Նախօրեին ադրբեջանական ԱԹՍ է փորձել մտնել Սյունիքի տարածք, սակայն ոչնչացվել է. Արտակ Դավթյան
Ադրբեջանն արդեն հարվածներ հասցրել է Հայաստանի տարածքում զինվորական ենթակառուցվածքների որոշակի տարրերի, որի մասին բարձրաձայնվել է: Այս մասին «Ազատության» հետ զրույցում նշել է Ռազմարդյունաբերության կոմիտեի նախագահ Արտակ Դավթյանը, ով այս օրերին համակարգում է Սյունիքում պաշտպանական աշխատանքները, փոխանցում է News.am-ը:
«Նախօրեին Սյունիքում աշխատել են մեր հակաօդային պաշտպանության միջոցները, իրենք փորձել էին անօդաչու թռչող սարքով մուտք գործել Հայաստանի տարածք, ոչնչացվել են, դրանով հարցը ավարտվել է: Սա առաջին դեպքը չէ: Մեր ՀՕՊ համակարգերը բավականին արդյունավետ աշխատում են, չնայած, հակառակորդն էլ արդեն դասեր է քաղել եւ փորձում է այլ հնարքներ օգտագործել, որպեսզի կատարի իր խնդիրը եւ չխոցվի»,-ասաց նա:
Արտակ Դավյթանի խոսքով, Սյունիքի մարզում հակառակորդը փորձում է վարել հետախուզություն, որ հասկանա, թե ինչքանով է Հայաստանն աջակցում Արցախին մարտական գործողությունների ժամանակ, նաեւ այլ ռազմական նպատակներ է հետապնդում, դրա համար ակտիվ հետախուզություն է իրականացնում:

Противник пытался заслать на территорию Армении БПЛА, дрон обнаружен и уничтожен: Давтян
Азербайджан уже нанес удары по определенным элементам военной инфраструктуры на территории Армении, об этом говорилось. Об этом радиостанции ''Свобода'' сказал председатель Комитета военной промышленности Артак Давтян, который в эти дни координирует оборонные работы в Сюнике, передает News.am.
''Накануне в Сюнике работали наши средства противовоздушной обороны. Противник пытался заслать на территорию Армении БПЛА. Беспилотник обнаружен и уничтожен. Это не первый случай.  Наши системы ПВО работают достаточно эффективно, хотя противник уже извлек уроки и пытается использовать другие приемы, чтобы выполнить свою задачу и не потерять технику'', - сказал он.
По словам Артака Давтяна, в Сюникской области противник пытается вести разведку, чтобы понять, насколько Армения поддерживает Арцах во время боевых действий, преследует и другие военные цели.