ԵՏՀ-ն կքննարկի Թուրքիան ԵԱՏՄ սակագնային արտոնությունների համակարգից օգտվող երկրների ցանկից հանելու հարցը
Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի նախաձեռնությամբ` առաջիկա Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի նիստի օրակարգում կընդգրկվի և կքննարկվի մի շարք երկրներ, այդ թվում՝ Թուրքիան, ԵԱՏՄ սակագնային արտոնությունների միասնական համակարգից օգտվող երկրների ցանկից հանելու վերաբերյալ հարցը։
Համաձայն Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրի 36-րդ հոդվածի՝ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների կողմից տրամադրվում են սակագնային արտոնություններ զարգացող և առավել թույլ զարգացած երկրների ծագում ունեցող ապրանքների նկատմամբ։ Արտոնություններից օգտվող երկրների ցանկերը հաստատվել են 2009 թվականին Մաքսային միության Հանձնաժողովի որոշմամբ։ Ներկայումս արտոնություններից օգտվում են թվով 103 երկրներ:

EEC to Discuss the Proposal to Expel Turkey from List of Countries Using EAEU Tariff Privileges System
By the initiative of Mher Grigoryan, the Deputy Prime Minister of Armenia, the proposal to expel some countries, including Turkey, from the list of states that are granted preferential terms of trade with the members of EAEU, will be included in the Agenda of the upcoming EEC Council session.
In accordance with the article 36 EEU-member states provide preferential tariffs for imports of goods originated from number of developing or least developed states. The countries listed herein are granted the terms of trade stipulated by decision of the Customs union of 2009. At present, there are 103 countries enjoying the above regime.