Մոսկվան Թուրքիային կոչ է անում նպաստել Ղարաբաղում հրադադարին
Մոսկվան կոչ է անում Թուրքիային օգտագործել իր ողջ ազդեցությունը՝ ի շահ հրադադարի և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի բուն բանակցությունների մեկնարկի, երկուշաբթի հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նա հիշել է, որ հոկտեմբերի 10-ի գիշերը՝ 11-ժամյա խորհրդակցություններից հետո, Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարները «ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ համաձայնության են եկել համատեղ հայտարարության շուրջ, որը նախատեսում է հրադադարի ռեժիմի հաստատում և առավել բովանդակալից բանակցային գործընթացի վերսկսում»:
«Համոզում ենք թուրք մեր գործընկերներին այդ գծին աջակցելու համար իր ազդեցությունն օգտագործելու նպատակահարմարության մասով», - հայտարարել է Լավրովն «Աթենքին և Մակեդոնիայի լրատվական գործակալությանը» տված հարցազրույցում:
- ՄԻՊ-ը հրապարակել է Ադրբեջանում հայատյացության ու թշնամանքի վերաբերյալ նոր ապացույցներ Գլխավոր հարցն այստեղ այն է, որ նշված հրապարակումներում օգտագործվում են նույն բառերն, ինչ ադրբեջանական իշխանության...

Russia Calls on Turkey to Contribute to Ceasefire in Karabakh
Russia has called upon Turkey to use its entire influence for the benefit of the ceasefire and launch of the negotiations process for the resolution of the Nagorno Karabakh conflict, FM Sergey Lavrov said according to RIA Novosti.
He reminded that overnight October 10, after more than 11 hours of talks, the Russian, Azeri and Armenian foreign ministers, with participation of representatives of USA and France, agreed over a joint statement which envisaged the establishment of a ceasefire and the restoration of the substantive negotiations process.
"We are persuading our Turkish colleagues to use their influence in terms of expediency to support this line," Lavrov said, Armenpress reports.