Ադամ Շիֆը ԱՄՆ-ին կոչ է արել ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը
ԱՄՆ-ի կոնգրեսական Ադամ Շիֆը իր ֆեյսբուքի էջում հրապարակած ուղերձով ԱՄՆ-ին կոչ է անում ճանաչել Արցախի Հանրապետության անկախությունը, փոխանցում է Panorama.am:
«Ավելի քան մեկ ամիս է, ինչ Ադրբեջանն ու Թուրքիան պատերազմ են մղում Արցախի դեմ՝ գնդակոծելով խաղաղ բնակիչներ, եկեղեցիներ, կատարելով հնարավոր բոլոր ռազմական հանցագործություններ: Ավելի քան 800 զինվոր է զոհվել Ադրբեջանի կողմից հարձակումների դեմ պայքարում, նաև տասնյակ խաղաղ բնակիչներ  են զոհվել: Ըստ հաշվարկների, Արցախի քաղաքացիական բնակչության կեսից ավելին տեղահանվել է՝ ռմբահարման պատճառով ձմռան ընդառաջ քնում են մեքենաներում կամ բաց դաշտերում:
Ես պաշտոնապես կոչ եմ անում Միացյալ Նահանգներին ճանաչել անկախ Արցախի Հանրապետությունը:
Չի կարելի թույլ տալ, որ պատմությունը կրկնվի: Եթե Ադրբեջանը և Թուրքիան որոշեցին պատերազմ վարել, ապա ԱՄՆ-ը, Մինսկի խումբը և միջազգային հանրությունը պետք է հասկացնել, որ նրանք կուշանան իրենց նպատակներում: Ալիևին և Էրդողանին պետք է հստակ ասել, որ եթե նրանք շարունակեն այս պատերազմը, ապա դա հետևանքներ կունենա: Միացյալ Նահանգներն անգործ չի մնա:

Я официально призываю США признать независимую Республику Арцах: конгрессмен Адам Шифф
Влиятельный американский конгрессмен Адам Шифф на своей странице в соцсети Facebook призвал США признать независимость Республики Арцах, передает Panorama.am.
"Более месяца, как Азербайджан и Турция ведут войну в Арцахе, обстреливают мирных жителей, церкви и совершают всевозможные военные преступления. При отражении атак Азербайджана погибли более 800 военнослужащих, десятки мирных жителей погибли. По подсчетам, свыше половины мирного населения Арцаха были переселены, по причине обстрелов они спят в машинах или на открытых полях, а ведь приближается зима.
Я официально призываю США признать независимую Республику Арцах.
Нельзя позволить, чтобы история повторилась. Если Азербайджан и Турция решили вести войну, то США, Минская группа и международное сообщество должны ясно дать понять, что они не добьются своих целей. Алиеву и Эрдогану нужно дать понять, что, если они продолжат эту войну, то будут последствия. США не будут стоять в стороне.