Ոչ պաշտոնական տվյալներով Ադրբեջանն ունի մինչև 10 հազար սպանված. ՊՆ (տեսանյութ)
Ադրբեջանի բանակն այս պահին, ոչ պաշտոնական աղբյուրների տվյալներով, ունի մինչև 10 հազար սպանված և շատ ավելի մեծ քանակով վիրավորներ: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը տեսանյութ է հրապարակել այն մասին, թե ինչպես են ադրբեջանցի օգտատերերը փորձում տեղեկություն գտնել սպանվածների վերաբերյալ, որոնց անունները թաքցնում Ադրբեջանի ռազմա-քաղաքական ղեկավարությունը, փոխանցում է «Արմենպրես»-ը:
«Չնայած հանգամանքին, որ Ադրբեջանի իշխանությունները պետական մակարդակով փակել են Արցախյան պատերազմի ընթացքում իրենց կորուստների մասին տվյալները, սպանվածների թիվն այնքան մեծ է, որ պայքարել այդ տեղեկատվության դեմ, այլևս անհնար է դառնում: Համացանցում տարբեր հարթակներ են բացվում, որտեղ անհատ օգտատերերը փորձում են տեղեկատվություն հայթայթել այդ կորուստների մասին ու հրապարակայնացնել դրանք: Ոչ պաշտոնական աղբյուրներում նշվում է, որ ադրբեջանական բանակն այս պահին կարող է մինչև 10 հազար սպանված ունենալ, իսկ վիրավորների քանակը շատ ավելի մեծ է»,- ասված է ՊՆ տարածած տեսանյութում:
Այդպիսի հարթակներից մեկում տեղադրված ադրբեջանական բանակի սպանված զինվորականների մեջ բավական մեծ թիվ են կազմում օդաչուները: Նրանք առնվազն մի քանի տասնյակ են, ինչն ապացուցում է հայկական կողմի պնդումները՝ ադրբեջանական օդուժի, մասնավորապես մարտական ինքնաթիռների հաջող խոցումների մասին:
«Ահռելի քանակ են կազմում նաև հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների սպանված մարտիկների լուսանկարները, սա նույնպես օրինաչափ է, քանի որ հարձակողական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական բանակի ղեկավարությունն առաջին գիծ է մղում հիմնականում հենց այդ ստորաբաժանումներին այն պարզ պատճառով, որ սովորական հետևակի կարողություններին, ըստ ամենայնի, այնքան էլ չի վստահում: Մեծ թիվ են կազմում նաև հրամանատարները, հաշվի առնելով, որ Արցախի ՊԲ գործողությունների արդյունքում ոչնչացվել են ադրբեջանական ամբողջական ստորաբաժանումներ, մեծ թվով հրամանատարների առկայությունն առավել քան սպասելի է»,- նշվում է տեսանյութում:
Պաշտպանության նախարարությունը նշում է, որ նման հարթակների առկայությունը և դրանց արագ տարածումն ադրբեջանցի օգտատերերի շրջանում, վկայում է, որ ադրբեջանական հանրության մոտ մեծ դժգոհություն է հասունանում կապված բանակի ահռելի կորուստների ու դրա վերաբերյալ տեղեկատվությունը թաքցնելու հետ:
«Հատկանշական է, որ զոհվածների ոչ պաշտոնական ֆոտոշարքում հայտնվում են նրանք, որոնք օրեր առաջ տեսանյութեր էին հրապարակում՝ իբր գրավված տարածքներից իրենց ողջույնն են ուղարկում Ադրբեջանի միապետին»,- նշվում է ՊՆ տարածած տեսանյութում:
Պաշտպանության նախարարությունը ևս մեկ անգամ նշում է, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը չի փորձում մարտադաշտից դուրս բերել իր սպանվածների մարմինները, ինչը դրանց մեծ թիվը, ինչպես նաև դրանց շարքերում թուրք զինծառայողների ու սիրիացի ահաբեկիչների առկայությունը թաքցնելու լավագույն միջոցն է:

По неофициальным данным, у Азербайджана до 10 000 убитых: МО Армении
На данный момент армия Азербайджана, по данным неофициальных источников, имеет до 10 000 убитых и намного больше раненых. Как сообщает «Арменпресс», Министерство обороны Армении опубликовало видеоматериал, как азербайджанские пользователи пытаются найти информацию об убитых, имена которых скрывают военно-политическое руководство Азербайджана.
Несмотря на то, что власти Азербайджана скрывают данные о своих потерях в Арцахской войне на государственном уровне, количество убитых настолько велико, что скрывать эту информацию невозможно. В Интернете существуют различные платформы, на которых отдельные пользователи пытаются найти информацию об этих потерях и опубликовать ее. "По неофициальным источникам, в азербайджанской армии на данный момент погибло до 10 000 человек, а раненых намного больше", - говорится в комментарии к видеоматериалу, опубликованному Министерством обороны.
Большинство убитых азербайджанских военных, имена которых опубликованы на одной из таких платформ, являются летчиками. Их не менее нескольких десятков, что подтверждается заявлениями армянской стороны об успешных ударах азербайджанской авиации, в частности, истребителей.
"Есть огромное количество фотографий убитых бойцов спецназа, это нормально, потому что в ходе наступательных операций руководство азербайджанской армии помещает их на передовой. В основном именно эти части просто потому, что не верит в возможности обычной пехоты. Командиров тоже много, с учетом того, что в результате действий Армии обороны Арцаха были уничтожены целые азербайджанские части, присутствие большого количества командиров больше, чем ожидалось", - говорится в видеоматериале.
Министерство обороны Армении отмечает, что наличие подобных платформ и их быстрое распространение среди азербайджанских пользователей свидетельствует о том, что в азербайджанском обществе назревает большое недовольство в связи с огромными потерями армии и сокрытием информации об этом.
"Примечательно, что в неофициально опубликованных фотографиях погибших оказываются те, кто несколько дней назад публиковал видеоматериалы о том, что с захваченных территорий они посылают свое привет монарху Азербайджана", - говорится в видеоматериале.
Министерство обороны Армении еще раз отмечает, что руководство Азербайджана даже не пытается вынести с поля боя тела своих убитых, что является лучшим способом скрыть их количество, а также присутствие в их рядах турецких военнослужащих и сирийских террористов.
С 27 сентября Азербайджан, используя весь свой арсенал, при поддержке Турции начал военные действия, направленные против Арцаха. Огонь ведется даже в направлении мирного населения как в Арцахе, так и в Армении. Есть подтвержденная информация, что в вооруженных силах Азербайджана против армянской стороны воюют и наемники, переброшенные Турцией из Сирии.