Աբխազիայի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները միացել են Արցախը ճանաչելու պահանջներին
Աբխազիայի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները հանդես են եկել կոչով՝ ղարաբաղյան հակամարտության գոտում շարունակվող ռազմական գործողությունների կապակցությամբ, փոխանցում է News.am-ը:
«Ամբողջ աշխարհը տագնապով և մտահոգությամբ հետևում է ղարաբաղյան հակամարտության գոտուց զինվորականների և խաղաղ բնակիչների մահվան մասին ճնշող լուրերին: Զոհված զինվորների մեծ մասը երիտասարդներ են, որոնք հազիվ 20 տարեկան են:
Մեր օրերում տեղի ունեցող պատերազմում ամենաթանկ մարդկանց կորցրած հայ և ադրբեջանական ընտանիքների ողբերգությունը ստիպում է մեզ վերադառնալ 30 տարի առաջ, երբ հեռանում էր հսկայական խորհրդային կայսրությունը: Ակնհայտ է, որ և ղարաբաղյան, և վրաց-հարավօսական, և վրաց-աբխազական հակամարտությունները Խորհրդային Միության փլուզման անավարտ գործընթացի արդյունք են: Սակայն, չնայած ԽՍՀՄ փլուզմանը, նախկին խորհրդային ժողովուրդների վարկանիշը շարունակում է գործել. Ոմանք արժանի են ազատության և անկախության, իսկ մյուսները՝ ոչ, նույնիսկ եթե նրանք ագրեսիայի զոհ են դարձել:
Ցավոք, հենց այս մոտեցումն է, որը իրականում սահմանափակված է բոլշևիկների ավտոմատացման շրջանակներում, գերակշռում է միջազգային միջնորդության մեջ: Աշխարհի առաջատար երկրները պաշտոնապես ձեռնամուխ են եղել հակամարտությունների լուծմանը` հույս նեշնչելով տարբեր կողմերում տառապող մարդկանց, սակայն իրականում դրանք նպաստում են հակամարտությունների սառեցմանը, քանի որ արյունալի պատերազմներից հետո նախկին ստալինյան սահմաններում «տարածքային ամբողջականությունը» անհնար է վերականգնել։ Հարավային Կովկասում ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման միջոցով հակամարտության կարգավորման ուղին մերժվում է՝ չնայած գոյություն ունեցող համաշխարհային նախադեպերին, օրինակ՝ Կոսովոյի:
Այս առումով ցուցաբերված համառությունն իրականում դադարեցնում է ողջ տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության և համագործակցությանն ուղղված ժամանակակից իրողությունների վրա հիմնված բանական ուղու որոնումը:
Մեր ժամանակների ականավոր իրավապաշտպան Անդրեյ Սախարովը ժամանակին նախազգուշացնում էր «փոքր կայսրությունների» պահպանման վնասակար բնույթի մասին և կոչ էր անում բոլոր խորհրդային հանրապետություններին՝ անկախ նրանց քաղաքական կարգավիճակից, տրամադրել հավասար քաղաքական իրավունքներ՝ իրենց ճակատագիրն իրնքնուրույն որոշելու համար: Սախարովի կառուցողական և արդարացի մոտեցումն անտեսելու արդյունքում պատերազմից փրկված և հսկայական զոհեր տված ժողովուրդները հաճախ մնում են մեկուսացված և հեռացվում են բանակցային գործընթացից:
Ընդ որում, «տարածքային ամբողջականություն» ֆետիշի զոհ են դառնում բոլորը՝ անկախ նրանից, թե հակամարտության որ կողմում են, ուստի նոր իրողությունների հերքումը խոչընդոտում է ոչ միայն չճանաչված և մասնակի ճանաչված հանրապետությունների, այլ նաև միջազգայնորեն ճանաչված երկրների ազատ զարգացմանը:
Այսօր ականատես ենք լինում, թե ինչ ուժով կրկին բռնկվեց Ղարաբաղում պատերազմը, և որքան արագ է տեղի ունենում ռազմական գործողությունների ինտերնացիոնալացումը, հակամարտությանը նոր տարածաշրջանային խաղացողների ներգրավումը, ինչը հղի է աղետի գոտու ընդլայնմամբ: Այդ պայմաններում միջազգային ազդեցության բոլոր միջոցները պետք է ուղղվեն մարտական գործողությունների անհապաղ դադարեցմանը:
Միջազգային հանրությունը միջոցներ և մեխանիզմներ ունի՝ խթանելու խաղաղ գործընթացը:
Հանուն անվերջանալի պատերազմում զոհվող հայերի և ադրբեջանցիների փրկման՝ անհրաժեշտ է անհապաղ սկսել բանակցությունները, որոնց անպայման պետք է մասնակցի Ղարաբաղը: Առանց հակամարտող կողմերի երկխոսության բանակցությունները դառնում են ոչ լիարժեք և անհեռանկարային:
Անթույլատրելի է, որ հակամարտության կողմերից մեկը զրկվի ձայնի իրավունքից: Այդ պատճառով ամբողջ աշխարհում սկսել են հաճախ հնչել Ղարաբաղի անկախությունը ճանաչելու կոչեր: Մենք միանում ենք այդ պահանջներին:
Ընդ որում, մենք հասկանում ենք, որ ճանաչմանը կհետևի բանակցային գործընթացի շրջանակում կուտակված մի շարք վիճելի հարցերի քննարկում: Հարավային Կովկասում հակամարտության կարգավորման գործընթացում ներգրավված բոլոր կողմերը պետք է գիտակցեն խորհրդային Անդրկովկասի ֆանտոմների արհեստական աջակցության իրենց պատասխանատվությունը:
Հանուն կյանքերի, որոնք դեռ կարելի է փրկել, մենք դիմում ենք բոլոր երկրներին և կազմակերպություններին, որոնցից այսօր կախված է Հարավային Կովկասի ժողովուրդների ճակատագիրը: Մենք կոչ ենք անում չխոչընդոտել պատմության բնական ընթացքին՝ հանուն Կովկասում զարգացման ու խաղաղության»:
Դիմումն ուղարկվել է ՄԱԿ-ի ԱԽ, Եվրոպայի խորհուրդ, Եվրախորհրդարան և Հարավային Կովկասում ԵՄ-ի հատուկ ներկայացուցչություն:

Представители гражданского общества Абхазии присоединились к требованиям признать Арцах
Представители гражданского общества Абхазии  выступили с обращением в связи с непрекращающимися военными действиями в зоне карабахского конфликта, передает News.am.
''Весь мир c тревогой и обеспокоенностью следит за поступающими из зоны Карабахского конфликта гнетущими новостями о гибели военных и мирных жителей. Большинство погибших солдат – молодые люди, которым едва исполнилось 20 лет.
Происходящая в наши дни трагедия армянских и азербайджанских семей, теряющих самых дорогих людей в войне, заставляет вернуться на 30 лет назад, когда уходила в прошлое громадная советская империя. Очевидно, что и карабахский, и грузино-югоосетинский, и грузино-абхазский конфликты стали результатом незавершившегося процесса распада Советского Союза. Однако, несмотря на крушение СССР, до сих пор продолжает действовать ранжирование бывших советских народов: одни заслуживают свободу и независимость, а другие – нет, даже если они стали жертвой агрессии.
К сожалению, именно такой подход, фактически ограниченный рамками большевистской автономизации, доминирует в международном посредничестве. Ведущие страны мира формально взялись за решение конфликтов, вселив надежду в страдающих по разные стороны людей, однако, на самом деле, они способствуют заморозке конфликтов, поскольку после кровопролитных войн восстановить ''территориальную целостность'' в бывших сталинских границах невозможно. Путь к разрешению конфликта через признание права на самоопределение на Южном Кавказе отвергается, несмотря на существующие в мире прецеденты, например, Косово.
Проявляемое в этом отношении упорство фактически останавливает поиск рационального, основанного на современных реалиях пути к долгосрочному миру и сотрудничеству во всем регионе.
Выдающийся правозащитник современности Андрей Сахаров в свое время предупреждал о пагубности сохранения ''малых империй'' и призывал предоставить всем советским республикам, независимо от политического статуса, равные политические права для самостоятельного решения своей судьбы. В результате игнорирования сахаровского конструктивного и справедливого подхода, народы, пережившие войну и понесшие огромные жертвы, часто остаются в изоляции и исключаются из переговорного процесса.
При этом, жертвами фетиша ''территориальной целостности'' становятся все люди, вне зависимости от того, по какую сторону конфликта они проживают, поскольку отрицание новых реалий препятствует свободному развитию не только непризнанных и частично признанных республик, но и стран с широким международным признанием.
Сегодня мы видим, с какой силой вновь вспыхнула война в Карабахе, и как быстро происходит интернационализация военных действий, втягивание в конфликт новых региональных игроков, что чревато расширением зоны бедствия далеко за пределы локального конфликта. В этих условиях все средства международного влияния должны быть направлены на немедленное прекращение боевых действий.
У международного сообщества есть средства и механизмы для стимулирования продуктивного мирного процесса, прежде всего экономические и политические санкции, которые часто и широко используются в менее критических ситуациях.
Во имя спасения и армян, и азербайджанцев, гибнущих в этой бесконечной войне, необходимо незамедлительно начать переговоры, в которых обязательно должен участвовать Карабах. Без диалога конфликтующих сторон переговоры становятся неполноценными и бесперспективными, неспособными привести к взаимопониманию и миру.
Недопустимо, чтобы одна из сторон конфликта была лишена права голоса. Поэтому все чаще и чаще во всем мире стали звучать требования о признании независимости Карабаха. Мы присоединяем свой голос к этим требованиям!
При этом, мы понимаем, что вслед за признанием должно последовать обсуждение многих накопившихся спорных вопросов в рамках переговорного процесса, который должен быть поддержан всем миром и продолжаться до достижения взаимоприемлемого решения.     Все, кто вовлечен в процессы урегулирования конфликтов на Южном Кавказе, должны осознать свою ответственность за искусственное поддержание фантомов советского Закавказья, требующих все новых и новых жертв.
Ради жизней, которые еще можно спасти, мы обращаемся ко всем странам и организациям, от которых сегодня зависит судьба народов Южного Кавказа с призывом – не препятствовать естественному ходу истории во имя обновления, развития и мира на Кавказе!''
Обращение направлено Совбезу ООН, Совету Европы, Европарламенту и офис спецпредставителя ЕС на Южном Кавказе.