Հակառակորդն արդեն կորցրել է իր քանակական և տեխնիկական առավելությունը. Արծրուն Հովհաննիսյան
Պատերազմի էությունը փոխվել է, և այսօր մարտերն ընթանում են ոչ նույն արագությամբ և նույն ուժգնությամբ, ինչպես դա պատերազմի սկզբում էր: Դրանք անցկացվում են անտառներում, լեռներում, կիրճերում: Այս մասին հոկտեմբերի 27-ին կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը, փոխանցում է News.am-ը:
Նրա խոսքով՝ պատերազմի առանձնահատկություններն արդեն իրենց զգացնել են տալիս, և թշնամին արդեն կորցրել է իր քանակական ու տեխնիկական առավելությունը:
«Դա պայմանավորված է տեղանքով, որտեղ ընթանում են մարտերը, ինչպես նաև զորքերի հմտությամբ ու փորձով: Իրավիճակը փոխվել է»,- ընդգծել է նա:
Հովհաննիսյանը բերել է հակառակորդի դիվերսիոն խմբերի օրինակը, որոնք փորձում են առաջ շարժվել դեպի Ավետարանոց գյուղը:
«Նման տարածքում մարտերն ընթանում են փոքր խմբերի դեմ: Հակառակորդն ավելի քիչ հրետանի է օգտագործում, քան դա կար հարթ տեղանքում: Ընդհանուր առմամբ, այսօր ոչնչացվել է դիվերսիոն մի քանի խումբ, ևս մի քանիսը դիմել են փախուստի»,- նշել է նա:

Враг уже потерял свое количественное и техническое превосходство: Арцрун Ованнисян
Суть войны изменилась, и бои сегодня ведутся не на тех скоростях и не с той интенсивностью, как было в начале войны. Они ведутся в лесах, в горах, в ущельях. Об этом в ходе брифинга 27 октября заявил представитель Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян, передает News.am.
По его словам, особенности войны уже дают о себе знать, и враг уже потерял свое количественное и техническое превосходство.
''Это связано с местностью, где ведутся бои, а также с мастерством и опытом войск. Ситуация изменилась'',- подчеркнул он.
Ованнисян привел пример диверсионных групп врага, которые пытаются продвинуться в направлении села Аветараноц.
«В такой местности бои идут против мелких групп. Враг артиллерию применяет меньше, чем это было на равнинной местности. В целом сегодня ликвидировано несколько диверсионных групп, и еще несколько - пустились в бегство»,- отметил он.