ԱՄՆ-Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ հայտարարությունը՝ հրադադարի վերաբերյալ
Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը և Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հոկտեմբերի 24-ին հանդիպում ունեցան ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Սթիվեն Բիգանի հետ և վերահաստատեցին իրենց երկրների հանձնառությունը կյանքի կոչելու և պահպանելու հումանիտար հրադադարի վերաբերյալ պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվել Մոսկվայում հոկտեմբերի 10-ին և վերահաստատվել հոկտեմբերի 17-ին Փարիզում արված հայտարարությամբ՝ համահունչ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թարմփի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից հոկտեմբերի 1-ին արված հայտարարությանը:
Հումանիտար հրադադարն ուժի մեջ կմտնի 2020թ. հոկտեմբերի 26-ին, տեղական ժամանակով՝ 08:00-ին:
Միացյալ Նահանգները խթանեցին ինտենսիվ բանակցություններ ԱԳ նախարարների և Մինսկի խմբի համանախագահների միջև՝ Հայաստանին և Ադրբեջանին ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը մոտեցնելու նպատակով:

США, Армения и Азербайджана выступили с заявлением о достижении договоренности о режиме прекращении огня
США, Армения и Азербайджана выступили с совместным заявлением о достижении договоренности о режиме прекращении огня в зоне карабахского конфликта.
"Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян и министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов 24 октября встретились с заместителем госсекретаря США Стивеном Биганом и подтвердили приверженность своих стран реализации и поддержанию договоренностей о гуманитарном перемирии, которые были достигнуты 10 октября в Москве и подтверждены в заявлении, сделанном в Париже 17 октября, в соответствии с заявлением президента США Дональда Трампа, президента Франции Эмануэля Макрона и президента России Владимира Путина от 1 октября.
Гуманитарное перемирие вступит в силу 26 октября 2020 года в 08:00 по местному времени.
Соединенные Штаты содействовали интенсивным переговорам между министрами иностранных дел и сопредседателями Минской группы, с целью приблизить Армению и Азербайджан к мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта".