Նախօրեին ադրբեջանական ԱԹՍ է փորձել մտնել Սյունիքի տարածք, սակայն ոչնչացվել է. Արտակ Դավթյան
Ադրբեջանն արդեն հարվածներ հասցրել է Հայաստանի տարածքում զինվորական ենթակառուցվածքների որոշակի տարրերի, որի մասին բարձրաձայնվել է: Այս մասին «Ազատության» հետ զրույցում նշել է Ռազմարդյունաբերության կոմիտեի նախագահ Արտակ Դավթյանը, ով այս օրերին համակարգում է Սյունիքում պաշտպանական աշխատանքները, փոխանցում է News.am-ը:
«Նախօրեին Սյունիքում աշխատել են մեր հակաօդային պաշտպանության միջոցները, իրենք փորձել էին անօդաչու թռչող սարքով մուտք գործել Հայաստանի տարածք, ոչնչացվել են, դրանով հարցը ավարտվել է: Սա առաջին դեպքը չէ: Մեր ՀՕՊ համակարգերը բավականին արդյունավետ աշխատում են, չնայած, հակառակորդն էլ արդեն դասեր է քաղել եւ փորձում է այլ հնարքներ օգտագործել, որպեսզի կատարի իր խնդիրը եւ չխոցվի»,-ասաց նա:
Արտակ Դավյթանի խոսքով, Սյունիքի մարզում հակառակորդը փորձում է վարել հետախուզություն, որ հասկանա, թե ինչքանով է Հայաստանն աջակցում Արցախին մարտական գործողությունների ժամանակ, նաեւ այլ ռազմական նպատակներ է հետապնդում, դրա համար ակտիվ հետախուզություն է իրականացնում:

Azerbaijan Drone Tried to Enter Armenia’s Syunik but Was Destroyed: Artak Davtyan
Azerbaijan has already struck at certain elements of military infrastructure in the territory of Armenia, and this has been voiced. Military-Industrial Committee chairman Artak Davtyan, who is currently coordinating the defense work in Syunik Province, on Wednesday stated this in a conversation with RFE/RL, News.am reports.
"Yesterday our air defense means worked in Syunik, they [Azerbaijani armed forces] had tried to enter the territory of Armenia by a drone, they were destroyed; that ended the issue. [But] this is not the first case. Our air defense systems work quite effectively, although the adversary has already learned lessons and is trying to use other tricks to accomplish its task and not be hit," he said.
According to Davtyan, the adversary is trying to gather intelligence in Syunik to find out to what extent Armenia assists Artsakh (Nagorno-Karabakh) during the current hostilities, as well as pursues some other military goals, and that is why it is actively conducting intelligence work.