ԻԻՀ-ն որևէ կերպ չի հանդուրժի ագրեսիայի դրսևորում իր սահմաններին և իր տարածքում. Ռուսաստանում Իրանի դեսպան
Թեհրանն ուշադրությամբ հետևում է Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողություններին և չի հանդուրժի ագրեսիան իր սահմաններում կամ տարածքներում, РИА Новости-ի հետ զրույցում հայտարարել է ՌԴ-ում Իրանի դեսպան Քազեմ Ջալալին:
Իրանական ԶԼՄ-ները հոկտեմբերի 20-ին հաղորդել էին, որ անօդաչուն ընկել է Իրանի սահմանային տարածքում՝ ղարաբաղյան հակամարտության գոտուց: Մինչ այդ Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել էր, որ Ղարաբաղում մարտերի պատճառով ութ արկ է ընկել սահմանային տարածքում գտնվող տներին:
«Մեր երկրի սահմանամերձ շրջաններում գործունեությունը լրջորեն և ուշադիր վերահսկվում է Իրանի Իսլամական Հանրապետության կողմից, և այդ կապակցությամբ տարածաշրջանում հակամարտող կողմերից մեկի ագրեսիան մեր երկրի տարածքում անընդունելի է, մենք լրջորեն նրանց նախազգուշացրել ենք անհրաժեշտ զգուշության մասին», - ասել է Ջալալին:
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը որևէ կերպ չի հանդուրժի ագրեսիայի դրսևորում իր սահմաններին և իր տարածքում», - նշել է դիվանագետը:

Иран на фоне боев в Карабахе не потерпит нарушения границ, заявил посол Ирана в РФ
Тегеран внимательно следит за боевыми действиями в Нагорном Карабахе, не потерпит агрессии на своих границах или территории, заявил в интервью РИА Новости посол Ирана в РФ Казем Джалали.
Иранские СМИ 20 октября сообщили, что беспилотник упал на приграничную территорию Ирана из зоны карабахского конфликта. До этого в МИД Ирана заявили, что из-за боев в Карабахе в дома в приграничном районе попали восемь зарядов.
"Активность в приграничных районах нашей страны серьезно и внимательно отслеживается Исламской Республикой Иран, и в этой связи, объявляя неприемлемой агрессию любой из конфликтующих сторон в регионе на территорию нашей страны, серьезным образом предупреждаем их о необходимой предосторожности", - сказал Джалали.
Посол подчеркнул, что Иран находится в "тесном и серьезном контакте со всеми сторонами".
"Исламская Республика Иран никоим образом не потерпит агрессии на своих границах и на своей территории. Во время недавних событий между Азербайджаном и Арменией мы заявили обеим сторонам, что любой, кто не соблюдает этот принцип, будет полностью отвергнут", - отметил дипломат.
По его словам, "в некоторых областях обороны Иран достиг самодостаточности и даже экспортных возможностей".
"И если почувствуем необходимость, то обязательно будут приняты необходимые меры", - резюмировал глава дипмиссии.