Ադրբեջանը բացահայտ և ցուցադրաբար սաբոտաժի է ենթարկում միջազգային միջնորդների ջանքերը. Արցախի ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել ռազմական գործողությունները դադարեցնելուն ուղղված խաղաղ նախաձեռնությունները խափանելու Ադրբեջանի և Թուրքիայի նպատակային գործողությունների վերաբերյալ:
«Հոկտեմբերի 23-ին՝ ողջ օրվա ընթացքում, ադրբեջանա-թուրքական զինված ուժերը հրթիռային և հրետանային կայանքներից հարվածներ են հասցրել Արցախի Հանրապետության մի շարք բնակավայրերի վրա: Նույն օրը երեկոյան ինտենսիվ հրթիռային հարձակման է ենթարկվել Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտը: Արդյունքում վնասվել են քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, խաղաղ բնակիչների շրջանում կան վիրավորներ: Ուշագրավ է այն փաստը, որ Ստեփանակերտի ուղղությամբ հրթիռային հարվածներն իրականացվել են ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոյի և Հայաստանի Հանրապետության ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում հրադադար հաստատելու նպատակով Վաշինգտոնում կայացած առանձին հանդիպումների ավարտից անմիջապես հետո:
Հարվածի ժամի և վայրի ընտրությունը կասկած չի թողնում, որ Ադրբեջանը բացահայտ և ցուցադրաբար սաբոտաժի է ենթարկում միջազգային միջնորդների ջանքերը՝ ուղղված Արցախի Հանրապետության դեմ ագրեսիայի դադարեցմանը: Ավելի վաղ Ադրբեջանի իշխանությունները ձախողել են մարդասիրական հրադադարի մասին պայմանավորվածությունների իրականացումը, որոնք ձեռք են բերվել հոկտեմբերի 10-ին Ռուսաստանի նախագահի, իսկ հոկտեմբերի 17-ին` Ֆրանսիայի նախագահի նախաձեռնությամբ:
Թուրքիայի ռազմաքաղաքական աջակցությունը լիովին վայելող Ադրբեջանի այս հետևողական և նպատակաուղղված գործողությունները վկայում են, որ պատերազմն Ադրբեջանի իշխանությունների գիտակցված ընտրությունն է: Հենց այս փաստն է, որ թույլ չի տալիս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին և, ընդհանուր առմամբ, միջազգային հանրությանը՝ առաջընթացի հասնել ռազմական գործողությունները դադարեցնելու և խաղաղ կարգավորման գործընթացը վերսկսելու փորձերում»:

Azerbaijan Is Openly and Ostentatiously Undermining the Efforts of International Mediators to End the Aggression: Artsakh MFA
Foreign Ministry of Artsakh issued a statement on the deliberate actions of Azerbaijan and Turkey aimed at disrupting peace initiatives to cease the hostilities.
''During October 23, the Azerbaijani-Turkish armed forces fired rockets and artillery shells at a number of settlements of the Republic of Artsakh. On the same day, in the evening hours, Artsakh’s capital Stepanakert was subjected to an intense missile attack. As a result, damage was caused to civilian infrastructure, and there were casualties among the civilian population. It is noteworthy that the missile attack on Stepanakert was launched immediately after the separate meetings held in Washington, D.C. between US Secretary of State Michael Pompeo and Foreign Ministers of the Republics of Armenia and Azerbaijan with the aim of achieving a truce in the Azerbaijan-Karabakh conflict zone.
The timing and the target of the strike leave no doubt that Azerbaijan is openly and ostentatiously undermining the efforts of international mediators to end the aggression against the Republic of Artsakh. Earlier, the Azerbaijani authorities disrupted the implementation of the agreements on a humanitarian truce reached on October 10 at the initiative of the President of Russia, and on October 17 at the initiative of the President of France.
These consistent and purposeful actions of Azerbaijan, which enjoys the full military and political support of Turkey, indicate that the war is a conscious choice of the Azerbaijani authorities. This very fact does not allow the OSCE Minsk Group Co-Chair countries and the international community as a whole to make progress in their attempts to stop the hostilities and resume the peace settlement process.
The vicious circle created by Azerbaijan, the repeated declarations of empty verbal promises to cease fire and the simultaneous continuation of armed aggression, can be broken through international recognition of the independence of the Republic of Artsakh and the application of sanctions against Azerbaijan, including the individual ones - against the top leadership of this country,'' the statement reads.