Թուրքիան կարող է հրդեհել ողջ Կովկասը. The National հեղինակավոր պարբերականը հրապարակել է նախագահ Արմեն Սարգսյանի հոդվածը
The National հեղինակավոր պարբերականը հրապարակել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հոդվածը, որը թարգմանաբար ներկայացնում ենք ստորև.
Սեպտեմբերի 30-ին աշխարհի մի շարք առաջնորդներին հղած հատուկ իմ նամակում նկարագրում էի Կովկասի վիճելի հատվածում՝ Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շուրջ ստեղծված իրավիճակը, որտեղ մեծամասամբ բնակվում են էթնիկ հայեր և որն ագրեսիվ հարձակման ենթարկվեց Ադրբեջանի կողմից՝ ունենալով Թուրքիայի լիակատար աջակցությունը: Այն ժամանակ ես միայն մոտավոր կարող էի կանխատեսել այդ ագրեսիայի ծավալը և նրանց զինված ուժերի վարքագծի անմարդկայնությունը: Իսկ այժմ կարող եմ ասել, որ իրականությունը, որին բախվում են իմ հայրենակիցները տեղում, ավելի քան տագնապալի է և վտանգում է բորբոքել լարվածության հետագա աճ ու ստեղծել անվտանգային խնդիրներ տարածաշրջանում և նույնիսկ անդին:
Սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծած Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայից ամիսներ և նույնիսկ տարիներ առաջ Ադրբեջանի ղեկավարությունը մշտապես օգտագործել է շատ կոշտ, ռազմատենչ հռետորաբանություն և կառավարության ամենաբարձր մակարդակներում բացահայտորեն հայտարարում էր իր մտադրությունների մասին՝ լուծել հակամարտությունը լայնածավալ պատերազմով: Ղարաբաղյան առաջին պատերազմից հետո 1994-ի զինադադարի հաստատումից ի վեր՝ Լեռնային Ղարաբաղը և Հայաստանն արդեն ավելի քան 25 տարի դիմագրավում են Ադրբեջանի նմանատիպ փորձերը: Այդ ժամանակվանից մինչ օրս Ադրբեջանի ապակառուցողական վարքագիծը և հռետորաբանությունն այդպես էլ չփոխվեցին:
Լեռնային Ղարաբաղը կամ, ինչպես մենք ենք Հայաստանում անվանում, Արցախը մշտապես բնակեցվել է եղել մեծամասամբ հայերով և երբեք կամովին մաս չի կազմել անկախ Ադրբեջանի: 1921-ին Իոսիֆ Ստալինի օրոք Լեռնային Ղարաբաղը Խորհրդային Ռուսաստանի կողմից որպես նվեր տրվել է Խորհրդային Ադրբեջանին, որն էլ իր հերթին ոչ թե անկախ պետություն էր, այլ մաս էր կազմում Խորհրդային Միության:
Տասնամյակներ շարունակվող խտրականությունից հետո՝ 1987 և 1988 թվականներին Լեռնային Ղարաբաղի հայերը սկսեցին բարձրաձայնել Հայաստանին վերամիավորվելու իրենց ցանկության մասին՝ անցկացնելով խաղաղ ցույցեր և ստորագրելով դիմում-պահանջներ: Միևնույն ժամանակ Խորհրդային Ադրբեջանում սկիզբ դրվեցին հայերի նկատմամբ էթնիկ դրդապատճառներով հետապնդումների, և Ադրբեջանի մի շարք քաղաքներում տեղի ունեցան ջարդեր և էթնիկ զտումների գործողություններ:
Խորհրդային Միության փլուզման ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի հայերն իրենց անկախությունը հռչակեցին ավելի շուտ, քան Ադրբեջանը: Ըստ էության, Խորհրդային Միությունից Ադրբեջանի անկախացումը տեղի ունեցավ որպես առանձին մի գործընթաց, որը չէր ներառում Լեռնային Ղարաբաղը: Չնայած այս և այլ փաստերի, որոնք միջազգային իրավունքի համատեքստում ի դերև են հանում Ադրբեջանի պահանջները, Բաքվի իշխանությունը շուրջ 30 տարի ձգտում է ռազմական միջոցներով ճնշել Լեռնային Ղարաբաղի (կամ Արցախի Հանրապետության) հայության՝ իրենց հայրենիքում ապրելու իրավունքը: Ադրբեջանը վարում է հողերի բռնի զավթման, դրանք տեղացի բնակիչներից և նրանց ժառանգությունից մաքրելու, ինչպես նաև մարդու հիմնարար իրավունքներն արհամարհելու քաղաքականություն:
Երեսուն տարի խաղաղ լուծման ցանկացած փորձ մերժելուց հետո և այժմ Թուրքիայից ռազմական և քաղաքական աջակցություն ստացած Ադրբեջանը կրկին հարձակվում է Հայաստանի նվիրական հայրենիքի վրա: Ադրբեջանի դիրքորոշումը ինչ-որ իմաստով շարունակությունն է այն քաղաքականության, որին բախվել են հայերն այն ժամանակվանից ի վեր, երբ մոտ 105 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունը փորձեց իրականացնել հայերի ցեղասպանություն: Այդ ժամանակ շուրջ 1,5 միլիոն էթնիկ հայեր զոհվեցին կամ աքսորվեցին և հետապնդվեցին:
Այսօր Ադրբեջանի կողմից գործում են ոչ միայն թուրք գեներալներ, սպաներ և ռազմական փորձագետներ, այլև ներգրավված են թուրքական F-16 կործանիչները ու տխրահռչակ «Bayraktar» անօդաչու թռչող սարքերը: Ամեն օր այս մահացու մեքենաները ռմբակոծում են Լեռնային Ղարաբաղը և նույնիսկ Հայաստանի տարածքը: Մահացու և նույնիսկ արգելված այնպիսի զենքեր, ինչպիսիք են կասետային զինատեսակները, ավելի քան երեք շաբաթ է, որ ահռելի ծավալով օգտագործվում են հայ խաղաղ բնակիչների և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների, այդ թվում՝ հիվանդանոցների, բնակելի տների և նույնիսկ մանկապարտեզների դեմ:
Եթե սրան ավելացնեք նաև սիրիացի վարձկանների, ջիհադիստների և արմատական մոլեռանդների ներգրավումը, ովքեր այժմ հայկական հողի վրա սպանում են իմ ժողովրդին, ամբողջական պատկերը պարզ կդառնա: Մերձավոր Արևելքում կռվող միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների՝ մասնավորապես «Jabhat Al Nusra», «Firqat Hamza» և «Sultan Murad Division» վարձկաններն ակտիվորեն ներգրավված են պատերազմում: Ըստ էության, Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը գործ ունեն միջազգային ահաբեկչության հետ:
Հետևաբար, Հայաստանում մենք շատ մտահոգված և տագնապած ենք գետնի վրա տեղի ունեցող այս զարգացումներով: Մենք նաև մտահոգ ենք միջազգային հանրության տարտամ դիրքավորման մասով, որը պետք է անմիջապես արձագանքեր: Միջազգային հանրությունը պետք է ճնշում գործադրի Թուրքիայի վրա, որպեսզի այդ երկիրն իր զենքերով, վարձկաններով ու ցինիզմով դուրս գա մեր տարածաշրջանից: Այն պետք է ճնշում գործադրի Ադրբեջանի վրա՝ հարգելու հոկտեմբերի 10-ի և 17-ի հրադադարները: Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից իմ ժողովրդի դեմ հայտարարված պատերազմը սպառնում է Կովկասում ստեղծել մեկ այլ Սիրիա, որը կարող է ավելի մեծ բռնկում առաջացնել ողջ տարածաշրջանում ու դրանից դուրս:
Թուրքիան չի երկմտում Ադրբեջան արտահանել իսլամիստ զինյալներին և այլ ահաբեկիչներին, սակայն ինչպես միշտ փորձում է արդարացնել իր այդ քայլերը: Արդարացումներից մեկն այն է, որ ադրբեջանցիներն իրենց էթնիկ ազգակիցներն են: Մինչդեռ իրականությունն այն է, որ նման մտածելակերպը չի կարող տեղ ունենալ ժամանակակից աշխարհում, քանի որ եթե հետևենք այդ տրամաբանությանը, ապա Թուրքիայի էթնիկ ազգակցությունը ձգվում է մինչև Կենտրոնական Ասիա, Մոնղոլիա, հյուսիսային Չինաստան և այլուր: Այսինքն ստացվում է, որ Անկարան պատրաստվում է միջամտե՞լ ցանկացած խնդրի դեպքում, որին իր էթնիկ եղբայրները կարող են առերեսվել այդ երկրներում:
Եթե պատասխանն է՝ այո՛, ապա պետք չէ զարմանալ, որ ժամանակակից Թուրքիան խնդրահարույց հարաբերություններ ունի ամեն ուղղությամբ՝ 360 աստիճանով: Այն խնդիրներ է ունեցել Եգիպտոսի հետ: Ներկայում ներգրավված է Լիբիայում: Թուրքիան խոսում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության մասին, սակայն միևնույն ժամանակ հատում է Իրաքի հետ սահմանը, խախտում է Սիրիայի տարածքային ամբողջականությունը: Թուրքիան փորձում է իր ներկայությունն ապահովել Լիբանանում և Ծոցի երկրներում: Այն լուրջ խնդիրներ ունի նաև Միջերկրական ծովի արևելյան ափերին: Եվ հիմա էլ արդեն Կովկասում է: Այս ամենն ուղղակի անընդունելի է:
Քաղաքակիրթ ազգերի առաջնորդները, անկախ կրոնական կամ էթնիկ ինքնությունից, պետք է գործեն աներկբա և կանգնեցնեն ագրեսորներին և օգնեն հաստատել երկարատև խաղաղություն: Մենք կարիք ունենք խաղաղության, ինչին հնարավոր է հասնել միայն բանակցությունների և երկխոսելու միջոցով: Սակայն հենց սա է, որ ադրբեջանական կողմը մերժում է ամեն անգամ այնպիսի պատճառաբանություններով, որոնք սարսափելի են մեզ բոլորիս համար: Նրանք պնդում են, որ օրինական իրավունք ունեն կիրառելու ուժ՝ բիրտ ռազմական ուժ, ընդդեմ Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող հայերի:
Պետք է հասկանանք, որ այս և ես կասեի՝ ցանկացած հակամարտություն չի կարող ունենալ ռազմական կարգավորում: Հայերը մշտապես հավատացած են եղել, որ խնդրին լուծում պետք է տրվի խաղաղ բանակցությունների միջոցով և այնպես, որ իրավիճակն է՛լ ավելի չի բարդանա: Սա է պատճառը, որ մենք զերծ ենք մնացել Արցախի Հանրապետությունը պաշտոնապես ճանաչելուց, որպեսզի թույլ տանք բանակցությունները տեղի ունենան և հասնենք խաղաղ կարգավորման: Սակայն Թուրքիան և Ադրբեջանը թվում է, այլ կերպ են տեսնում խնդրի լուծումը, նրանք առաջ են տանում միայն ռազմական, ագրեսիվ և, իմ համոզմամբ, ցեղասպան օրակարգ:
Մահմեդական և արաբ առաջնորդներին ուղղված իմ կոչը նպատակ ունի խնդրելու, որպեսզի նրանք օգտագործեն իրենց ազդեցությունն ու միջազգային հարթակներում բարձր հեղինակությունը՝ անմիջապես կանգնեցնելու արյունահեղությունն ու մարդկային տառապանքները:
Միասին մենք կարող ենք կանգնեցնել այս ագրեսիան, քանի որ մենք խաղաղության կողմնակիցներ ենք, ովքեր մերժում են պատերազմը, բռնությունն ու ահաբեկչությունը:

Турция рискует поджечь весь Кавказ - издание The National опубликовало статью президента Армении
Авторитетное периодическое издание The National опубликовало статью президента Республики Армения Армена Саркисяна, которая в переводе приводится ниже:
30 сентября я направил нескольким мировым лидерам специальное письмо, в котором описал ситуацию, сложившуюся в населенном преимущественно этническими армянами оспариваемом регионе Кавказа - Нагорном Карабахе и вокруг него. Он подвергся агрессивному нападению со стороны Азербайджана при полной поддержке Турции. Я с трудом мог предвидеть масштабы агрессии и отсутствие человечности в поведении их сил. Тогда и даже сейчас та действительность, которую мои соотечественники-армяне переживают на местах, более чем тревожна и рискует поджечь дальнейшую эскалацию и подорвать безопасность в регионе и даже за его пределами.
За несколько месяцев и даже лет до развязанной 27 сентября Азербайджаном военной агрессии, азербайджанское руководство использовало очень жесткую, милитаристскую риторику и на самом высоком правительственном уровне открыто озвучивало свои намерения урегулировать конфликт посредством полноценной войны. Нагорный Карабах и Армения сталкивались с подобными попытками более 25 лет с тех пор, как после первой Карабахской войны в 1994 году было установлено перемирие. С тех пор риторика и деструктивное поведение Азербайджана никогда не угасали.
Нагорный Карабах, или Арцах, как мы его называем в Армении, всегда был заселен преимущественно армянами. Он никогда не был добровольной частью независимого Азербайджана. В 1921 году Нагорный Карабах был при Иосифе Сталине преподнесён Россией как подарок Советскому Азербайджану, который был не независимым государством, а частью Советского Союза.
После десятилетий непрерывной дискриминации в 1987 и 1988 годах армяне Нагорного Карабаха начали поднимать свой голос, чтобы воссоединиться с Арменией.
Они проводили мирные демонстрации и подписывали петиции. В то же время в Советском Азербайджане усиливались этнически мотивированные преследования армян. В нескольких азербайджанских городах были погромы и кампании этнической чистки.
Во время распада Советского Союза армяне Нагорного Карабаха провозгласили свою независимость раньше Азербайджана. Фактически, Азербайджан провозгласил свою собственную независимость от Советского Союза отдельным процессом, без Нагорного Карабаха. Несмотря на этот и другие факты, которые, по мнению Армении, делают заявления Азербайджана необоснованными в контексте международного права, правительство в Баку стремится и на протяжении около 30 лет стремилось оказать военными средствами давление на право армян Нагорного Карабаха (или Республики Арцах) жить на своей родине. Он проводит политику насильственного захвата земель, очищения их от коренных жителей и наследия и игнорирования базовых, фундаментальных прав.
После 30 лет отказа от любых попыток мирного урегулирования, Азербайджан, поддерживаемый Турцией в военном и политическом плане, вновь нападает на заветную родину Армении. Позиция Азербайджана в некотором смысле является продолжением политики, с которой армяне сталкиваются с тех пор, как Османская империя пыталась совершить геноцид армян почти 105 лет назад. В то время около 1,5 миллиона этнических армян были убиты или сосланы и подвергнуты преследованиям.
Сегодня в состав азербайджанской стороны входят не только турецкие генералы, офицеры и военные эксперты, но и турецкие истребители F-16 и печально известные беспилотники «Bayraktar». Каждый день эти машины смерти участвуют в бомбардировках Нагорного Карабаха и даже Армении. Смертельное и даже запрещенное оружие, такое как кассетные боеприпасы, уже более трех недель применяется против огромного числа армянских гражданских лиц и гражданской инфраструктуры. К последняя включает больницы, дома и даже детские сады.
Если добавить к этому вовлечение сирийских наемников, джихадистов и радикальных фанатиков, которые сейчас на армянской земле убивают мой народ, то полная картина ясна. Наемники из международных террористических организаций, воюющих на Ближнем Востоке, в частности, «Джабхат ан-Нусра», «Фиркат Хамза» и дивизия «Султан Мурад», активно вступают в бой. Армения и Нагорный Карабах имеют дело с международным терроризмом.
Поэтому мы в Армении остаёмся очень обеспокоенными и бдительными в связи с этими событиями на местах. Мы также обеспокоены нерешительной позицией международного сообщества, которое должно немедленно отреагировать. Оно должно оказать давление на Турцию, с тем чтобы она вышла из нашего региона со своим оружием, наемниками и цинизмом. Оно должно оказать давление на Азербайджан, чтобы он соблюдал два соглашения о прекращении огня, согласованные 10 и 17 октября. Война Турции и Азербайджана против моего народа рискует создать еще одну Сирию на Кавказе, способную разжечь еще больший пожар во всем регионе и за его пределами.
Турция без колебаний экспортирует в Азербайджан исламистских боевиков и других террористов. Но, как обычно, она нуждается в оправдании, чтобы это делать. Одним из её оправданий является то, что азербайджанцы являются её этнической родней. Реальность такова, что эта линия мышления просто не работает в новом мире, потому что по этой логике этническое родство Турции простирается через всю центральную Азию, Монголию, северный Китай и другие страны. Готова ли Анкара вмешаться в любую проблему, с которой могут столкнуться ее этнические братья там?
Возможно, ответ «да» – в этом случае неудивительно, что современная Турция имеет проблемные отношения практически на 360 градусов по всем направлениям. У нее были проблемы с Египтом. В настоящее время она участвует в Ливии. Она говорит о территориальной целостности Азербайджана, но тем временем пересекла свою границу с Ираком. Она нарушает территориальную целостность Сирии. Она очень старается присутствовать в Ливане и в некоторых частях Персидского залива. Она также имеет большие проблемы в Восточном Средиземноморье. А сейчас она на Кавказе. Все это неприемлемо.
Лидеры цивилизованных наций, независимо от их религиозной или этнической самобытности, должны действовать недвусмысленно, чтобы остановить агрессоров и установить прочный мир. Нам нужен мир, и он может быть достигнут только путем переговоров. Но это то, что азербайджанская сторона отвергает каждый раз, по причинам, которые ужасны для всех нас. Они утверждают, что имеют законное право на применение силы - жестокой, военной силы - против армян, проживающих в Нагорном Карабахе.
Мы должны понимать, что нет военного решения этой проблемы и, я бы сказал, никакого конфликта. Армяне всегда считали, что решение должно быть достигнуто путем мирных переговоров и таким образом, чтобы не ухудшить ситуацию. Именно поэтому мы воздерживаемся от официального признания Республики Арцах, с тем чтобы позволить переговорам состояться и достичь мирного урегулирования. Но у Турции и Азербайджана, похоже, другое понимание того, что такое решение, и они продвигают только милитаристскую, агрессивную и, на мой взгляд, геноцидальную повестку.
Мой призыв к мусульманским и арабским лидерам направлен на то, чтобы просить их использовать свое влияние и высокий престиж на международной арене, чтобы немедленно остановить кровопролитие и человеческие страдания.
Вместе мы можем остановить эту агрессию, потому что мы сторонники мира, которые отвергают войну, насилие и терроризм.