Հույս ունեմ, որ Մոսկվան այս անգամ էլ իր վճռական խոսքով կկասեցնի երրորդ պատերազմը Արցախի դեմ. Պարգև Սրբազանի կոչը
Արդեն մեկ ամիս է, որ դաժան պատերազմ է գնում Արցախում: Այս մասին իր ուղերձում նշել է Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը:
Ինչպես փոխանցում է News.am-ը՝ նա, մասնավորապես, նշել է. «Թուրքիան իր ամբողջական ուժով ներգրավվել է պատերազմում և սատարում է Ադրբեջանին: Մոտ 4 հազար միջազգային ահաբեկիչներ է ուղարկել այս տարածք և հիմա էլ 1200 հատուկ ծառայողներ է ուղարկել, որոնք լեռնային, անտառային մասնագետներ են:
Ես դիմում եմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարներին՝ պարոն Մակրոնին, պարոն Թրամփին ու պարոն Պուտինին, որ իրենց վճռական ձայնը բարձրացնեն և կանգնեցնեն  այս նոր ցեղասպանությունը:100 տարի անց Թուրքիան փորձում է երկրորդ ցեղասպանությունը կատարել այստեղ: Ինչպես 1988-1990 թվականներին Սուգայիթում, Բաքվում Ադրբեջանը փորձեց ցեղասպանություն անել հայության նկատմամբ:
Պարոն Էրդողանն ունի մեծ երազանք՝ նեոօսմանիկ կայսրություն ստեղծել՝ պանթուրանիկ, Թուրքիայից մինչև Չինաստան: Այդ ճանապարհի վրա Հայաստանն ու Արցախն են, նա կամենում է մաքրել հայությունն այս տարածքից, ճանապարհ հարթել դեպի հյուսիսային Կովկաս, Կասպից ծովի հյուսիսային մասը, և այդտեղով մտնել Միջին Ասիա, այնտեղից էլ գնալ Չինաստան:
Ես դիմում եմ նաև աշխարհի բոլոր ղեկավարներին, բոլոր կրոնապետներին, քաղաքագետներին, բարի կամք ունեցող մարդկանց, որ իրենց վճռական ձայնը բարձրացնեն և վերջացնեն այս արյունահեղությունը: Երկկողմանի ժողովուրդ է զոհվում, քաղաքացիական անձինք, երիտասարդներ, երեխաներ ու կանայք: Ես հույս ունեմ, ինչպես նաև 1990-ականնեներին, ինչպես նաև 2016-ի ապրիլին Մոսկվային հաջողվեց դադարեցնել պատերազմը, այս անգամ էլ ավելի վճռական խոսքով կկասեցնի այս երրորդ պատերազմը Արցախի տարածքում:
Խաղաղությունից լավ բան չկա, աշխարհի ամենավատ բանը պատերազմն է, իսկ բոլոր պատերազմները ուշ, թե շուտ, ավարտվում են: Մարդը բանական էակ է, Աստված իրեն տրամաբանություն է տվել, միշտ կարելի է խոսքով հարցեր լուծել, սեղանի շուրջ և մի օպտիմալ լուծում գտնել: Դիմում եմ ձեզ, որպեսզի կյանքեր փրկենք: Ամենայն բարիք բոլորիդ»:

Надеюсь, что и на этот раз Москва своими решительными словами остановит третью войну против Арцаха: архиепископ Паргев Мартиросян
Уже целый месяц в Арцахе продолжается жестокая война. Об этом сообщил в своем послании предстоятель Арцахской епархии архиепископ Паргев Мартиросян.
Он, в частности, отметил: ''Турция полностью вовлечена в войну и поддерживает Азербайджан. Турция направила в этот регион около 4000 международных террористов, а теперь – еще и 1200 спецназовцев, специалистов по горной и лесной местности.
Я обращаюсь к лидерам стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ г-ну Макрону, г-ну Трампу и г-ну Путину, чтобы они решительно высказались и остановили этот новый геноцид: 100 лет спустя Турция пытается совершить здесь второй геноцид. Как в Сумгаите и в Баку в 1988-1990 годах, Азербайджан пытался совершить геноцид против армян.
У Эрдогана большая мечта – создать неоосманскую империю – Пантураник, от Турции до Китая. На этом пути Армения и Арцах, и он хочет очистить эту территорию от армян и проложить путь на Северный Кавказ, северную часть Каспийского моря, оттуда войти в Среднюю Азию, а оттуда – в Китай.
Я призываю всех лидеров мира, всех религиозных лидеров, всех политологов, всех людей доброй воли поднять свой решительный голос и положить конец этому кровопролитию. С обоих сторон гибнут люди, мирные жители, молодежь, дети и женщины. В 1990-х годах, а также в апреле 2016 года Москве удалось положить конец войне, и я надеюсь, что и на этот раз своими еще более решительными словами она остановит третью войну против Арцаха.
Нет ничего лучше мира, самое страшное на свете – война, и рано или поздно все войны заканчиваются. Человек – разумное существо, Бог дал ему логику, и всегда можно решить проблемы переговорами, найти оптимальное решение за столом. Я обращаюсь к вам, чтобы вы помогли спасти жизни. Всего доброго всем вам''.