Մոսկվան Թուրքիային կոչ է անում նպաստել Ղարաբաղում հրադադարին
Մոսկվան կոչ է անում Թուրքիային օգտագործել իր ողջ ազդեցությունը՝ ի շահ հրադադարի և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի բուն բանակցությունների մեկնարկի, երկուշաբթի հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նա հիշել է, որ հոկտեմբերի 10-ի գիշերը՝ 11-ժամյա խորհրդակցություններից հետո, Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարները «ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ համաձայնության են եկել համատեղ հայտարարության շուրջ, որը նախատեսում է հրադադարի ռեժիմի հաստատում և առավել բովանդակալից բանակցային գործընթացի վերսկսում»:
«Համոզում ենք թուրք մեր գործընկերներին այդ գծին աջակցելու համար իր ազդեցությունն օգտագործելու նպատակահարմարության մասով», - հայտարարել է Լավրովն «Աթենքին և Մակեդոնիայի լրատվական գործակալությանը» տված հարցազրույցում:
- ՄԻՊ-ը հրապարակել է Ադրբեջանում հայատյացության ու թշնամանքի վերաբերյալ նոր ապացույցներ Գլխավոր հարցն այստեղ այն է, որ նշված հրապարակումներում օգտագործվում են նույն բառերն, ինչ ադրբեջանական իշխանության...

Москва призвала Турцию способствовать прекращению огня в Карабахе
Москва призывает Турцию использовать все свое влияние в интересах прекращение огня и начала содержательных переговоров по урегулированию в Карабахе, заявил в понедельник глава российского МИД Сергей Лавров, передает РИА Новости.
Он напомнил, что в ночь на 10 октября по итогам 11-часовых консультаций министры иностранных дел России, Азербайджана и Армении "с участием представителей США и Франции вышли на согласование Совместного заявления, предусматривающего прекращение огня и возобновление максимально содержательного переговорного процесса".
"Убеждаем турецких партнеров в целесообразности употребить свое влияние в интересах поддержки такой линии",- заявил Лавров в интервью "Афинскому и Македонскому агентству новостей".
- В Карабахе не должно остаться ни одного живого армянина: Омбудсмен представил факты об армянофобии в Азербайджане Главный вопрос здесь в том, что в упомянутых публикациях используются те же слова, которые употребляют органы...