ԱՄՆ Գլենդել քաղաքը ճանաչեց Արցախի անկախությունը
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Գլենդել քաղաքը ճանաչեց Արցախի Հանրապետության անկախությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ քաղաքային խորհուրդն անկախության ճանաչման բանաձևն ընդունեց միաձայն հեռավար կարգով անցկացվող նիստում:
Արցախի անկախության ճանաչման բանաձևը հեղինակել էր Գլենդելի քաղաքապետ Վրեժ Աղաջանյանը: Բանաձևում նշվում է, որ Արցախի Հանրապետությունը, որը հայտնի է նաև, որպես Լեռնային Ղարաբաղ, պատմականորեն հայկական տարածք է, որի բնակչության մեծամասնությունը մշտապես եղել են հայեր:
«Արցախի Հանրապետությունն ազատ, ինքնիշխան պետություն է՝ հիմնված միջազգային իրավունքի սկզբունքների վրա: 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից մինչ այժմ Արցախում և Հայաստանում հայերի դպրոցները, հիվանդանոցները, եկեղեցիները և տները հարձակման են ենթարկվում Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից, որոնք նպատակ ունեն շարունակել ցեղասպանությունը»,- ասված է բանաձևում:
Արցախի անկախությունը ճանաչելու կոչ է արվում նաև Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահին և ԱՄՆ Կոնգրեսին:

Глендейл признал независимость Арцаха
В США город Глендейл признал независимость Республики Арцах. Как передает "Арменпресс", Городской совет на заседании в дистанционном формате единогласно принял резолюцию о признании независимости Республики Арцах.
Резолюцию о признании независимости Арцаха внес мэр Глендейла Вреж Агаджанян. В резолюции отмечается, что Республика Арцах, известная также как Нагорный Карабах, является армянской исторической территорией, большинство населения которой всегда составляли армяне.
“Республика Арцах - свободное, суверенное государство, основанное на принципах международного права. С 27 сентября 2020 г. по сей день школы, больницы, церкви и дома армян в Арцахе и Армении подвергаются нападению со стороны Турции и Азербайджана, которые преследуют цель продолжить геноцид”, - говорится в резолюции.
Призыв к признанию независимости Арцаха направлен и президенту Соединенных Штатов Америки и в Конгресс США.