Ադրբեջանի բարբարոս վարվելակերպի ներշնչողը Թուրքիան է. ՀՀ նախագահը՝ Կանադայի գեներալ-նահանգապետին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը ծննդյան օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Կանադայի գեներալ-նահանգապետ Ժուլի Պայետին:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը համոզմունք է հայտնել, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ Հայաստանի և Կանադայի միջև փոխգործակցությունը կշարունակի զարգանալ և խորանալ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում:
Նա անդրադարձել է սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության նկատմամբ իրականացված հարձակմամբ պատերազմական գործողությունների վերսկսմանը՝ մասնավորապես նշելով. «Ինչպես գիտեք, Արցախի Հանրապետությունը ենթարկվեց Ադրբեջանի աննախադեպ ծավալի, դաժան ու անմարդկային հարձակմանը, որի թիրախը դարձան նաև խաղաղ բնակիչները և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները: Այս ամենի նպատակը մեկն է՝ մեկընդմիշտ զտել Արցախը հայությունից: Ադրբեջանի այս բարբարոս վարվելակերպի ներշնչողն ու անմիջական դերակատարն է Թուրքիան, որը նպատակասլաց փորձում է իրականացնել ավելի քան հարյուր տարի առաջ որդեգրած ծրագիրը՝ բնաջնջել հայությունը որպես ազգ:
Կանադան, որը քաջատեղյակ է այդ իրողությանը և ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, այսօր ևս գտնվեց սկզբունքային և մարդասեր՝ կասեցնելով Թուրքիային ռազմական սարքավորումներ տրամադրելու արտոնագիրը: Օգտվելով առիթից՝ երախտագիտություն եմ հայտնում Ձեզ և Կանադայի կառավարությանն այդ որոշման համար»:

The Inspirer and Direct Par-Ticipant of Azerbaijan’s Barbaric Behavior is Turkey: President’s Message to the Governor General of Canada
President Armen Sarkissian sent a congratulatory message to the Governor General of Canada Julie Payette on the occasion of her birth anniversary. President Sarkissian ex-pressed confidence that through the joint efforts Armenia and Canada will develop and deepen their cooperation in bilateral and multilateral formats.
The President noted the September 27 resumption of military aggression of Azerbaijan against the Republic of Artsakh and said in particular, “As you know, Azerbaijan has un-leashed an unprecedented in its scale, brutal and inhumane attack on the Republic of Artsakh, targeting also civilians and civilian infrastructure. All this is done with one pur-pose only: to cleanse Artsakh of Armenians once and for all. The inspirer and direct par-ticipant of Azerbaijan’s barbaric behavior is Turkey which is purposefully trying to carry out the scheme adopted more than one hundred years ago – to erase Armenians as a na-tion.
Canada, which is well-aware of the fact and recognized the Armenian Genocide, today too manifested its principled and human nature and suspended Turkey’s export permits for acquisition of military gear. I take this opportunity to express my gratitude to you and the government of Canada for that decision.”