Մոսկվայում կայացել է Մնացականյան-Լավրով հանդիպումը
Ի շարունակումն ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ ունեցած հեռախոսազրույցների և ԼՂ հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունների դադարեցմանն ուղղված Ռուսաստանի միջնորդությամբ տարվող աշխատանքների՝ հոկտեմբերի 21-ին Մոսկվայում տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ:
Հանդիպման օրակարգում էին ԼՂ համակարտության գոտում օպերատիվ իրադրության և կրակի դադարեցման համաձայնությունների կատարման հարցերը։
Բարձր գնահատելով Ռուսաստանի և նախագահ Պուտինի անմիջական ջանքերը կրակի դադարեցման վերաբերյալ պայմանավորվածությունների ձեռքբերման գործում` Նախարար Մնացականյանը փաստեց, որ ձեռքբերված համաձայնությունները մնում են թղթի վրա Ադրբեջանի ուխտադրուժ կեցվածքի և իրավիճակի ապակայունացմանը միտված քայլերի հետևանքով։
Վերահաստատելով Հայաստանի հավատարմությունը կրակի դադարեցման շուրջ հոկտեմբերի 10-ի Մոսկովյան համատեղ հայտարարությամբ և հոկտեմբերի 17-ի հայտարարությամբ ստանձնած հանձնառություններին՝ նախարար Մնացականյանը որպես առաջնահերթ նպատակ ընդգծեց վերիֆիկացիոն մեխանիզմներով պահպանվող կայուն հրադադարի հաստատումը:

Zohrab Mnatsakanyan Met With Foreign Minister of RF Sergey Lavrov
On October 21, following the phone conversations of Russian President Vladimir Putin with the leaders of Armenia and Azerbaijan, as well as the mediation efforts of Russia aimed at ceasing hostilities in Nagorno-Karabakh conflict zone, the meeting was held in Moscow between the Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan and Foreign Minister of Russia Sergey Lavrov.
The agenda of the meeting included the issues of the situation on the ground in Nagorno-Karabakh conflict zone and the implementation of the agreements on the cessation of hostilities.
Highly appreciating direct efforts of Russia and President Putin in reaching agreements on cessation of hostilities, Minister Mnatsakanyan stated that the achieved agreements remain on paper due to Azerbaijan’s treacherous stance and the steps aimed at destabilising the situation.
Reiterating Armenia’s commitment to the agreements on the cessation of hostilities reached in Moscow on October 10 and October 17 through joint statements, Minister Mnatsakanyan underlined the establishment of a sustainable ceasefire maintained through verification mechanisms as a primary goal.