Արցախի ԱԳՆ-ն դիմել է ԿԽՄԿ-ին`ՊԲ-ի զինծառայողների և քաղաքացիական անձի մասնակցությամբ տեսանյութերի հրապարակման առթիվ
Հոկտեմբերի 23-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը դիմել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) առաքելության Ստեփանակերտի գրասենյակ՝ Ադրբեջանի կողմից գերեվարված Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի զինծառայողների և քաղաքացիական անձի մասնակցությամբ ադրբեջանական լրատվամիջոցներում տեսանյութերի հրապարակման կապակցությամբ։
Մասնավորապես՝ նշվել է ԿԽՄԿ ներկայացուցիչների կողմից Ադրբեջանում գտնվող ռազմագերիներին և պատանդին այցելելու, ինչպես նաև նրանց հետ վարվելակերպի և պահման պայմանների վերաբերյալ միջազգային մարդասիրական իրավունքով պաշտոնական Բաքվի ստանձնած պարտավորությունների իրականացումն ապահովելու անհրաժեշտության մասին:

МИД Арцаха обратился в МККК в связи с публикацией видео военнослужащих Армии обороны и гражданского лица
23 октября министерство иностранных дел Республики Арцах обратилось в Степанакертский офис миссии Международного комитета Красного Креста (МККК) в связи с публикацией в азербайджанских СМИ видео военнослужащих Армии обороны Республики Арцах и гражданского лица, оказавшихся в плену у азербайджанской стороны.
В частности, была отмечена необходимость посещения представителями МККК военнопленных и заложницы, находящихся в Азербайджане, и обеспечения соблюдения официальным Баку взятых на себя обязательств по международному гуманитарному праву относительно условий их содержания и обращения.