ԱՄՆ Գլենդել քաղաքը ճանաչեց Արցախի անկախությունը
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Գլենդել քաղաքը ճանաչեց Արցախի Հանրապետության անկախությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ քաղաքային խորհուրդն անկախության ճանաչման բանաձևն ընդունեց միաձայն հեռավար կարգով անցկացվող նիստում:
Արցախի անկախության ճանաչման բանաձևը հեղինակել էր Գլենդելի քաղաքապետ Վրեժ Աղաջանյանը: Բանաձևում նշվում է, որ Արցախի Հանրապետությունը, որը հայտնի է նաև, որպես Լեռնային Ղարաբաղ, պատմականորեն հայկական տարածք է, որի բնակչության մեծամասնությունը մշտապես եղել են հայեր:
«Արցախի Հանրապետությունն ազատ, ինքնիշխան պետություն է՝ հիմնված միջազգային իրավունքի սկզբունքների վրա: 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից մինչ այժմ Արցախում և Հայաստանում հայերի դպրոցները, հիվանդանոցները, եկեղեցիները և տները հարձակման են ենթարկվում Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից, որոնք նպատակ ունեն շարունակել ցեղասպանությունը»,- ասված է բանաձևում:
Արցախի անկախությունը ճանաչելու կոչ է արվում նաև Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահին և ԱՄՆ Կոնգրեսին:

Glendale Officially Recognizes Artsakh Independence, Calls on US President, Congress to Follow Lead
The City of Glendale, CA adopted a resolution on October 27 officially recognizing the independence of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh) and formally calling upon the President of the United States and U.S. Congress to do the same, told ARMENPRESS.
"….the Republic of Artsakh, also known as Nagorno-Karabakh, has historically been Armenian territory, populated by an overwhelming majority of Armenians….," reads the resolution.
"Beginning September 27, 2020, and continuing until the present, schools, hospitals, churches, and homes of Armenians in Artsakh and Armenia have been under attack by Turkey and Azerbaijan with the mission of continued genocide…."
"NOW, THEREFORE BE IT RESOLVED BY THE COUNCIL OF THE CITY OF GLENDALE, CALIFORNIA, that The Glendale City Council recognizes the independence of the Republic of Artsakh and encourages the Republic of Artsakh to continue to develop as a free and independent country, and formally calls upon the President of the United States and U.S. Congress to recognize the independence of the Republic of Artsakh for the purpose of bringing peace and stability to the Armenian Highlands Region (South Caucasus)."