, размышлял о том, что история забывает  о таких зверств. Ссылаясь на геноцид армян, совершенный турками-османами, он, как известно, задался вопросом: ''В конце концов, кто сегодня говорит об уничтожении армян?''
В течение почти 30 лет Армения существовала как новая независимая республика, и армянские иммигранты во всем мире - я в их числе - потратили десятилетия и значительные ресурсы на содействие социальному, экономическому и гуманитарному развитию, чтобы помочь Армении возродиться и процветать. В бедной стране, которая уже стоит на коленях из-за пандемии, прогресс неуклонно замедляется.