Իրանի խորհրդարանի խոսնակը վարակվել է կորոնավիրուսով
Իրանի Մեջլիսի նախագահ Մոհամադ Բաղեր Ղալիբաֆը վարակվել է կորոնավիրուսով: Այս մասին պաշտոնյան հայտարարել է հոկտեմբերի 28-ին:
«Իմ աշխատակազմի աշխատակիցներից մեկը վարակվել է կորոնավիրուսով: Կեսգիշերին հայտնի դարձավ նաև իմ թեստի արդունքը, այն դրական է»,- նշել է Ղալիբաֆը:
Վերջինս հայտարարել է, որ գտնվում է կարանտինում, բայց մտադիր է շարունակել կատարել իր պարտականությունները:
Վերջին օրերին Իրանում վերսկսվել է ախտահարվածների թվի աճը: Ցուցանիշների հարաբերական անկում էր դիտվում ամռան վերջին. օգոստոսի 31-ին հիվանդացածների օրական աճը նվազել էր մինչև վերջին շաբաթների ընթացքում նվազագույնը՝1 642:
Պաշտոնապես Իրանում կորոնավիրուսի տարածման երկրորդ ալիքի մասին հայտարարվել է հուլիսի 15-ին: Հոկտեմբերի 27-ի դրությամբ Իրանում վարակվածների ընդհանուր թիվը հասել է 581 824-ի, ապաքինվել է 463 611 մարդ, իսկ մահացու վախճանների ընդհանուր թիվը հասել է 32 953-ի:

Спикер парламента Ирана сообщил, что заразился коронавирусом
Председатель Меджлиса (парламента) Ирана Мохаммад Багер Галибаф заразился коронавирусом, передает ТАСС.
"Один из сотрудников моего аппарата заразился коронавирусом. В полночь стал известен результат и моего теста, он оказался положительным", - приводит в среду агентство ISNA слова спикера.
По информации агентства, Галибаф заявил, что находится на карантине, но рассчитывает продолжить выполнять свои обязанности.
В последние дни в Иране возобновился рост числа инфицированных. Относительное падение показателей наблюдалось в конце лета: 31 августа суточный прирост заболевших упал до минимума за последние недели - 1 642. После этого число новых инфицированных вновь начало расти. Официально о начале второй волны распространения коронавируса в Иране было объявлено 15 июля. По данным на 27 октября, общее число заразившихся в Иране достигло 581 824, выздоровели 463 611 человек, а общее число летальных исходов достигло 32 953.