Հրադադարը բացարձակ անհրաժեշտություն է, իսկ Թուրքիան պետք է դուրս գա այս հակամարտությունից. Արմեն Սարգսյան
Աշխատանքային այցով Բրյուսելում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հանդիպել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ:
Հայաստանի նախագահը մանրամասնորեն անդրադարձել է սեպտեմբերի 27-ից սկսած՝ Արցախի Հանրապետության նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ ռազմական ագրեսիային, դրանում Թուրքիայի ներգրավվածությանն ու ռազմաքաղաքական օժանդակությանը:
«Սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը որոշեց հրաժարվել խաղաղ բանակցային գործընթացից և պատերազմ սանձազերծել, իսկ Թուրքիան նրան լիակատար քաղաքական, դիվանագիտական, ռազմական աջակցություն է ցուցաբերում»,-նշել է նախագահ Սարգսյանը:
«Բռնությունը Լեռնային Ղարաբաղում պետք է դադարեցվի»,-ասել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը: Նա հետաքրքրվել է հակամարտության համատեքստում տեղի ունեցող տարածաշրջանային զարգացումներով։ Հայաստանի նախագահը հանգամանորեն ներկայացրել է իրավիճակը՝ նշելով, որ Թուրքիայի քաղաքականությունը տարածաշրջանում ապակայունացնող է և լուրջ սպառնալիք՝ տարածաշրջանի կայունության ու անվտանգության համար։
Զրուցակիցներն իրենց խորը մտահոգությունն են հայտնել շարունակվող ռազմական գործողությունների առնչությամբ, ինչը կարող է հանգեցնել մեծ հումանիտար աղետի։ Շառլ Միշելն ասել է, որ պետք է հարգել հրադադարը և առանց նախապայմանների վերադառնալ բանակցային սեղան:
Նախագահ Սարգսյանը շատ կարեւոր է համարել, որ միջազգային գործընկերներն ամբողջությամբ հասկանան հակամարտություն էությունը և պատերազմը դադարեցնելու հստակ կոչ հնչեցնեն։ «Հրադադարը բացարձակ անհրաժեշտություն է, իսկ Թուրքիան պետք է դուրս գա այս հակամարտությունից»,-ընդգծել է Հայաստանի նախագահը:

Перемирие – абсолютная необходимость, а Турция должна выйти из этого конфликт: президент Армении
Находящийся в Брюсселе с рабочим визитом президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня встретился с председателем Европейского Совета Шарлем Мишелем.
Президент Армении подробно рассказал о развязанной с 27 сентября Азербайджаном в отношении Республики Арцах широкомасштабной военной агрессии, о вовлечённости в нее Турции и оказании ею военно-политической помощи.
"27 сентября Азербайджан решил отказаться от процесса мирных переговоров и развязать войну, а Турция оказывает ему полноценное политическое, дипломатическое военное содействие",- отметил президент Саркисян.
"Насилие в Нагорном Карабахе должно быть прекращено", - сказал председатель Европейского Совета Шарль Мишель. Он поинтересовался региональными развитиями, имеющими место в контексте конфликта. Президент Армении обстоятельно представил ситуацию, отметив, что политика Турции в регионе дестабилизирующая и представляет серьёзную угрозу региональной стабильности и безопасности.
Собеседники высказали свою глубокую озабоченность в связи с продолжающимися военными действиями, что может привести к большой гуманитарной катастрофе. Шарль Мишель сказал, что нужно соблюдать перемирие и без предусловий вернуться за стол переговоров.
Президент Саркисян счел очень важным, чтобы международные партнеры полностью поняли суть конфликта и выступили с четким призывом прекратить войну. "Перемирие – абсолютная необходимость, а Турция должна выйти из этого конфликта", - подчеркнул президент Армении.